Pro mnoho lidí představuje Turecko dalekou, exotickou zemi, která leží v Asii a kde jsou lidé jaksi jiní než my Evropané.

Pro mnoho lidí je Turecko zemí muslimů, kteří splňují všechny předsudky, jež vůči muslimům můžeme mít.

Pro mnoho lidí je Turecko drahé.

Pokud Turecko poznáte a přečtete si informace, které zde na MAHALO.cz k Turecku máme, zjistíte, že pravdou je to, že Turecko sice z větší části leží v Asii, ale země je to svým rázem rozhodně evropská. Že lidé zde jsou sice muslimové, ale že se jich opravdu nemusíte bát, protože jsou neuvěřitelně vstřícní, ochotní a milí. A že je v Turecku opravdu levně a vyplatí se sem cestovat třeba na nákupní eurovíkendy do Istanbulu (což ostatně spousta lidí praktikuje k plné spokojenosti své peněženky :-) ).

Možná to celou řadu cestovatelů, kteří do Turecka přijíždí poprvé, značně překvapí a zaskočí, ale Turecko opravdu není klasickou asijskou zemí, kde vládne chaos a kde nefungují úřady. Sám jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že to zde naopak funguje tak, jak jsme zvyklí, ač jisté rozdíly zde samozřejmě jsou, to zase ne že ne :-) Co mne překvapilo velice a na co do dneška rád vzpomínám, jsou lidé. Turci jsou opravdu zajímavý a hrdý národ, který má za sebou bohatou a pohnutou historii, ale který si uchoval ve svém nitru velké množství vstřícnosti. Na jedné straně tak máte v Turecku pocit, že jste pořád ještě v Evropě, ale nesedí vám do toho lidé, kteří jsou opravdu milí, usměvaví a ochotní kdykoli pomoci. To se v Evropě zase až tak moc nevidí (bohužel) a je to už rys spíše typický pro asijské národy. Dá se tak říct, že si Turci z obou kontinentů odnesli to nejlepší? Do jisté míry určitě ano! Samozřejmě ale platí obecná cestovatelská poučka, že lidé, kteří žijí dále od civilizace, jsou vstřícnější než ti, kteří žijí uprostřed města. Tak je tomu všude po světě a nejinak je tomu i v Turecku.

To, co však většina lidí, kteří jedou třeba na klasický pobytový zájezd do Turecka, v Turecku hledá, je moře, pohoda a klid. A myslím, že všeho se jim dostává v míře vrchovaté – moře okolo celého Turecka je krásné, čisté a nabízí skvělé možnosti ke koupání. K tomu připočítejte krásné pláže (od písčitých až po kamenité s možností bezva šnorchlování) a komplexní zázemí služeb a máte představu, jak skvělá může být dovolená v Turecku.

Byla by však věčná škoda, pokud byste jeli do Turecka pouze ležet u moře. Ne snad, že by to nebylo fajn, ale pokud víte, kolik je v Turecku nádherných památek a kolik z nich znáte z knih/školy/televize/vyprávění, jistě víte, že by byl skoro hřích aspoň některou z nich nenavštívit :-) Pokud na ležení u moře nejste a nebo jej berete jen jako malou součást dovolené, pak by vám mohl vyhovovat nějaký poznávací zájezd do Turecka, kde vás cestovky provezou po těch nezjnámějších místech, průvodce vám o všem povypráví a ještě si k tomu střihnete odpočinek na některé z kouzelných tureckých pláží. A to už je kombinace, které doporučuji neodolat ;-)

V každém případě, ať už do Turecka pojedete chytat bronz, poznávat zajímavá místa nebo chodit po horách a hledat tu nejkrásnější horskou vesničku, věřím, že vám pomohou informace, které pro vás máme sesbírány na MAHALO.cz. A také věřím, že vaše zážitky si nenecháte jen pro sebe, ale pochlubíte se i ostatním cestovatelům a zanecháte tedy váš cestopis z Turecka či nějakou radu a doporučení. Mahalo (díky) za ně!