Pulau Madura je indonéský ostrov na severovýchodním pobřeží Jávy.
Ostrov je synonymem největší chudoby v Indonésii. Neplodná půda vyhnala z ostrova více než 10 milionů obyvatel. Pouhé 4.000.000 obyvatel se dokázalo vyrovnat s živobytím, které zajišťovalo především pěstování kukuřice, tabáku a hřebíčku, těžba soli, rybolov a chov skotu.
Nejen poloha ostrova a jeho klima, ale ani historie se na rozvinutí ostrova příliš pozitivně nepodepsala. Ostrov byl v téměř neustálým důvodem středověkých jávských konfliktů. V koloniálním období vládci východní a západní Madury byli častými spojenci Holanďanů, což na oplátku za ochranu, zaplatili dodáním svých vojáků.
Otevření mostu Suramadu v roce 2009 pomohl nastartovat rozvoj ostrova a vypracovat plán na zvýšení turistické atraktivnosti. Dnes nabízí jedinečnou podívanou na býčí zápasy, pro tento ostrov typické. Zajímavé jsou také býčí závody.
Na východní části ostrova se nachází pláže s extrémně jemným pískem, což způsobuje mírné zakalení mořské vody. Dno je také písčité a mírně se svažuje.
Jak se na Pulau Madura dostat
Most Suramadu (Jembatan Suramadu) spojuje severní Surabayu na Jávě s Bangkalan na ostrově Madura. Za jeho přejezd zaplatíte jednosměrně autem 30,000 Rp. a 3,000 Rp za motorku. Na kole je přejezd mostu zakázán.
Do Kamalu, města vzdáleného 10 kilometrů od Bangkalanu, se běžně dostanete trajektem z Tanjung Perak na severu Surabayi. Trajekt odplouvá každých 30 minut.
Autobusy jedou z terminálu Bungarasih v Surabayi do Sumenapu, po cestě zastavují dle jízdního řádu.