Oficiální názevIndonéská republika

Republic of Indonesia (Republik Indonesia)

PolohaOstrovní stát v Indickém oceánu
Rozloha1,905 mil. km2 pevnina

1,812 mil. km2 země (17.508 ostrovů)

93 mil. km2 vodní plocha

2.830 km pozemní hranice

54.716 km námořní hranice

Nejvyšší pohoří/horaJaya 5029 m.n.m

Kinabalu 4101 m.n.m

Důležitá vodstvaDanau Toba (Sumatra)
Počet obyvatel237,6 mil. (prosinec 2011)
Hlavní městoJakarta, 11 mil. obyvatel
Státní zřízeníPrezidentská republika
Správní členění27 provincií
Obyvatelstvo194,6 milionů
Hustota obyvatelhustota zalidnění 100 obyv./km2 (Jáva 1.000 obyv./km2)
Důležité etnické skupinynejpočetnější původní etnika: Javánci (40,6 %), Sundánci (15 %), Madurijci (3,3 %), Minangkabauové (2,7 %), Betawijci (2,4 %), Buginijci (2,4 %), Batakové (2 %), Balijci (1,7 %)

nejpočetnější imigrovaná etnika: Číňané (5 mil.), Arabové, Indové

JazykyÚředním jazykem je indonéština (Bahasa Indonesia) jejíž základ tvoří malajština, doplněná a upravená místními jazyky a dialekty. Vedle ní jsou používány místní jazyky (jávština, sundánština, atd.). Jazykem zahraničního obchodu je angličtina.
Náboženstvímuslimové (86,1 %), protestanti (5,7 %), katolíci (3 %), hinduisté (1,8 %) a buddhisté (1 %)
Vzdělání (procento analfabetů)16%
HSP na 1 obyvatele730 USD
Měnaindonéská rupie
Elektrický proudElektrické napětí a zástrčky jsou stejné jako v ČR, tudíž lze běžně používat všechny české elektrické spotřebiče bez adaptérů. A naopak, indonéské spotřebiče lze běžně používat v ČR.
Časový posunIndonésie má tři časová pásma

Západní zóna (GMT +7, od Prahy +6 hod) pokrývá Sumatru, Jávu a západní a centrální Kalimantan

Centrální zóna (GMT +8, od Prahy +7 hod) je pro východní a jižní Kalimantan, Sulawesi, Bali a celou skupinu ostrovů Nusa Tenggara

Východní zóna (GMT +9, od Prahy +8 hod) zasahuje pak na ostrovy Maluku a Irian Jayu.

Administrativní členění Indonésie

Indonésie se skládá z 33 provincií. Pět z nich má zvláštní status – jedná se o následující provincie: zvláštní oblast Yogyokarta, Aceh, Papua, Západní Papua a zvláštní oblast hlavního města Jakarta.

V čele každé provincie stojí guvernér, volený lidovým hlasování na 5 let.

Plánek regionů Indonésie

Plánek regionů Indonésie

Geografické členění Indonésie

Indonéská republika je dlouhá řada ostrovů mezi Asií a Austrálií. Celé souostroví tvoří celkem několik tisíc ostrovů (uvádí se různá čísla), z nichž 6 tisíc je obydlených. Ostrovy se táhnou v délce 5100 kilometrů od Sumatry na západě až po Novou Guineu na východě. O dva ostrovy se dělí Indonésie s jinými státy. Jedná se o severní část Bornea, která patří Malajsii a východní polovinu Nové Guineje, ta patří státu Papua-Nová Guinea.

Indonésii tvoří tři hlavní souostroví: Velké Sundy, Malé Sundy a Molukky. Do Velkých Sund patří Sumatra, Jáva, Kalimantan (Borneo) a Sulawesi (Celebes). Malé Sundy tvoří několik ostrovů střední velikosti (Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Flores, Timor a další) a množství malých ostrovů. Pokud jde o Molukky, středně velkými ostrovy jsou Halmahera, Buru, Seram aj. Malých ostrovů se tu vyskytuje opět velmi mnoho. Indonésii patří také západní polovina ostrova Nová Guinea (Irian Jaya).

Těžba surovin

Na území státu se těží uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, zlato, stříbro, nikl, cín. Pěstuje se zde kukuřice, rýže, cukrová třtina, kokosovník, tabák, bavlna, kávovník, čaj, kakaovník, sezam, citrusy.

Mezí hlavní obchodní partnery Indonésie patří Japonsko, USA, Singapur, Jižní Korea, Čína a Austrálie.

Společenská pravidla a etiketa v Indonésii

Indonésie je konzervativní zemí, a je proto nutné dodržovat určitá pravidla chování a společenského styku.

Velký důraz je kladen na oblečení. Je třeba nosit kalhoty minimálně ke kolenům a sukně dlouhé pod kolena. Trička nosit zásadně s rukávy tak, aby byla krytá ramena. To se týká mužů i žen. Ženy by se měly vyvarovat provokujících výstřihů.

Volnější pravidla platí v turisticky zasaženém Bali.

Evropské plavky se sice v Indonésii běžně prodávají, ale místní obyvatelé je nepoužívají. Koupou se v běžném oblečení. Bezproblémové koupání v evropských plavkách je jen na Bali. Na ostatních ostrovech jen v luxusních hotelech nebo v bazénech, které mají odlišnou otevírací dobu pro ženy a pro muže. Jinak se doporučuje koupání v plavkách nebo šortkách s nohavicemi alespoň do poloviny stehen. Ženy by měly mít krytou i horní polovinu těla včetně ramen.

Indonéské děti

Indonéské děti

Určitá pravidla platí i pro vstup do svatyní. Na Bali můžete vstoupit do všech hinduistických svatyní pouze v tradičním indonéském oděvu – sarongu. Ten se za úplatu v mnoha chrámech půjčuje. Dá se taktéž zakoupit na tržištích před chrámy. Před vstupem do mešity je nutné si zout boty a někdy i zahalit hlavu.

Dávejte si pozor i na řeč těla. Levá ruka je považována, ostatně jako v celé Asii, za nečistou. Na jídlo a podávání věcí druhým lidem se používá výhradně pravá ruka. Hlava je posvátná a dotknout se cizí hlavy je považováno za hrubý prohřešek. Je nevhodné kohokoliv hladit po hlavě, což se týká i dětí. Nohy jsou považovány za velmi nečisté (a nepomůže, ani když si je pořádně umyjete 🙂 ), proto se při sezení skládají pod sebe. Velmi neslušné je nohou na kohokoli nebo cokoliv ukazovat, což platí i v budhistických chrámech, kde byste v žádném případě neměli sedět nohama nataženýma proti sochám Budhy.

Ve společenském styku není přípustné dotýkat se muslimských příslušníků opačného pohlaví. To platí i pro potřásání rukou.

Neslušné je dát najevo hněv.

Nepřípustné jsou i projevy náklonnosti mezi dvěma pohlavími na veřejnosti, takže líbání a podobné projevy si nechte raději na hotel. Naopak náklonnost mezi příslušníky stejného pohlaví nikomu nevadí.

Vyvarujte se kritických úsudků na náboženství a náboženské zvyky. Indonésané sice o náboženství rádi mluví, je však lepší se těmto potenciálně nebezpečným tématům zcela vyhnout.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Indonésii

Ještě jste nebyli na dovolené v Indonésii a nebo se do Indonésie chcete vrátit? Neváhejte a projděte si aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Indonésie nabízí. Nebudete litovat!