Malajsie je zemí, která nepatří mezi nejznámější. Zkušení cestovatelé se nad tím jen pousmějí, protože u nich je Malajsie známá a hned se jim vybaví destinace jako světoznámé ostrovy Langkawi a Penang, města Kuala Lumpur či Kuching, světoznámé Batu Caves nebo třeba krásné Cameron Highlands. Pro běžného turistu je však slovo Malajsie něčím neuchopitelným, neznámým a možná stále ještě značně tajuplným.

Přitom dnešní Malajsie je moderní stát s velmi dobrou infrastrukturou a městy, která si nezadají s nejmodernějšími městy USA a dalších vyspělých zemí.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Malajsie leží tak trošku ve stínu svého severního sousedaThajska, které je známé pro své nádherné pláže a ostrovy a také jižního souseda – Indonésie, která je zase proslulá svou autenticitou a bohatou historií. Malajsie leží mezi nimi a z obou si bere něco. Na jednu stranu zde najdete krásné pláže (třebaže ne v takovém množství jako v Thajsku) tak i bohatou historii (třebaže možná ne tak turisticky atraktivní jako v Indonésii). Přesto je Malajsie zemí, která rozhodně stojí za vidění a procestování.

Krásy ostrova Tioman

Krásy ostrova Tioman

Vemte si už jen skutečnost, že Malajsie jsou v podstatě dvě země v jedné. Na jednu stranu je tady moderní rozvinutý Malajský poloostrov, který tvoří ekonomickou páteř země a kde najdete rušná města, koloniální architekturu, čajové plantáže a několik hezkých dovolenkových ostrovů. Na druhou stranu je zde divoký, nádherný, autentický a z přírodního hlediska jedinečný sever ostrova Borneo, který k ruchu malajských velkoměst na malajském poloostrově nabízí svými džunglemi s divokými orangutany, vysokými horami, původními kmeny a úžasným potápěním naprosto fascinující kontrast.

Čajové plantáže v Cameron Highlands

Čajové plantáže v Cameron Highlands

Díky tomu, že se Malajsie skládá z řady samostatných států, z nichž některé mají velmi dlouhou historii, můžete při cestě napříč Malajsií pozorovat naprosto zásadní rozdíly v architektuře, kultuře, jazyce místních lidí i v řadě zvyků. Už jen zkoušet výbornou malajskou kuchyni, která se mezi jednotlivými státy velmi liší, je zážitek sám o sobě. K tomu si přidejte příjemné místní obyvatele, kteří jsou velmi přátelští a máte půl dojmu z celé země. Ten zbytek tvoří samozřejmě krásná příroda, se kterou se potkáte po celé zemi.

Jednoduše, Malajsie je zemí, kterou byste na své cestě do jihovýchodní Asie neměli opomíjet. Není možná tak známá a proslula, ale rozhodně stojí za prozkoumání!