„Bůh je veliký. Není jiného boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok“.

To vyvolávají v arabštině muezzini v Turecku pětkrát denně z minaretů. Věřící se scházejí v mešitě, především v pátek v poledne, neboť účast na páteční modlitbě je pro muže povinností.

Turecké náboženství = islám

Oficielně tvoří 99% tureckého obyvatelstva muslimové. Převážná část z nich patří k sunnitské větvi. Svatá kniha Korán, obsahuje ve zveršované formě zjevení proroka Mohameda. Pro žáky soukromých škol koránu je povinností naučit se text nazpaměť. Na státních školách probíhá pouze všeobecná výuka náboženství. Křesťané a Židé mají své vlastní školy.

Asi čtvrtina muslimů patří k alevitům, stoupencům Aliho, Mohamedova zetě.

Nejvýznamnějším náboženstvím  Turecka je islám

Nejvýznamnějším náboženstvím Turecka je islám

K největším islámským svátkům patří kurban – obětní slavnost a ramazan vatrami – svátek cukru. Při obětní slavnosti porazí každý, kdo si to může dovolit, berana nebo tele jako připomínku Abrahamovy oběti. Porážka podle židovského a muslimského rituálu znamená zabití bez omráčení, neboť jen tak může krev vytéct z těla zvířete. Maso je pak „košer“ – židovsky, popřípadě „helal“ – tradičně islamisticky. Dvě třetiny masa mají být rozděleny potřebným.

Během postního měsíce ramadánu se většina muslimů řídí příkazem, aby od východu slunce do jeho západu nic nejedli, nepili ani nekouřili. To může mít dosti zásadní vliv i na turisty, neboť během ramadánu může být zavřena část obchodů a restaurací. Proto se vždy před ramadánem dobře informujte, zda to vás či vaše plány nějak výrazně neovlivní.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Turecku

Chcete-li koupit dovolenou do Turecka, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Turecka a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Turecku je bezva!