Kota Kinabalu, dřívější název Jesselton, je hlavním městem státu Sabah. Nachází se na severozápadním pobřeží Bornea.

Kota Kinabalu je největším městským centrem na Borneu a šestým největším městem v Malajsii. Je důležitým obchodním a politickým cetrem. Patří mezi nejrychleji se rozvíjející města v Malajsii. Návštěvníci by neměli opomenout návštěvu Sabah Museum, Státní mešitu, ptačí sanktuárium či rybí trh.

Kota Kinabalu Kota Kinabalu

© Sharif Putra Sharif Ubong / Shutterstock.com

Panorama města podtrhuje hora Gunung Kinabalu, která se tyčí jen pár desítek kilometrů za městem.

Kota Kinabalu je v Malajsii často nazýván KK.

Většina atrakcí Kota Kimabalu leží mimo centrum města a můžete se tam dostat taxikem nebo autobusem.

Zajímavá místa Kota Kinabalu

Lok Kawi Wildlife Park

Nachází se 30 minut jízdy autobusem jižně od Kota Kinabalu. Lok Lavi tvoří přírodní rehabilitační centrum, zásobené některými fascinujícími zvířaty. Pobývají zde tygři, sloni, orangutani, nosaté opice a další ohrožené druhy zvířat.

Lok Kawi Wildlife Park Lok Kawi Wildlife Park

© walterericsy / Shutterstock.com

Tanjung Aru Beach

Široká pláž, vzdálená 4 kilometry jižně od centra města, není sice nejlepším místem pro koupání, ale klidné nábřeží poskytuje příjemné posezení k relaxaci a jídlu. Přímo na pláži se nabízí čerstvé mořské plody, ovoce i nápoje až do půlnoci. Spatříte tu fascinující západy slunce.

Západ slunce na Tanjung Aru Beach

Západ slunce na Tanjung Aru Beach

Kota Kinabalu Wetland Centre

Nachází se jen jeden kilometr od centra KK. Wetland Centre je rozlehlý mangrový les s vyvýšenými dřevěnými chodníky. Návštěvníci mají vzácnou příležitost vidět zvířata vyskytující se v mokřadech, které jsou běžně veřejnosti nepřístupné. Wetlad Centre je ornitologickým rájem. Je zde více jak 80 druhů ptáků.

Tunku Abdul Rahman Park

Když se vám bude zdát život v Kota Kinabalu příliš hektický, najdete únik v nedalekém parku Tunku Andul Rahman. Tvoří jej pět malých ostrovů a nepoškozené korálové útesy. Je vzdálen jen pár minut od centra města. Každý ostrov je něčím výjimečný, ale všechny nabízejí vynikající potápění, šnorchlováním a opalování. Můžete si v KK zakoupit stan a zažít neopakovatelnou noc v táborech na ostrovech.

Tunku Abdul Rahman Park

Tunku Abdul Rahman Park

Kinabalu Park

Národní park Kinabalu tvoří nejvyšší hora v Malajsii – Mount Kinabalu. Množství rostlinných a živočišných druhů je tu namačkáno do 300 čtverečných mil národního parku v okolí hory. Výstup na Mount Kinabalu je jedinečným testem výdrže a fyzické zdatnosti. Jen velmi málo vrcholů stejné výšky nabízí možnost výstupu bez speciálního výcviku.

Národní park Kinabalu

Národní park Kinabalu

Monsopiad Cultural Village

Vstupné není levné, ale Monsopiad Cultural Village je místem, kde se seznámíte s historií Bornea. Monsopiad byl slavný válečník, kterýzabil 42 nepřátel. Jejich lebky objevíte mezi muzejními exponáty. Návštěvníci mohou sledovat kulturní představení a vyzkoušet si tradiční foukačky.

Jídlo a nakupování

KK je plné moderních nákupních center a vynikajících restaurací. Turisté mohou strávit dny experimentováním s novými pokrmy jako například Laksa, mohou okusit místní potraviny na Central market. Cokoliv je jedlé, ať už se plazí, plave nebo existuje v moři, zde spatříte v akváriích.

Water World Theme Park

Nachází se v Kampung, v oblasti Nelyan asi 30 minut jízdy od Kota Kinabalu. Ve Water World Thene Park najdou zábavu všechny věkové kategorie. Jsou zde vodní skluzavky, bazény, vodní basketbal. Dospělí mohou také prozkoumat prodejny a získat zkušenosti se skvělou kuchyní v nábřežní restauraci.

Historie Kota Kinabalu

V roce 1882 britská společnost pro Severní Borneo – BNBC – založila malou osadu, pod názvem Gaya Bay. Tuto osadu však zničili a vypálili v roce 1897 domorodci Bajau. Nicméně oblast se, jako místo pro osídlení, osvědčila a v roce 1899 zde vznikla rybářská vesnice Api-Api. Toto nové místo bylo později přejmenováno na Jesselton, po siru Charlesu Jesselovi – místopředsedovi BNBC.

Ve druhé světové válce byl Jesselton chráněn ustupujícími Brity, aby se město nedostalo do rukou Japonců. Po obsazení Bornea Japonci se město znovu přejmenovalo na Api. Proti Japoncům vypuklo několik povstání, byla však krutě potlačena.

Po válce se město ocitlo na pokraji bankrotu. BNBC se ke správě Jesseltonu vrátila, ale nebyla schopna financovat obrovské náklady na rekonstrukci. Proto bylo město 15.7.1946, spolu s celým ostrovem Borneo, dáno do správy britské koruny.

Po začlenění Sabahu do Malajské federace v roce 1963, zůstal Jesselton hlavním městem, ale 30.9.1968 byl přejmenován na Kota Kinabalu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Kota Kinabalu

Láká vás Kota Kinabalu? Hledáte-li zájezdy do destinace Kota Kinabalu, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Kota Kinabalu, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.