Sabah je malajským státem s nádhernou, divokou tropickou přírodou, neboť se nachází na severu ostrova Borneo. Turisty uspokojí výstup na nejvyšší vrchol jihovýchodní Asie, horu Kinabahu. Můžete navštívit údolí Danum, nebo se vydat na safari. Obdivovat budete jistě krásné ostrovy, zrovna tak jako hlavní město Kota Kinabalu.

Sabah, dřívější název Severní Borneo, je nejsevernější částí obrovského ostrova. Dotýká se tří moří a vystupuje žulovým masivem Kinabalu, do výšky 4175 metrů (nejvýše v celém malajském archipelu). Kraj je zde divoký – 97% plochy kryje tropický prales, s jedinou železnicí dlouhou 187 km a zhruba 1490 km silnic.

Sabah není moc hospodářsky rozvinutý. Na plantážích se zde pěstuje rýže, tabák, cukrová třtina, arašídy, sója, kaučuk, tropické ovoce. Vyváží se extrakt z mangrove, manilské konopí, různá dřeva, kopra a koření. Vedle malajských kmenů zde žijí Číňané.

Provincie Sabah

Provincie Sabah

Sabah je nejvýchodnějším státem ze všech 13 států Malajsie. Je druhým největším státem po státě Sarawak, se kterým sousedí. Zůstává stále neklidným územím, které si nárokují Filipíny.

Historie státu Sabah

Původ názvu Sabah není zcela jasný. Podle jedné teorie pochází ze slova Saba, což je druh banánu na pobřeží regionu. Další teorie říká, že název vznikl z malajského slova „sabak“, což je místo, kde se získává palmový cukr. Sabah je také arabské slovo, které znamená východ slunce.

Nejstarší lidské migrace do tohoto regionu se datují do doby před 20 – 30 tisíci lety. Tito lidé patříli do australoindní nebo negroidní skupiny. K další vlně migrace došlo asi 3000 let před naším letopočtem. To sem zamířily mongoloidní skupiny.

Obyvatelé provincie Sabah Obyvatelé provincie Sabah

© Yusnizam Yusof / Shutterstock.com

Před získáním nezávislosti Malajsie se oblast jmenovala Severní Borneo a patřila pod správu Velké Británie. Po druhé světové válce se Sabah společně se Sawarakem rozhodli spojit s pevninskou částí Malajsie a stát se součástí Malajské federace. Sabah si však také nárokovaly Filipíny a dodnes kvůli tomuto mezi oběma státy panují napjaté vztahy.

Sabah dnes

Dnes jsou lidé v Sabah rozděleni do 32 oficielně uznávaných národnostních skupin. Největší etnickou skupinou je skupina čínská, s převládajícím dialektem Hakka. Následuje kantonský dialekt a dialekt Hokkien. Většina Číňanů je soustředěna ve velkých městech Kota Kinabalu, Sandakan a Tawau.

Nejpočetnější domácí etnickou skupinou je Kadazan-Dusun. Dále následuje Bajau a Murut. Menší etnickou skupinu vytváří, zejména na Tawau, kokosoví lidé.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Sabah

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Malajsie a zajímá-li vás přímo destinace Sabah, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Malajsie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Malajsii je bezva!