Ostrov Lānaʻi leží daleko od davů a ruchu každodenního života. Jsou zde k dispozici supermoderní hotelové rezorty s nabídkou luxusního ubytování a možností zahrát si golf. Na druhé straně nabídku tvoří divoká příroda, kam je možné dostat se jen terénními automobily.

Za návštěvu rozhodně stojí Zahrada bohů pod krkolomným názvem Keahiakawelo a překrásná pláž Polihua.

Lanai - mapa

Lanai – mapa

Lānaʻi je místem nedotčeného klidu, daleko od davů lidí a ruchu každodenního života.

Ostrov Lānaʻi leží ve středu Havajských ostrovů. Je šestým největším havajským ostrovem. Nejvyšší bod tvoří vrchol Lanaihale s výškou 1026 metrů. Největším městem je Lanai City. Oficiálním znakem je květina Kaunaoa.

Ostrov je známý také pod názvem „Ananasový ostrov“.

Lānaʻi byl historicky pod kontrolou blízkého ostrova Maui. Původ názvu ostrova Lānaʻi je však nejasný, ostrov byl nazýván Lānaʻi o Kaulaüaau, což může znamenat „den dobytí Kauluaau“. Tento přídomek se vztahuje k princi Mauinan, který byl na ostrov vykázán pro některé své divoké kousky. Ostrov prý byl pronásledován Akua-Ino, duchy a šotky.

Podle havajské legendy ostrov obsadili duchové kanibalů. V duchy kanibalů věří původní obyvatelé dodnes.

Tance Hula na Lei day v Lanai

Tance Hula na Lei day v Lanai

Osidlování ostrova Lānaʻi

První obyvatelé sem přišli pravděpodobně až v 15. století, zřejmě se přistěhovali z ostrovů Maui a Molokai. Na pobřeží si vystavěli rybářské vesnice. Později zamířili i do vnitrozemí a hospodařili na úrodné sopečné půdě. Život na Lānaʻi byl relativně klidný, až král Kamehameha I. začal podnikat své výpady za sjednocení ostrovů a při této příležitosti bylo mnoho obyvatel zabito.

Cestovní ruch na Lānaʻi

Cestovní ruch na Lānaʻi se začal rozvíjet až v nedávné historii. V roce 1923 byl v Lanai City postaven hotel Lanai, který sloužil k ubytování manažerů, kteří dohlíželi na pěstování ananasu. Do roku 1990 to byl jediný hotel na ostrově. Od roku 2011 ubytování turistů zajišťují hotely Four Seasons Resort a The Lodge at Koele. Nachází se tu také dvě golfová hřiště, u každého hotelu jedno.

V Lanai City nejsou žádé semafory, žádná nákupní střediska. Za jednorázový poplatek mohou hoteloví hosté využít neomezené jízdy autobusy, ty jezdí od přístaviště k hotelům. Pro poznávání ostrova si mohou návštěvníci pronajmout k jízdám po prašných cestách jízdní kola nebo off-road automobily.