Na Borneu leží tři státy – Indonésie, Malajsie a sultanát Brunej. Ostrov se jmenuje Borneo (tento název vznikl, když Portugalci zkomolili slovo Brunej), ale říká se mu také Kalimantan, což je indonéský název ostrova. Někdy se však jako Kalimantan označuje pouze indonéská část ostrova. My na MAHALO.cz používáme oba názvy pro celý ostrov, nicméně pro zpřehlednění budeme název Kalimantan používat pouze ve spojení s indonéskou částí ostrova, ke které se váže především a název Borneo pak pro malajskou část ostrova a nebo celý ostrov.

Ostrov Borneo - Kalimantan

Ostrov Borneo – Kalimantan

Cesta na ostrov má nádech romantiky a dobrodružství. Turisté zde najdou pravý tropický ráj uprostřed tropického deštného pralesa, kde se nachází mangrovové bažiny, rozličné orchideje i masožravé rostliny. V řekách spatříte sladkovodní delfíny a krokodýly. Setkáte se i s bývalými lovci lebek Dayáky s charakteristickým zdobením uší a tetováním. Orangutany můžete pozorovat v proslaveném národním parku Tanjung Puting. Největším lákadlem pro turisty asi bude město Banjarmasin, kde se vyskytují kanály, na kterých jsou postavené domy. Mezi nimi můžete proplouvat lodičkami. Území je bohaté na ropu, diamanty a zlato.

Kmen Dayaků

Kmen Dayaků

Ostrov Kalimantan je třetím největším ostrovem na světě. Indonéská část ostrova se rozkládá na 580 000 km2. Na tak rozsáhlém území žije pouze 12 milionů lidí, takže většina oblastí je neosídlena. Většinu plochy pokrývá prales, s překrásnými vodopády a bohatou faunou a flórou. Milovníky odpočinku u vody zde nadchnou nádherné bílé pláže. Na ostrově mají svůj domov domorodé kmeny včetně zmíněných Dajáků, bývalých lovců lebek.

Ze severu a severozápadu sousedí Kalimantan s Jihočínským mořem, na severovýchodě se Sulským mořem, s Makassarskou úžinou na východě a Jávským mořem a Karimatskou úžinou na jihu.