Ostrov Sulawesi je známý také pod dřívějším jménem Celebes. Ostrov vypadá jako chobotnice se čtyřmi chapadly a vykukuje mezi ostrovem Kalimantan (Borneo) a souostrovím Moluky. Na severním chapadle se nalézají nejhezčí lokality pro potápění a šnorchlování v celé Indonésii – Bunaken. Ve vnitrozemí narazíte na tajemnou a záhadnou Toraju s pohřebními rituály. Na jihu leží Nakasat, kde své stopy zanechaly holandské koloniální vlivy. Hlavním městem je město Makassar – dříve Ujung Pandang.

Sulawesi, turisty zapomenutý indonéský ráj, nabízí to, co se na mnoha místech světa již ztratilo pod turistickým pozlátkem – autentický cestovatelský zážitek v nádherném nezkaženém prostředí. Sulawesi jsou opravdu zapomenutý ráj, kam míří pouze málo turistů, kteří zde hledají především klid a nezapomenutelné zážitky, které jim nevydláždily cestovní kanceláře.

Pojí se s tím na druhou stranu (logická) skutečnost, že na Sulawesi není příliš dobré turistické zázemí. Už jen doprava je zde mnohem složitější než na Jávě, to samé platí pro ubytování atp. Ale i zde se již najdou turistické resorty a nádherná ubytování v malých bungalovech nebo hotýlcích, které nabízí sice často jen základní komfort, ale to žádnému cestovateli určitě nevadí :-)

Sulawesi

Sulawesi

Sulawesi je dnes známé především pro ideální podmínky pro potápění. Nejoblíbenější místa pro potápění objevíte v okolí města Manado a v oblasti Bunaden. Dalším potápěčským rájem jsou Malé Sundy neboli Nusa Tenggara. V okolí hlavního města se rozprostírají jedinečné mořské parky s ohromujícími útesy.

Kromě potápění mohou být pro turisty velmi zajímavé pohřební svátky Tana Toraja na jihozápadním poloostrově. Tana Toraja fascinuje svojí přírodou i kulturou. Všechna zajímavá místa najdete v okolí měst Rantepao a Makale. V Londě a Lemo zase narazíte na skalní hroby, ve vesnici Kete Ketsu zase na typické ornamentálně zdobené a vyřezávané obytné domy, sloužící také jako sýpky na rýži. Na ostrově se pěstuje hřebíček, káva a kakao.

Díky poměrně řídkému zalidnění ostrova zůstala jeho podstatná část pokryta nádhernou nedotčenou vegetací a tropickými pralesy. V několika národních parcích můžete podniknout několikadenní výlety a to jednak za primitivními lidmi, ale také za vzácnými druhy zvířat. Jako příklad lze uvést velkého ptáka zoborožce přilbového, prase babirusu či malé noční opičky nartouny.

Sulawesi svá tajemství postupně odhaluje, tak buď můžete vyrazit hned a poznat jej v jeho autentické podobě a nebo počkat, až se zde rozvine cestovní ruch a pak zde cestovat stejně pohodlně jako v jakékoli jiné části Indonésie. Tak či tak, tento ostrov stojí za návštěvu, tak si jej rozhodně nenechte ujít!