Sarawak je jedním ze dvou malajských států, které se nachází na ostrově Borneo. Sarawak je největší stát v Malajsii, bohatý na přírodní zdroje jako je popř, kakao, palmový olej, dřevo a olej. S rozlohou 124.450 km2 je to fascinující stát, který disponuje největší jeskynní komorou na světě, zelenajícími se džunglemi, unikátní faunou a flórou, bílými plážemi a vzdálenými ostrovy. Jeho populace 1,5 milionů obyvatel je pestrá jako celá země.
Najdete zde mimo jiné národní parky Bako, Gunung Mulu, Gunung Hadiny a Similajau. Patří k těm nejznámějším rezervacím Malajsie.
Kulturní poklady Sarawaku jsou také unikátní a odráží vlivy nejen mnoha etnických národů, ale také vlivy západní kultury, která sem přišla v rámci kolonizace Indočíny. Celé Borneo je skvělou lokalitou pro potápění a všech sportů vůbec. Pokud toužíte po relaxaci a odpočinku či aktivní dovolené, tak toto místo je tím pravým.
Hlavním městem Sarawaku je město Kuching.
Sarawak tvoří více než 40 etnických skupin, z nichž každá má svůj odlišný jazyk, kulturu a životní styl. Sarawak má sedm hlavních etnických skupin – konkrétně Iban, Číňané, Malajci, Bidayuh, Melanau, Orang Ulu a „ostatní“. Několik menších etnických skupin, které nepatří do žádné z těchto sedmi skupin jsou Kedayan, Javanese, Bugis, Murut a Indové.
Sarawak nabízí skvělé přírodní zážitky, na něž zcela jistě nikdy nezapomenete. Je zde dokonale vybudován systém parků, překrásných pláží a je tu také dokonale zachovalá domorodá kultura, jejíž pohostinnost překvapí každého turistu. Bohaté deštné pralesy jsou protkány sítí řek a pepřovými plantážemi.
Národní parky státu Sarawak
Nejznámější národní parky v malajském státě Sarawak:
- Národní park Bako s rozlohou 27 km2,
- Národní park Batang Ai s rozlohou 240 km2
- Národní park Bukit Tiban s rozlohou 80 km2
- Gunung Buda s rozlohou 62 km2
- Národní park Gunung Gading s rozlohou 54 km2
- Národní park Gunung Mulu s rozlohou 529 km2
- Národní park Kubah s rozlohou 22 km2
- Národní park Lambir Hills s rozlohou 69 km2
- Národní park Loagan Bunut s rozlohou 10,7 km2
- Národní park Maludam s rozlohou 431 km2
- Národní park Niah Caves s rozlohou 32 km2
- Národní park Vajang Mangroves s rozlohou 94 km2
- Národní park Similajau s rozlohou 75 km2
- Národní park Talang Satang s rozlohou 194 km2
- Národní park Tanjung Datu s rozlohou 13 km2
Historie státu Sarawak
Prapředkové Malajců – Orang Asli- začali na Malajský poloostrov přicházet z jiházapadní Číny, přibližně před 10 tisíci lety. Ostrov se dostal, ještě před příchodem Číňanů v roce 1405, postupně pod nadvládu říše Funan, Srivijaya a Majapahit. Od 15. do 19. století byl Sarawak pod kontrolou sultanátu Brunej.
Samostatný politický region se z něj stal až s příchodem sira Jamese Brookea, který byl prvním ze tří „bílých rádžů“, kteří se stali skutečnými vládci Sarawaku. Brooke přijel do Sarawaku v roce 1839 a o 3 roky později jej brunejský sultán jmenoval místním rádžou. Po Brookově smrti se rádžou stali postupně i jeho dva synové.
Po druhé světové válce se Sarawak připojil k ostatním britským koloniím. Pod nadvládou Británie zůstal společně s oblastmi Sabah (Severní Borneo) a Brunej až do roku 1957, kdy Malajsko získalo nezávislost. Součástí Malajsijské federace se však v roce 1963, ze jmenovaných tří oblastí, stal bez problémů jen Sarawak. Brunejský sultanát se na poslední chvíli rozhodl pro samostatnost kvůli svým zásobám ropy. Připojení Sabahu předcházely tahanice s Filipínami a Indonésií, kteří si na tuto část Bornea činily nárok.