Hoa aloha e komo mai! „Vítej drahý příteli“ či také „Příteli, nech vstoupit svou lásku“.

Tak krásné přivítání vás čeká na mnoha místěch Havajských ostrovů (Havaj, Hawaii, Aloha state či asi nejsprávněji Hawai’i). Tyto překrásné sopečné ostrovy uprostřed nekonečného Pacifiku vám již při pohledu z letadla učarují natolik, že je takřka jisté, že se sem budete chtít někdy v budoucnu vrátit.

Mapa Havajských ostrovů

Mapa Havajských ostrovů

Souostroví Havajských ostrovů se skládá ze stovek ostrovů z nichž nejznámějších ostrovů je 8 a z nich je ve všeobecném povědomí jen pár:  Niʻihau, Kauaʻi, Oʻahu, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui, Kahoʻolawe a Hawaiʻi (též známý jako Big island či Hawaii island). Většina lidí zná přitom zpravidla jen Oahu a Maui, což je škoda. I ostatní ostrovy totiž nabízí tolik přírodních krás, že přes svou malou rozlohu předčí v přírodní rozmanitosti i celé kontinenty (věřte nebo ne, je to tak) :-) Navíc na Havaji najdete spoustu „nej“ – například na ostrově Big island najdete nejvyšší sopku světa Mauna Kea, na ostrově Maui pak nejvyšší spící sopku světa Haleakalu a celé souostroví tvoří nejvyšší pohoří (měřeno však ode dna oceánu).

Observatoře na Mauna Kea

Observatoře na Mauna Kea

Mnoho lidí má Havaj spojenou s tyrkysově průzračnou vodou omývanými plážemi, nad kterými se sklání nekonečné háje kokosových palem, polonahými tanečnicemi hula-hula ověnčenými lei, tedy pestrobarevnými náhrdelníky z květů havajských rostlin, bohatým podmořským životem a celkově klidnou atmosférou tropického ráje. Do značné míry je to vše stále ještě na Havaji k nalezení, ale je také fakt, že za těmito „pohlednicovými“ výjevy už se dnes skrývá spíše jen turistické pozlátko hotelových resortů než každodenní realita života na Havaji.

Havaj však nabízí tolik možností, jak zde strávit nezapomenutelnou dovolenou, že vám v konečném důsledku nebude ani trošku vadit, že vaše původní představy o Havajských ostrovech vzaly z velké části za své. Od odpočinku na krásných plážích, přes šnorchlování s želvami a delfíny přímo v moři (žádný aquapark, vše 100% příroda :-) ), výlety k tekoucí lávě (je to jediné místo na světě, kde s tekoucí lávou můžete skoro vždy počítat), vyhlídkovými lety helikoptérou, letadlem či rogalem nad úžasným pobřežím Napali či nad aktivními vulkány, noční potápění a šnorchlování s Mantami obrovskými (NESKUTEČNÝ zážitek!), až po trekování po lávových polích, překrásných útesech ostrova Kauai či vyjížďkách na kajaku na otevřeném moři či jedné z řek s řadou vysokých vodopádů v okolí. Má smysl pokračovat nebo už vaše fantazie přestala stíhat? :-)

Údolí Kalalau na ostrově Kauai

Údolí Kalalau na ostrově Kauai

Dovolená na Havaji je opravdu životní zážitek…

Málokdo ze vzdálené Evropy, která leží v podstatě skoro přesně na druhé straně zeměkoule (ostatně časový posun je většinou -12 hodin), má však v životě šanci tyto ostrovy poznat, prozkoumat a pochopit mentalitu Havajanů, kteří mají opravdu zvláštní a velice překotnou historii s řadou zvratů a jejichž budoucnost je bohužel zcela nejasná. Proto doufám, že vám MAHALO.cz umožní tento nádherný kus země poznat alespoň touto formou. Třeba se nám podaří vás navnadit natolik, že se sem jednou sami vypravíte!

S MAHALO.cz se vám to jistě podaří! Ostatně mahalo znamená havajsky děkuji, takže mahalo, že s námi trávíte váš čas!