Prambanan se nachází ve střední Jávě u města Yogyakarta, cca 500 km východně od hlavního města Jakarta. Prambanan je velice navštěvovanou památkou, ať už místními či zahraničními turisty. Proto se nedivte, když za vstupné do komplexu zaplatíte několikanásobně více než místní návštěvníci.

Historie Prambananu

Jedná se o největší hinduistický chrámový komplex z 8. – 10. století, kdy na jihu Jávy vládli buddhističtí Sailendras a na severu hinduističtí Sanjayas, z dynastie Mataram. V druhé polovině 9. století se obě dynastie spojily sňatkem hinduistického krále Rakai Pikatan s buddhistickou princeznou Pramodhavardhani. To vysvětluje, proč se v těchto chrámech vyskytují buddhistické i hinduistické prvky. Vládnoucí hinduistické dynastie se několik století po dokončení chrámů přesunuly na východní Jávu a chrámy tak byly opuštěny. V 16. století jej velmi poničilo zemětřesení.

Prambanan v západu slunce

Prambanan v západu slunce

Rekonstrukce Prambananu skončila po 35 letech v roce 1953. V roce 2006 postihlo celou oblast silné zemětřesení, které sice nepoškodilo základy chrámu, ovšem některé části jsou z bezpečnostních důvodů stále nepřístupné. Opravy probíhají na všech hlavních chrámech dodnes.

Stavba chrámového komplexu Prambanan

Prambanan je čtvercového půdorysu. Hlavní nádvoří tvoří šest chrámů, tři z nich jsou velké, zasvěcené bohům Vishnuovi, Shivovi a Brahmovi, vyznávajících hinduistické náboženství Trimúrti.  Zbývající tři menší chrámy byly zasvěceny nosičům těchto bohů. Vchody do hlavních chrámů jsou postavené směrem k východu slunce, zatímco vchody příslušných menších chrámů jsou nasměrovány západně.

Chrám Nandini patří Shivovi a dnes zde uvidíte krávu, na které tento bůh jede. Chrám Angsa boha Brahma měl jako symbol dalšího způsobu dopravy husu a chrám Garuda, náležící Vishnuovi, se pyšnil sochou bájného ptáka Garudy.

Na hlavním nádvoří je kromě těchto chámů i 10 menších svatyň. Na druhém nádvoří Prambanan obklopuje terasovitá oblast, která se skládá ze čtyř řádků se 40, 48, 56, a 64 chrámy. Celkem je zde  224 svatyň.

Hlavní chrámy komplexu Prambanan

Shivův chrám

Shivův chrám je jediný v Prambananu, jež má vchody otevřené na všechny čtyři světové strany. Jedná se o hlavní chrám stojící uprostřed, jež svými 47 metry převyšuje ostatní chrámy. Chrám o půdorysu 34×34 m je tvořen čtyřmi místnostmi, v každé z nich najdeme jednu sochu: sochu Shivy, jeho manželky Párvatí, syna Ganéši a učitele Agastvi. Ve dvou dalších chrámech je už pouze po jedné soše bohů.

Shivův chrám (uprostřed) v komplexu Prambanan

Shivův chrám (uprostřed) v komplexu Prambanan

Kolem chrámu Shivy vedou kamenné panely se snadno čitelným reliéfem příběhu Ramajány. Konec příběhu z Shivova chrámu pokračuje na Brahmově chrámu. Na chrámu jsou nepřehlédnutelné basreliéfy související s hinduistickou kosmologií – šest z osmi planet Kubera (Venuše), Varuna (Merkur), Yama (Mars), Angi (Saturn), Issana (Měsíc) a Indra (Jupiter).

Brahmův chrám

Brahmův chrám najdete na jižní straně měří 33 metrů a má 20×20 m základnu. Důkazem hindo-buddhistického přátelství jsou sochy, které jsou posazeny na podstavcích ve tvaru lotosu, jež jsou symbolem budhismu.

Brahmův chrám v chrámovém komplexu Prambanan zdobí tyto reliéfy

Brahmův chrám v chrámovém komplexu Prambanan zdobí tyto reliéfy

Vishnuův chrám

Na severním Vishnuově chrámu najdete reliéf příběhu o Krishnovi.

Reliéfy zdobící Vishnuův chrám

Reliéfy zdobící Vishnuův chrám

Zajímavosti Prambananu

Největším chrámem a také nejzachovalejším a nejzdobenějším je Candi Snivá Mahadeva. Je zasvěcený Shivovi a byl postaven v polovině 9. století – asi o 50 let později než buddhistický Borobudur. Vybudovat ho nechal Rakai Pikatan jako poděkování za návrat hinduistické dynastie k moci na Jávě. Chrám je vysoký 47 metrů a vyzdoben je takzvanými prambanaskými motivy. Prambanaské motivy tvoří malí lvi s „nebeskými stromy“ – kalpaturas a napůl lidmi napůl ptáky – kinnaras. Ve výzdobě chrámu objevíte obrazy z hinduistického eposu Ramayana. Uvnitř chrámu se tyčí socha čtyřrukého boha Shivy. Tento hinduistický bůh bývá vyobrazen na lotosovém květu, nejznámějším symbolu buddhistů.

Prambanan

Prambanan

Po zmiňovaném zemětřesení se zde nachází jen čtyři menší chrámy. Všechny jsou oplocené a dovnitř je vstup zakázán. Ze zbývajících deseti chrámů zbyly jen rozvaliny.

Vznešenost, složitost, a integrovaný architektonický koncept dělá z Prambananu jedinečný kulturní a architektonický zázrak. V roce 1991 byl Prambanan zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Dnes je komplex využíván také jako kulisa pro divadelní představení Rámajány.

V okolí narazíte i na další menší chrámy, postavené ve stejném architektonickém stylu. Navíc zde můžete obdivovat sochy obrovských dwarapalas – chrámových strážců. Vyčnívají přímo u vchodu do chrámu Plasoan.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Prambanan

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Prambanan a nebo další spoustu zájezdů do Indonésie. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Prambanan a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!