Sarawak je jedním ze dvou malajských států, které se nachází na ostrově Borneo. Sarawak je největší stát v Malajsii, bohatý na přírodní zdroje jako je popř, kakao, palmový olej, dřevo a olej. S rozlohou 124.450 km2 je to fascinující stát, který disponuje největší jeskynní komorou na světě, zelenajícími se džunglemi, unikátní faunou a flórou, bílými plážemi a vzdálenými ostrovy. Jeho populace 1,5 milionů obyvatel je pestrá jako celá země.

Orientační plánek státu Sarawak

Orientační plánek státu Sarawak

Najdete zde mimo jiné národní parky Bako, Gunung Mulu, Gunung Hadiny a Similajau. Patří k těm nejznámějším rezervacím Malajsie.

Kulturní poklady Sarawaku jsou také unikátní a odráží vlivy nejen mnoha etnických národů, ale také vlivy západní kultury, která sem přišla v rámci kolonizace Indočíny. Celé Borneo je skvělou lokalitou pro potápění a všech sportů vůbec. Pokud toužíte po relaxaci a odpočinku či aktivní dovolené, tak toto místo je tím pravým.

Hlavním městem Sarawaku je město Kuching.

Kuching

Kuching

Sarawak tvoří více než 40 etnických skupin, z nichž každá má svůj odlišný jazyk, kulturu a životní styl. Sarawak má sedm hlavních etnických skupin – konkrétně Iban, Číňané, Malajci, Bidayuh, Melanau, Orang Ulu a „ostatní“. Několik menších etnických skupin, které nepatří do žádné z těchto sedmi skupin jsou Kedayan, Javanese, Bugis, Murut a Indové.

Sarawak nabízí skvělé přírodní zážitky, na něž zcela jistě nikdy nezapomenete. Je zde dokonale vybudován systém parků, překrásných pláží a je tu také dokonale zachovalá domorodá kultura, jejíž pohostinnost překvapí každého turistu. Bohaté deštné pralesy jsou protkány sítí řek a pepřovými plantážemi.

Národní parky státu Sarawak

Nejznámější národní parky v malajském státě Sarawak:

Historie státu Sarawak

Prapředkové Malajců – Orang Asli- začali na Malajský poloostrov přicházet z jiházapadní Číny, přibližně před 10 tisíci lety. Ostrov se dostal, ještě před příchodem Číňanů v roce 1405, postupně pod nadvládu říše Funan, Srivijaya a Majapahit. Od 15. do 19. století byl Sarawak pod kontrolou sultanátu Brunej.

Samostatný politický region se z něj stal až s příchodem sira Jamese Brookea, který byl prvním ze tří „bílých rádžů“, kteří se stali skutečnými vládci Sarawaku. Brooke přijel do Sarawaku v roce 1839 a o 3 roky později jej brunejský sultán jmenoval místním rádžou. Po Brookově smrti se rádžou stali postupně i jeho dva synové.

Po druhé světové válce se Sarawak připojil k ostatním britským koloniím. Pod nadvládou Británie zůstal společně s oblastmi Sabah (Severní Borneo) a Brunej až do roku 1957, kdy Malajsko získalo nezávislost. Součástí Malajsijské federace se však v roce 1963, ze jmenovaných tří oblastí, stal bez problémů jen Sarawak. Brunejský sultanát se na poslední chvíli rozhodl pro samostatnost kvůli svým zásobám ropy. Připojení Sabahu předcházely tahanice s Filipínami a Indonésií, kteří si na tuto část Bornea činily nárok.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Sarawak

Dovolená Sarawak je dobrou volbou pro každého, koho láká Malajsie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Sarawak a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!