Ostrov Sumatra se nachází v západní části souostroví Velké Sundy. Sumatra je druhým největším ostrovem v Indonésii. Nachází se zde džungle, vulkány a krásná jezera.

Sumatra byla kdysi známá pod názvem Swarnadwīpa, což v sanskrtu znamená „ostrov zlata“, či Swarnabhūmi, což znamená „země zlata“. Důvodem jsou samozřejmě zásoby zlata, které se na Sumatře nachází v horských oblastech. Název Sumatra byl poprvé použit ve slovním spojení Sumatrabhumi, což znamená „král Sumatry“, jak si nechal říkat tehdejší (bavíme se o přelomu 10. a 11. století n.l.) král Srivijayan Haji. Aby to nebylo jednoduché, arabští geografové o ostrovu hovořili pod názvem Lamri (Lamuri či Ramni) dle království, které se nacházelo poblíž dnešního letoviska Banda Aceh. Zajímavostí je, že v 19. století evropané zjistili, že sami místní obyvatelé pro ostrov nemají žádný zažitý název a právě tehdy se pravděpodobně začalo ostrovu všeobecně říkat Sumatra.

Plánek ostrova Sumatra

Plánek ostrova Sumatra

Jen málo ostrovů světa vzbuzuje takový pocit dobrodružství a tajemna jako právě indonéská Sumatra. Ostrov je plný přírodních krás a života, stejně jako ničivých přírodních sil, protože právě zde můžete velmi často zažít zemětřesení, sopečné erupce či třeba vlny tsunami. Přesto zde většina turistů hledá hlavně krásné pláže, starodávné chrámy a kontakt s místními obyvateli, kteří jsou velmi milí. A nesmíme zapomenout ani na lokální faunu a flóru, která patří mezi světově vyhlášené – orangutani, tygři, nosorožci a samozřejmě sloni – to vše jsou nejznámější zástupci fauny, kterou na Sumatře můžete spatřit na vlastní oči.

Turisticky zajímavé místa jsou mešita Masjid Raya, palác Maimoon, buddhistický chrám Vihara Borobudur, čínský chrám Vihara Gunung Timur, hinduistický chrám Shri Mariamman, svatyně Annai Velangkanní a třeba i galerie Tondi.

Pláž na západní Sumatře

Pláž na západní Sumatře

Na turisty zde čekají rovněž úžasná pohoří, horké prameny, neprozkoumané džungle a rezervace. V Bengkulu nebo Gendung Wani najdete krásné prostředí, kde můžete narazit na slony, tygry či nosorožce. Zdejší pláže na východním pobřeží jsou kouzelné. Největší atrakcí Sumatry je jezero Toba, ležící na severu ostrova. Jde o obří sopečný kráter, který vznikl po obrovské erupci před 74 tisíci lety. Tato erupce tehdy změnila světové klima.

Sumatra toho nabízí skutečně přehršel, záleží na každém cestovateli, která místa si pro svou cestu vybere. Pro podrobné poznání celého ostrova si ale raději vyhraďte opravdu spoustu času :-)