Yogyakarta je hlavním městem známého indonéského regionu. Zkráceně se městu říká Jogja, jeho názvy se však objevují v různých obměnách – Jogjakarta, Jogyakarta, Yogjakarta…

Yogyakarta je hned po ostrově Bali druhá nejnavštěvovanější destinace v Indonésii. Proslavilo ji hlavně klasické jávanské umění – poezie, drama, muzika, balet a loutková představení. Yogyakarta patří k nejstarším městům v Indonésii. Najdete tu proto mnoho památek kulturního dědictví.

Yogyakarta

Yogyakarta

Yogyakarta leží ve Střední Jávě. Žije zde okolo 4 milionů obyvatel. Ve městě se nachází 17 univerzit, a tak se tu vyskytuje navíc i několik tisíc studentů z celé Indonésie. Je to tak jedno z nejznámějších studentských měst Indonésie.

Jeho význam dnes pro turisty nespočívá ani tak v tom, co můžete vidět přímo ve městě, ale spíše v tom, že Yogyakarta slouží jako výborná základna pro výlety k nedalekým chrámům Borobudur a Prambanan. Právě tyto chrámy a jejich blízkost toto město proslavily a i díky nim do Yogyakarty proudí tolik turistů.

Chrám Borobudur

Chrám Borobudur

Region Yogyakarta je stále ještě sultanátem. Sídlí zde sultán, ovšem jeho funkce má již jen kulturní význam.

Zajímavá místa Yogyakarty

Kraton

Kraton je výraz pro sultánský palác. Najdete ho v centru města. Stal se největším kratonem na Jávě. Palác byl postaven v 17. století a dodnes slouží svému účelu. Sídlí v něm sultán. Pro veřejnost je tu zřízeno muzeum historie sultanátu i samotného paláce. O víkendech se zde pořádají různé kulturní akce.

Sultánský palác Kraton

Sultánský palác Kraton

Taman Sari

Taman Sari je sultánský vodní palác z 18. století. Sultán ho dal postavit jako kulturní doplněk ke svému vládnímu paláci. Tama Sari není tak krásný jako kraton, ale je klidnějsí a malebnější.

Taman Sari

Taman Sari

Pevnost Vreedenburg

Vreedenburg je stará holandská koloniální pevnost. Není tak navštěvovaná jako oba sultánské paláce, ale je velmi udržovaná. V pevnosti sídlí muzeum historie Yogyakarta a v létě se tu pořádají různá umělecká představení. Pevnost leží severně od starého města na jihu ulice Malioboro.

Malioboro

Malioboro je hlavní nákupní třídou Jogjakarty. Po délce dvou kilometrů se táhnou po obou stranách ulice obchody. Na Malioboru najdete obchody s pevnou cenou i stánky, kde se dá smlouvat.

Nákupní třída Malioboro Nákupní třída Malioboro

© tipwam / Shutterstock.com

Chodník, který je po obou stranách ulice, je jediným chodníkem široko daleko, po kterém nejezdí motorky.

Památník Tugu Jogja

Tugu Jogja je nejznámější místo Yogyakarty. Je to 15 metrů vysoký památník, který je umístěn přímo doprostřed rušné křižovatky mezi ulicemi Mangkubumi, Soedirman, A.M. Sangaji a Diponegoro.

Památník Tugu Jogja

Památník Tugu Jogja

Je starý takřka 300 let a představuje významné události v historii města. Byl postaven asi rok po založení království Yogyakarty a znázorňoval filosofii o blízkosti lidu a jejich krále a náboženství. V roce 1867 však Yogyakartu postihlo silné zemětřesení, které památník zničilo. O dva roky později jej obnovili tehdejší vládci Indonésie – Holanďané. Zrušili však jeho filozofickou a historickou výzdobu, ovšem jeho filozofický význam se zachoval v myslích obyvatel města.

Dnes je památník symbolem města a oblíbeným místem mezi místmíni, což symbolizuje např. skutečnost, že studenti po odpromování objímají památník Tugu Jogja a dokonce jej líbají na znamení své lásky k Yogyakartě.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Yogyakarta

Láká vás Yogyakarta? Hledáte-li zájezdy do destinace Yogyakarta, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Yogyakarta, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.