Jáva je nejlidnatější ostrov na světě. Žije zde asi 135 milionů lidí. Je pátým největším ostrovem Indonésie a třináctým na světě. Kdyby byla Jáva samostatným státem, byla by na druhém místě v hustotě počtu obyvatel. Ostrov tvoří ekonomické a politické centrum Indonésie. Ostrov pokrývá plochu 139 000 km2. Rozprostírá se mezi ostrovem Borneo na severu, Sumatrou na západě a Bali na východě. Indický oceán omyvá Jávu z jihu, Sundský průliv ze západu, Jávské moře ze severu.

Administrativně se ostrov dělí na čtyři části:

  • Banten (nejzápadnější výběžek Jávy)
  • Západní Jáva (Jawa Barat)
  • Střední Jáva (Jawa Tengah)
  • Východní Jáva (Jawa Timur)

Speciální regiony jsou Yogyakarta a region hlavního města Jakarta.

Jáva

Jáva

Na západě ostrova leží hlavní město Indonésie Jakarta. Pro turisty mohou být zajímavé vulkanické vrcholy, které protínají Jávu ve východo-západním směru. Největší z nich je, s 3676 metry, Mount Semeru a nejaktivnější Mount Merapi, která dosahuje výšky 2968 metrů. Turisty láká i teplé zdejší podnebí. Průměrná teplota se pohybuje mezi 22-29°C. I přes husté zalidnění se na Jávě vyskytuje několik turisticky zajímavých národních parků.

Ostrov Jáva je vulkanického původu. Zdejší hory jsou bývalé nebo stále ještě aktivní sopky. Hory rozdělují Jávu na oblasti, kde lze pěstovat rýži. Políčka s touto, pro Indonésii nejdůležitější potravinou, jsou velmi výnosná. Na ostrově se pěstuje také káva.

Na Jávě žijí dvě třetiny obyvatelstva Indonésie. Vláda se sice snaží o přesídlování části zdejšího obyvatelstva do jiných oblastí, ale tento krok vyvolává etnické problémy. Hlavními etnickými skupinami na ostrově jsou Jávané, Sundové a Madurové jsou zastoupeni do 20%.

Jávané a Sundové vytvořili společnou Banyumasanskou kulturu.

Turisticky je zajímavý celý ostrov, na kterém se nachází řada velmi atraktivních míst. Ta jsou rozeseta po celém ostrově, nicméně jejich návštěva se díky dobrému turistickému zázemí a jednoduché dopravě dá zvládnout ve velice krátkém čase. Řadí se mezi ně především chrámy Borobudur a Prambanan, oblíbený je rovněž výstup na sopku Merapi a další místa, která na Jávě stojí za vidění. Nudit se zde prostě rozhodně nebudete, a to ani místních obyvatelům, kteří vás budou pronásledovat na každém kroku a nabízet všechny možné (a někdy skoro i nemožné) produkty :-)

Východní Jáva (Jawa Timur)

Východní Jáva je místem, kde budete obdivovat nádherné scenérie. Rozprostírá se na východní části ostrova Jáva a na několika menších ostrůvcích. Žije zde asi 37 milionů lidí. Vedle majority Javánců tu má svůj domov okolo 6 milionů Madurců, kteří jsou třetím nejpočetnějším etnikem v Indonésii.

Povrch Východní Jávy je rovinatý. Z terénu, na několika místech, vystupují sopečné kužely a malá pohoří. Vedle ospalých vesniček tu jsou dosud činné vulkány. Naskýtají se odtud nádherné výhledy na nejvyšší horu Jávy – aktivní sopku Semeru. Ta občas ze svého nitra vypouští sopečný popel. Sopka vytváří jedno z nejstrmějších pobřeží světa. Ve 12. – 14. století na tomto území stálo hlavní město království Majapahit. Dnešním centrem východní Jávy je přístav Surabaya – druhé největší město v Indonésii. Pro turisty bude jistě atraktivní návštěva sopky Ijen. Cesta na ni vede pralesními vulkány. Nejkrásnější východy slunce jsou pozorovatelné ze sopky Bromo. Koloniální doby připomíná město Malang, s horskými letovisky.

Sopka Semeru

Sopka Semeru

Střední Jáva (Jawa Tengah)

Hlavním městem a administrativním střediskem Střední Jávy je Semarang. V Semarangu se nachází několik starých malebných staveb – Puri Maerokoco a indonéské Rekord muzem. Rozloha Jawa Tengah zabírá téměř čtvrtinu rozlohy ostrova Jáva. Na Střední Jávě existuje několik zajímavých míst. Historicky a kulturně je součástí provincie i zvláštní oblast Yogyakarta, ačkoliv je to v současné době samostatný administrativní subjekt.

chrám Borobudur

chrám Borobudur

Drtivou většinu populace ve střední Jávě tvoří etničtí Jávané. Představují asi 98% z celkového počtu obyvatel.

Vzhledem k aktivitě místních vulkánů v minulosti a množství sopečného popela, je ve Střední Jávě velmi úrodná půda. Daří se zde různým zemědělským plodinám. Jsou zde běžná rozsáhlá rýžová pole. Výjimku tvoří jihovýchodní region Gunung Kidul, částečně také kvůli vysoké koncentraci vápence a také vzhledem k umístění regionu ve srážkovém stínu.

V Magalangském opatství leží chrámový komplex Borobudur. V provincii najdete rovněž největší komplex hinduistických chrámů Prambanan. Dva zajímavé paláce, palác Sunan (Keraton Kasunanan) a Pura Mangkunegaran, se nachází v Surakartě, která je považována za jedno z center jávské kultury. V Karanganyar Regenty objevíte vodopád Grojogan Sewu. Na Střední Jávě spatříte malebnou krajinu a mnoho dalších přírodních, historických a kulturních zajímavostí.

Západní Jáva (Jawa Barat)

Západní Jáva je nejlidnatější oblastí Indonésie. Žije zde přes 40 milonů obyvatel. Je poněkud hornatější než ostatní části ostrova. Hlavním městem ostrova je právě zmíněný Bandung.

Západní Jáva je zajímavá i z hlediska turistického. Oblasti okolo města Bandung a nebo města Puncak jsou vyhlášené mezi místními, kteří je vyhledávají o víkendech a svátcích. Samotný Bandung se však vyvinul v hezké a oblíbené město, kterému se říká „Paříž Jávy“, kam jezdí za nákupy a zábavou také Malajci a Singapurci.

Zajímavou destinací je na Západní Jávě rovněž starodávné město Cirebon s mnoha historickými budovami a zajímavostmi. Mezi další turisticky oblíbená místa Západní Jávy patří rovněž botanická zahrada v Bogoru, kráter Tangkuban Perahu, kráter Kawah Putih, známá krásná pláž Pangandaran a k tomu mnoho horských oblastí a středisek jako Cianjur, Kuningan a dalších.

Západní Jáva má turistům co nabídnout, přestože hlavní jávské zajímavosti leží ve zbylých regionech tohoto indonéského ostrova.

Banten

Banten je malá provincie na západní Jávě. Je vzdálen asi hodinu cesty od Jakarty. Banten se pyšní svými debusy, muslimskými askety, kteří provozují bojová umění a předvádějí různé masochistické kousky. Má mnoho historických pokladů – zříceniny Surosawanova paláce, palác Karbon, Masjid Agung Banten (Velká mešita), pevnost Speelwijk, čínský chrám Avalokitéšvara a další zajímavá místa.

Banten - zajímavá místa

Banten – zajímavá místa

Nalézá se zde také významný přístav. Přístav byl jedním z největších asijských kosmopolitních obchodních přístavů v 16. a 17. století. Kotvily zde lodě z Malaky (historický stát na území dnešní Malajsie), Číny, Vietnamu, Indie, Arabie, Portugalska a Holandska. Banten je také jednou z nejbohatších provincií. Jsou zde rozšířené rekreační oblasti podél celého západního pobřeží. Na jihu se rozkládá národní park Ujung Kulon.

Hlavním městem je Serang.