Ostrov Borneo se dělí administrativně na dvě hlavní části – část jižní, která patří Indonésii, zabírá 73% plochy ostrova a nazývá se Kalimantan (tímto názvem se však někdy označuje celý ostrov) a severní, která patří Malajsii a říká se jí malajské Borneo.

Malajské Borneo je administrativně rozděleno na federativní státy Sarawak a Sabah, mezi které je vklíněn samostatný stát Brunej. Stát Sarawak reprezentuje jeho hlavní město Kuching, stát Sabah zase známé město Kota Kinabalu, obě tato města přitom představují nejčastější vstupní brány do jednotlivých částí severního Bornea a slouží jako výchozí body pro poznávání jeho krás.

Ostrov Borneo - Kalimantan

Ostrov Borneo – Kalimantan

Malajské Borneo je jedním z mála míst světa, které stále ještě nabízí původní Asii v její nejkrásnější podobě. Naleznete zde tisíce kilometrů čtverečních deštného pralesa, vysoké hory, původní kmeny, které si uchovávají tradiční způsob života, ale objevíte zde také celou řadu krásných pláží a malých ostrůvků, které lemují korálové útesy, jež patří mezi vyhledávané potápěčské destinace.

Orangutan na Kalimantanu

Orangutan na Kalimantanu

Ostrov Borneo je pro mnohé cestovatele synonymem dobrodružství, neboť zde není problém uskutečnit opravdu pestrou škálu aktivit, které si zamiluje každý, kdo má rád přírodu, zvířata a třeba i trošku adrenalinu. Osobní setkání s orangutany v rehabalitačním centru pro orangutany, nebo přímo v pralese, legračními nosály a nebo třeba s největšími květinami světa Rafléziemi, to vše jsou zážitky, za kterými se na Borneo slétávají lidé z celého světa. Krom těchto tradičních jsou tady ale také méně tradiční zážitky, jako například plavba po řece Batang Rejang, návštěva mnohých jeskyní, nádherného národního parku Gunung Mulu a nebo můžete v místní džungli hledat fascinující příbytky původních obyvatel.

Národní park Gunung Mulu

Národní park Gunung Mulu

Pokud hledáte nenarušenou přírodu, nádherné přírodní scenérie a příjemné obyvatele žijící původním způsobem života, vydejte se do státu Sabah, který je místem, jež většině cestovatelů vyrazí dech. To, co uvidíte zde, již bohužel jinde ve světě budete hledat jen velice obtížně, protože místní přírodní krásy jsou tak autentické, že vás toto místo bude přitahovat jako magnet a budete se sem chtít stále vracet. Už jen treky kolem světoznámé Mt. Kinabalu jsou zážitkem na celý život a není potřeba být zrovna vrcholový sportovec, abyste si je užili. Potápění na východním pobřeží Bornea je kapitolou samo o sobě a pokud této kratochvíli holdujete, uvidíte, že budete nadšení!

Potápění u Pulau Sipadan

Potápění u Pulau Sipadan

Jednoduše a stručně – malajské Borneo, potažmo celý ostrov Borneo, je místem, které by si žádný cestovatel, dobrodruh, milovník přírody a zvířat, hor a lidí neměl nechat ujít. Byla by to obrovská škoda, protože i zde se postupně objevují vlivy globalizace. Čím dřív vyrazíte, tím lépe!