Indonésie je pro mnoho lidí zemí, o které prakticky nic neví. Snad jen to, že spadá území do bývalé Indočíny, že leží někde daleko v Asii a možná i to, že je to země muslimská.

Pro cestovatele, který má rád historii, krásnou přírodu a exotickou kuchyni, je však Indonésie pojem velmi známý a pro mnoho cestovatelů tato země představuje ztělesnění cestovatelského ráje. Není jich naštěstí mnoho, takže Indonésie stále zůstává z větší části zemí turismem příliš nezasaženou, tajemnou a dosti neznámou. A to je pro každého cestovatele skvělé :-)

Indonésie je obrovská země (7. největší na světě) složená z více než 17 000 ostrovů od těch nejmenších až po ty obrovské (největší je Jáva, dále Kalimantan, Sumatra, Sulawesi, Západní Papua, Lombok a další). Rozkládá se na území takřka 2 000 000 km2 (ČR má pro srovnání pouze 79 000 km2), jedná se tedy o velmi rozsáhlé území, které zasahuje do několika časových pásem a které nabízí skoro vše, co si můžete představit – moře, pláže, lesy, vodopády, hory, sopky, starodávná města, chrámy… prostě vše na co si vzpomenete :-)

Indonésie je muslimská země, přesto však platí, že její nejnavštěvovanější oblastí je malý hinduistický ostrov Bali, který nabízí skutečně exotický zážitek se vším všudy. Ostatně právě jeho atraktivita může za to, že si udržuje své kouzlo a místní obyvatelé své tradice, přestože jsou v „obležení“ muslimské většiny. Příjmy z turismu, které Indonésie má jen z tohoto ostrůvku, jsou natolik zajímavé, že je státním zájmem, aby Bali zůstalo takové, jaké je – tedy hinduistické.

Indonésie však není jen o ostrově Bali. Najdete tady tolik překrásných míst, že vám z toho půjde hlava kolem. Poznat hlavní památky Indonésie není takový problém. V podstatě stačí pár dní, většina z těch nejznámějších se nachází na ostrově Jáva a na Bali. Pokud ale budete chtít poznat Indonésii lépe, určitě do svých cestovních plánů zahrňte i území Bornea a nebo třeba Papuy. Pro opravdové fajnšmekry, kteří se nebojí méně rozvinutého turistického ruchu a ocení nádhernou přírodu bez davů turistů, pak musím doporučit Sulawesi, což je skutečný indonéský ráj, který stále čeká na své objevení (a doufám, že ještě dlouho čekat bude!).

V každém případě prostě počítejte, že dovolená v Indonésii může mít mnoho podob. Od relaxování na krásných pláží, přes treky do džungle, pozorování aktivních sopek, setkávání se s místními velmi milými lidmi (třebaže někdy skoro až otravnými – pochopíte, až vám budou něco chtít prodat :-) ), poznávání historických památek dávných civilizací a nebo třeba jen ochutnávání místních specialit, které vám opět rozšíří kulinářské obzory o notný kus.

Indonésie je země netušených možností a pokud budete chtít zažít něco netradičního, neuděláte špatně, pokud své kroky zamíříte právě do této části Asie.