Jóóó, Jamajka… Na ostrově kdesi v Karibiku, všude kolem usměvaví černoši s dredy, vůně marihuany, ležím na lehátku na pláži nedaleko Kingstonu, mám nohy v moři, palmu nad hlavou a v duši nekonečnou pohodu. Tak to je, přátelé, Jamajka!

Tenhle idylický ostrov vás prostě musí lákat, ať už na dovolené chcete relaxovat, cestovat a nebo poznávat nové lidi. Tady prostě najdete všechno! A všechno budete mít navíc v absolutním klidu, protože na Jamajce se nikam nespěchá, tady si život lidé pořád ještě užívají, ať už je lehký a nebo těžký. Protože na tom, kolik máte dolarů v peněžence v podstatě nesejde, život se musí prožít a to si naštěstí za peníze nekoupíte :-)

A na Jamaice si život užít můžete, to mi věřte. Můžete tady strávit týden nebo celý život a nudit se nebudete – odpočívejte na nádherných karibských plážích, jděte se potápět či šnorchlovat k parádním korálovým útesům hned u pobřeží, prozkoumejte pozůstatky koloniální doby či továrny na výrobu skvělé místní kávy. A když se budete chtít projít, dobře pro vás – vyražte na trek do krásného vnitrozemí ostrova, kde (ideálně s průvodcem) můžete zažít opravdové dobrodružství v džungli! Prostě „feel the vibe“, jak říkají Jamajčani. Jamajku a její rytmus musíte cítit a pak už pro vás nebude cesta zpět.

Ale to, co je na Jamajce vůbec ze všeho nejlepší, to si bohužel ani na MAHALO.cz nepřečtete a ani vám to neukážeme na žádné fotce. To jsme ale potvory, co? :-) To jamajské nej nej nej jsou totiž místní lidé a především jejich kultura. Je totiž úžasná! Až si takhle pojedete autem třeba kolem Montego Bay, pustíte si hezky nahlas místní reggae a lidé na vás budou mávat s úsměvem od ucha k uchu, až se zapovídáte s nějakým místním rastou, až si dáte pořádného jointa (ale pšššt, nikomu ani muk :-) ) a až prostě lépe pochopíte úzkou vazbu místních lidí na Afriku (tak silnou, že ji jinde na světě asi nezažijete), pak pochopíte, proč jsou lidé na Jamajce tak hrdí a zajímaví. A skvělí!

Jamajka je prostě něco trošku jiného než zbytek Karibiku, je to svět sám o sobě a rozhodně vám všem doporučuji sbalit kufry a vyrazit se sem podívat. Ať už si koupíte nějaký úžasný poznávací zájezd na Jamajku, kde vás průvodci protáhnout těmi nejzajímavějšími místy ostrova a nebo vás více láká klasická pobytová dovolená na Jamajce, neváhejte a jeďte.

Pokud budete mít oči otevřené a pokud místním aspoň trošku otevřete i své srdce, tenhle kus země v Karibském moři si prostě budete muset zamilovat.

„Feel the vibe, bredda!“