Turecko se sice rozkládá v pásmu subtropického klimatu, ale převážně vysokohorský charakter krajiny vede k tomu, že se v počasí vykazují výrazné rozdíly v různých částech země. Společným znakem je jen dlouhotrvající letní období.

Ve středomořské oblasti je léto suché a jasné, zima mírná a deštivá. Stejně tak v přímoří Egejského moře teploměr i v zimě málokdy klesne pod nulu. Jaro a podzim jsou velmi teplé. V dosahu Černého moře není klima již tak mírné. Léto je sice velmi teplé, ale podzim a jaro jsou jen mírné a zima chladná.

Zcela odlišné podnebí má turecké vnitrozemí. Vysoké hory, které na všech stranách obklopují Anatólii, zabraňují pronikání mořských vlivů. Zima je tu dlouhá a drsná, v lednu a únoru klesá teploměr často na -15°C, na východě až na -40°C. Rychlé střídání teplot se vyskytuje na jaře i na podzim. Jaro je většinou krátké, ale deštivé. Po něm přichází horké a suché léto.

Nejnepříjemnější období v roce je podzim. Zpočátku suchý a mírně teplý, později se sílícím větrem a poklesem teplot.

Velmi umírněné klima má západní Turecko. Ve východní Thrákii cítíte silný vliv kontinentálního počasí se severovýchodními větry, a proto je zima mírná, s kratší sněhovou pokrývkou.

Velký Istanbul s úžinami mívá zimní deště občas smíšené se sněhem a se silným větrem. Vcelku je počasí po celý rok mírné. Nepříliš horké léto trvá od května do srpna. V září začínají teplé deště.

Turecko bývá často postiženo záplavami. Při jarním tání se řeky široce rozlévají z koryt. Ztráty na lidských životech působí spolu s hmotnými škodami vedle záplav i častá a mnohdy velmi silná zemětřesení, zejména ve východních částech země.

Aktuální teploty v Turecku a předpověď počasí na další dny

Průměrné teploty v Turecku

Podívejte se na následující graf průměrných teplot v Turecku (Antalya). Nezapomeňte však, že na sluníčku jsou teploty o dost vyšší!

 

 

Průměrné srážky v Turecku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnoty průměrných srážek v Turecku (Antalya) v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v milimetrech.

 

 

Průměrná vlhkost vzduchu v Turecku

V níže uvedeném grafu naleznete hodnotu průměrné vlhkosti vzduchu v Turecku v jednotlivých měsících. Hodnoty jsou v procentech a jsou platné pro Antalyi.

 

 

Průměrný počet hodin slunečního svitu v Turecku

V dalším grafu naleznete hodnotu průměrného počtu hodin slunečního svitu během měsíce v Turecku . Hodnoty jsou v hodinách a jsou platné pro Antalyi.

 

 

Průměrná teplota moře v Turecku

A nakonec uvádíme graf s průměrnou teplotou moře okolo Turecka (Antalya) pro jednotlivé měsíce roku.

 

 

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Turecku

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do Turecka je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do Turecka.