Kouzelný ostrov Lombok sousedí s ostrovem Bali. Svou rozlohou, 80 x 70 kilometrů, je o něco menší, ale rozhodně není nezajímavý. Najdete zde nedotčenou tropickou vegetaci, sopku Gunung Rinjani, mahagonové lesy, banánové a kokosové plantáže a rozlehlé liduprázdné pláže. Můžete se seznámit s tradičním životem místních obyvatel – Sasaků či navštívit horské vesnice a vodopády.

Lombok

Lombok

Lombok začíná být zajímavým turistickým cílem, neboť je považován za ostrov velmi podobný Bali, ovšem co se turistického ruchu týče, je pár desítek let pozadu. Díky tomu zde stále najdete panenskou přírodu a místa nedotčená turismem, nenajdete zde davy lidí a vše je tady prostě autentičtější. Na rozdíl od Bali je však Lombok muslimský, tak s tím počítejte a uzpůsobte tomu i své chování.

Ostrov Lombok je vzdálený pouze půl hodiny letu od Bali. Místní letiště odbavuje jen vnitrostátní lety, takže nehrozí masivní turistické návštěvy. Přesto je Lombok turisty velmi oblíbený.

Kráter sopky Rinjani

Kráter sopky Rinjani

Na Lombok však většina turistů nemíří letadly, ale loděmi právě z ostrova Bali. Často si zde dělají několikadenní výlet, kdy spojí návštěvu Lomboku s ostrůvky Gili. Jedním z balijských přístavů, ze kterých vyplouvají lodě na Lombok a ostrovy Gili je Padang Bai. Koupit lístek na loď není žádný problém, takže návštěvě ostrova Lombok nestojí nic v cestě.

Ostrov je oázou klidu. Na severozápadě Lomboku se rozprostírá malé souostroví Gili, kde najdete opravdu nedotčenou přírodu, azurovou vodu, nádherné bílé pláže a vynikající možnosti pro potápění a šnorchlování. Není zde policie ani motorizovaná doprava. Ostrůvky jsou tak malé, že se lehce dají obejít i pěšky.

Hlavním městem ostrova Lombok je Mataram. Největší atrakcí ostrova je jednoznačně sopka Rinjani, na kterou se pořádají několikadenní treky. Odměnou je zde zcela fantastický výhled na kráter sopky s jezerem, což je jeden z nejkrásnějších pohledů, které v Indonésii můžete spatřit. Pokud budete mít trošku času, neváhejte a nenechte si jej ujít!

Návštěva ostrova Lombok se prostě vyplatí, tak si ji zakomponujte do svých plánů na cestu do Indonésie!