Oficiální název Sicília (Sicílie)
Poloha Ostrov na jihu Itálie
Rozloha 25 700 km2
Nejvyšší pohoří/hora Etna (3343 m.n.m.)
Počet obyvatel 4,9 milionů
Hlavní město Palermo

Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří a je také největším a nejjižnějším regionem Itálie. Ostrov má trojúhelníkový tvar a je omýván třemi moři – ze severu Tyrhénské, z jihu Středozemní a z východu Jónské. Od italské pevniny dělí ostrov Mesinská úžina, jež v nejužším místě měří jen tři kilometry. K Sicílii patří také další ostrovy. Na severu jsou to ostrovy Eolie (Liparské, ostrov Ustica), na západě ostrovy Egadi a na jihu souostroví Palegie a Pantelleria.

Bohaté a zajímavé dějiny, památky různých epoch a příroda různých kontinentů – to je Sicílie, největší o strov ve Středozemním moři.

Regiony Sicílie

Regiony Sicílie

Ostrov Sicílie se dělí do 9 provinciíAgrigento, Caltanisetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa a Trapani.

Hlavním městem o strova je Palermo. Sicílie má autonomní statut.

Symbolem je sopka Etna s nadmořskou výškou 3343 metrů. Je to největší dosud činná sopka v Evropě.

Panorama Sicílie

Panorama Sicílie

Sicílie je hornatý ostrov s velkou hustotou obyvatel. Od afrických břehů je vzdálen pouhých 140 kilometrů. Pobřeží na severu je převážně skalnaté a kamenité s četnými zálivy. Místy se objevují malé písčité pláže. Na jihu převažují rovinaté, široké písčité pláže, které tvoří pobřeží i na západě až po Catanii. Až po Messinu opět přechází ve skalnaté a místy těžko přístupné pobřeží.

Sicílie byla výrazně ovlivněna řeckou kulturou.

Hospodářství na Sicílii

Na ostrově žije téměř 4,9 milionu obyvatel. Sicílie je poměrně hornatá, s úrodnými rovinami. Ve vnitrozemí se pěstuje obilí, na pobřeží hlavně jižní ovoce, zelenina, víno, olivy a bavlna. Dnes již nad zemědělskou výrobou převažuje průmysl – Catania, Syracusa, Augusta, Ragusa, Gela, Agrigento. V Caltanissettě, Enně, Agrigentu se dobývá síra, v Raguse a Gele se těží ropa.

V Palermu se nachází největší přístav, další přístavy jsou v Catanii, Augustě, Messině a Trapani.

Dovolená na Sicílii

Sicílie je hojně navštěvovaná a na turisty je výborně připravená. Místní lidé si turistů velmi váží, jsou totiž hlavním zdrojem jejich příjmů.

Každý kout ostrova je něčím zajímavý. Hlavní sezóna běží od začátku května do konce října. Pro objevení krás severní a východní části ostrova se nabízí jako výchozí bod městečko San Saba nedaleko Messiny.

Vydat se můžete k antické svatyni v Tindari, jež byla považována za zázrak. Najdete v ní jednu z byzantských černých madon v jižní Itálii. Místo je také známé bohatými archeologickými vykopávkami.

Pevné místo na mapě turistických výletů má Etna. K prohlídce si můžete pronajmout jeep nebo se na vrchol vydat s průvodcem. Úchvatný pohled na Etnu se nabízí z městečka Taormina.

K nejkrásnějším místům na Sicílii patří údolí chrámů v oblasti Agrigento. Najdete tu pozůstatky sedmi dórských chrámů vystavěných na skalním hřbetu u pobřeží. Kromě historických památek se tu rozkládají i krásné písečné pláže.

V hlavním městě Palermo objevíte ulice plné shonu a určitě se vám vybaví sicilská mafie. Město má ale neodolatelné kouzlo. K hlavním turistickým atrakcím patří Palatinská kaple a katedrála Panny Marie.