Agrigento je město rozdělené na tři části. Jsou tu nevzhledné betonové krabice z poválečné doby, které brání výhledu na středověké centrum. Dva kilometry jižně od města se pak nacházejí chrámy a základy hradeb antického města Akragas. Obrovská rozloha této lokality a nádherný areál chrámů (žádné jiné řecké město prý nemělo víc chrámů) poskytují ještě dnes představu o významu tohoto antického města.

Agrigento

Agrigento

V antickém Agrigentu, které bylo řeckými osídlenci založeno v roce 581 před naším letopočtem jako kolonie pod názvem Akragas, prý žilo přes 200 tisíc lidí. V 5. století před naším letopočtem zažilo město krátké a velmi oslnivé období rozkvětu, poté však rychle ztrácelo na významu.

Za nejvzácnější památku je považováno Údolí chrámů. Ruiny chrámů jsou roztroušeny po celém rozlehlém okolí. Uvidíte zde pozůstatky Héraklova chrámu, chrámu Dia Olympského, chrámu Kastora a Polydeuka, chrámu Svornosti. Dostanete se sem pěšky z náměstí Piazza Marconi.

Nevynechejte ani prohlídku helénsko-římské čtvrti ze 4. – 3. století před naším letopočtem. Zde se podařilo dochovat ozdobné mozaikové podlahy a omítnuté zdi s malbami. Patrné jsou taktéž zbytky kanalizace a vodovodního potrubí. Za nejzajímavější je považován dům Afrodité, dům diamantové mozaiky, dům gazely a dům abstraktního mistra.

Významnou městskou památkou je podzemní objekt známý jako Hypogeum Giacatello. Jde pravděpodobně o starověkou vodní nádrž z 5. století před naším letopočtem.

Kostel San Nicola

Kostel San Nicola

Narazíte také na kostel San Nicola, jehož dnešní podoba pochází z 13. století. Na kostele je patrný přechod mezi románským a gotickým stylem. Uvnitř spatříte řecký sarkofág s rytinami vyprávějícími příběh Faidry.

Nedaleko kostela stojí chrámová stavba – Phalaridova oratoř.

Phalaridova oratoř

Phalaridova oratoř

Přes veškerou nádheru antické části by si člověk neměl nechat ujít procházku uličkami středověké části města.

Agrigento však nejsou jen památky. Na své si zde přijdou i milovníci přírody a vodních sportů. Nejznámějšími plážemi jsou Spiagge Punta Bianca a Monte Grande di Agrigento. Mezi surfaři je oblíbená zlatavým pískem pokrytá pláž Spiaggia San Leone di Agrigento.

Pamětihodnosti Agrigenta

Rodný dům Luigiho Pirandella

Poněkud stranou od Agrigenta leží u silnice v malé osadě Caos rodný dům nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Piradella (1867 – 1936). Do domu, zařízeného věrně podle originálu, bylo v roce 1952 umístěno muzeum, jehož trvalé expozice je věnována tomuto spisovateli.

Rodný dům Luigiho Pirandella

Rodný dům Luigiho Pirandella

Úsměvy budí vystavené vysvědčení, na kterém byla spisovateli udělena čtyřka z italského jazyka.

Cattedrale di San Gerlando

Na nejvyšším bodě starého města se nachází dóm, jehož výstavba začala v 11. století a pokračovala rozšířením ve 13. a 14. století. Z venkovního schodiště se nabízí výhled na velkou část západního okolí Agrigenta.

Cattedrale di San Gerlando

Cattedrale di San Gerlando

Na katedrále lze rozeznat stavební vlivy různých epoch. Obzvláště pozoruhodný je dřevěný strop z počátku 16. století a barokní chór.

Santa Maria dei Greci

Poněkud zastrčený na starém městě pod dómem se nalézá malý gotický kostelík Santa Maria dei Greci. Zřetelně patrné zbytky řeckého chrámu v přilehlém úzkém sklepení svědčí o tom, že v období raného středověku často docházelo k přeměně pohanských chrámů na křesťanské kostely.

Santa Maria dei Greci

Santa Maria dei Greci

Pokud si budete chtít kostel prohlédnout uvnitř, musíte předem vyhledat kostelníka.

Valle dei Templi (Údolí chrámů)

Řecké chrámy Agrigenta leží roztroušeny na dlouhém, příkře se svažujícím kopci pod dnešním Agrigentem.

Mapa údolí chrámů

Mapa údolí chrámů

Pokud k antickým stavbám přicházíte z placeného parkoviště po Via dei Templi, tak ve východní části areálu narazíte na Heraklův chrám, jenž byl vybudován asi kolem roku 500 před naším letopočtem. Na jižní straně velkého peripteru (chrám obklopený ze všech stran sloupořadím) od rekonstrukce v roce 1923 se opět tyčí osm sloupů.

Heraklův chrám

Heraklův chrám

O několik set metrů dále se ve slunci skví chrám Concordie, bohyně svornosti. Tento obzvlášť impozantní chrám přestál dlouhá staletí v dobrém stavu, jelikožbyl v 6. století zasvěcen křesťanské církvi. Je řazen k nejzachovalejším stavbám řecké antiky. Ztělesňuje dokonalou klasickou podobu dórské sakrální architektury. Již Goethe opěvoval jeho „štíhlou uměleckou stavbu“. Chrám Concordie vděčí za svůj filigránský dojem estetickému cítění svých stavitelů, kteří sloupy ve spodní třetině lehce rozšířili a tak chrámu přes jeho velikost propůjčili elastický lehký dojem.

Chrám Concordie

Chrám Concordie

Řadu uzavírá chrám Junony nebo Héry, jehož vznešená ruina inspirovala k malování již romantika Caspara Davida Friedricha. V rozlehlém areálu budete všude narážet na řecké a římské nekropole (pohřebiště).

Chrám Junony

Chrám Junony

Na druhé straně areálu se nachází oddělený západní chrámový okrsek. Někdejší Diův chrám připomínají již jen trosky, avšak i pouhé základy monumentální stavby (56,3 x 112,6 metru) jsou velmi působivé. Sloupy mají průměr 4,05 metru. Tato největší dórská chrámová stavba antiky byla postavena v roce 480 před naším letopočtem po vítězství nad Kartágem.

Socha obra (telamone) u Diova chrámu

Socha obra (telamone) u Diova chrámu

Avšak list historie se obrátil. V roce 406 před naším letopočtem vyšli z válečného konfliktu vítězně Kartaginci a celé město včetně nedokončeného chrámu zničili. Sochy 14 obrů (telamone) kdysi podpíraly trámovou vazbu. Jediný telamon, který ještě na území chrámu zbyl, je pouhou kopií.

Chrám Castora a Polluxe

Chrám Castora a Polluxe

Areál je zakončen svatyní podzemních božstev se dvěma oltáři a takzvaným chrámem Castora a Polluxe. Jeho čtyři sloupy, které byly znovu vystavěny v jednom rohu a nesou části štítu a římsy, jsou symbolem Agrigenta.

Museo Archeologico Regionale

V centru antického města, obehnaného 13 kilometrů dlouhou hradbou, se nachází archeologické muzeum, které se pyšní jednou z nejvýznamnějších archeologických sbírek Sicílie.

Museo Archeologico Regionale

Museo Archeologico Regionale

Vynikající je především přehlídka antických váz. Na druhé straně ulice byla odkryta římsko-helénská obytná čtvrť.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Agrigento

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Agrigento a nebo další spoustu zájezdů do Itálie. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Agrigento a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!