Jak už (i z MAHALO.cz) víte, Malajsie se skládá geograficky ze dvou oddělených oblastíMalajského poloostrova a ze severního Bornea.

Malajský poloostrov je hustě osídlená část Malajsie, která tvoří její ekonomickou páteř, na severu sousedící s Thajskem, na jihu s Indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra a také se státem Singapur. Proto zde najdete největší malajské město Kuala Lumpur, nejbohatší federativní státy Malajsie i hlavní průmyslové zóny a podniky.

Mapa regionů Malajsie

Mapa regionů Malajsie – vlevo Malajský poloostrov, vpravo ostrov Borneo

Většina federativních států Malajsie, leží právě na malajském poloostrově, mezi ty nejzajímavější patří jistě Perlis, Kedah a Perak, ale je asi férové říct, že každý malajský stát nabízí něco zajímavého a tak moc nejde některý vyzdvihnout na úkor jiného.

Cesta po malajském poloostrově je proto fascinující a zajímavý zážitek, který vám představí vše, co lze od jihovýchodní Asie očekávat. Najdete zde jak typický asijský ruch a čilý denní i noční život, tak i klidná zákoutí plná zeleně a úžasných výhledů na rýžová pole, džungli či na nekonečně modré plochy moří, která omývají nádherné pláže a ostrovy.

Pláže v Terengganu

Pláže v Terengganu

Dlouhá a velmi členitá historie malajského poloostrova má za následek to, že zde můžete na mnoha místech pozorovat vlivy různých dávných kultur a také cizáckých civilizací, které do této části světa přišly plenit. Díky tomu v mnoha malajských městech uvidíte různorodou architekturu, uvidíte svatostánky mnoha světových náboženství a budete moci ochutnat také velmi rozmanitou malajskou kuchyni. To vše za doprovodu místních obyvatel, kteří patří mezi ty nejpříjemnější a nejpřátelštější, které jsme na našich cestách potkali, možná i proto, že v sobě mísí vlivy thajské, indonéské, čínské, ale také britské či portugalské.

Batu Caves

Batu Caves

Pro cestovatele a především turisty je však podstatné zjištění, že v této části Malajsie narazíte na jedny z nejkrásnějších pláží Asie a světoznámé destinace jako ostrov Langkawi. Kromě toto na malajském poloostrově můžete navštívit deštné lesy národního parku Taman Negara, nádherné skalní jeskyně Batu caves a samozřejmě jedno z nejznámějších míst Malajsie vůbec – Cameron Highlands, kde se můžete seznámit s cizími kulturními vlivy v Malajsii v tom nejlepším světle.

Canopy walkway v NP Taman Negara

Canopy walkway v NP Taman Negara

Už jen skutečnost, že v této části Malajsie najdete jedny z nejstarších pralesů světa, že zde můžete podniknout treky na mnoho krásných hor, že se můžete toulat pralesy a nacházet staré chrámy a pak se jít osvěžit na některou z nádherných pláží, je dostatečný důvod, aby Malajsie a malajský poloostrov neunikly vašemu zájmu.