Město Sandakan se rozkládá v kouzelném zálivu na severovýchodě ostrova Borneo. Je druhým největším přístavem ve státě Sabah. Bylo založeno v roce 1884 a hned poté prošlo bouřlivým rozvojem. V minulosti i v současnosti se stalo významným obchodním centrem. Bývala zde nejvyšší koncentrace milionářů na světě. Prodávalo se tu nejluxusnější zboží jako perly, zlato a drahé látky dovážené z Číny.

Sandakan
Rozvoj města je dnes závislý na těžbě a prodeji dřeva, které je nyní hlavním obchodním artiklem.
Zajímavosti města Sandakan
K atrakcím města Sandakan patří čínské a budhistické chrámy.
Ohnivě rudý a zlatý budhistický chrám Puu Jih Shih byl vybudován v roce 1987.

Brána do chrámu Puu Jih Shih
Blíže k centru se nachází další chrám – Sam Sing Kung, který pochází z roku 1187.
Další zajímavou budovu je kostel Sv. Michala a všech svatých, který je jednou z mála kamenných budov na Borneu.
K příjemnému odpočinku poslouží sandakanský Memorial Park, jehož zeleň poskytuje příjemný chládek a klid.

Tradiční domky na kůlech a mešita ve městě Sandakan
V okolí Sandakanu můžete najít mnoho přírodních zajímavostí, hlavně přírodních rezervací. Nejznámější je asi Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre (rehabilitační centrum pro orangutany Sepilok). Leží 25 kilometrů od Sandakanu. Pomáhá uzdravovat osiřelé a zraněné orangutany a vracet je do přírody.
Druhou rezervací je Labuk Bay Proboscis Monkey Sanctuary. Ta leží asi 38 kilometrů od města v mangrovových lesích. Návštěvníci zde mohou v přirozeném prostřeí sledovat kahaua nosatého.
K neméně významným lokalitám patří jeskyně Gomantong, kde našlo domov tisíce netopýrů a ptáků swiftlet. Objevíte tu i želví park na ostrově Selingan – Selnigan Turtle Island Park, kde žijí ohrožené želvy zelené a želvy hawksbill.

Orangutani v rehabilitačním centru Sepilok
Historie města Sandakan
Do historie Sandakanu se nesmazatelně vryla druhá světová válka. Japonci zde v roce 1942 zřídili zajatecký pracovní tábor a postupně zde bylo umístěno okolo 3 tisíc Australanů a Britů. Ti museli v nelidských podmínkách pracovat na stavbě japonského vojenského letiště u Sandakanu, vzdáleného od tábora 8 mil. Proto se táboru také říkalo „8 Miles Camp – Tábor 8 mil“.
Nyní je na místě zajateckého tábora vybudován Memorial Park, ve kterém je umístěna expozice, vystihující celou tragedii tábora. K nejtragičtějším událostem patřily dva pochody smrti „Death Marches“ ze Sandakanu do Ranau. Japonci tím chtěli zabránit zajatcům, aby při americkém bombardování neutekli z tábora. 2400 Australanů a 600 Britů mělo za 8 dnů ujít 260 kilometrů bez bot, hladoví a vysílení. Z tohoto množství zajatců přežilo pouze 6 Australanů. Dva z nich uprchli z druhého pochodu do džungle v červnu 1945 a čtyři uprchli z tábora v Ranau v červenci 1945, za pomoci místních obyvatel.
Během druhé světové války byl Sandakan zcela zničen. Město se však podařilo obnovit a vybudovat zde prosperující obchodní přístav.