Kartágo bylo založeno Féničany v roce 814 před naší letopočtem. O několik století později bylo zničeno Římany. Kdysi patřilo k mocným přístavům. Dnes jsou pro turisty zajímavé především Bejův letní palác, lázně císaře Antonia Pia a římské sídlo z 2. století našeho letopočtu, ležící v Archeologickém parku. Bájné a mýty opředené Kartágo není a nikdy nebylo jen iluzí. Jeho ruiny tu dodnes stojí. Nyní je ovšem Kartágo již „jen“ jedním z předměstí Tunisu, v severním Tunisku.

Dnešní Kartágo leží na předměstí dnešního Tunisu. Název Kartágo vznikl z fénického „Kart Hadašt“, což lze přeložit jako „Nové město“.

Kartágo

Kartágo

Historie Kartága

Tato, snad nejslavnější fénická osada, byla založena někdy kolem roku 814 před naším letopočtem uprchlíky z Tyru. Byl to jeden z mocných fénických městských států, ležících na území dnešního Libanonu.

Báje o Elisse

Legenda vypráví, že urozená, krásná a chytrá Elissa, poté, co tyrský krutovládce nechal zavraždit jejího manžela, uprchla se svými věrnými na západ. Její loď přistála v severní Africe, nedaleko staré fénické kolonie Utiky. Elissa se rozhodla usídlit se svými věrnými na úpatí pahorku nedaleko pobřeží. Byla však donucena vyjednávat se zdejším numidským králem Jarbasem. Za vysokou cenu od něj zakoupila tolik země, kolik se dá pokrýt jednou volskou kůží. Král se radoval z výhodného obchodu jen do té chvíle, než se stal svědkem, jak Ellisa nechala kůži rozřezat na jemné proužky. Ty pak spojila a tímto dlouhým provazcem ohraničila poměrně velké území, jehož se stala vládkyní. Až do dnešních dnů se kartaginský pahorek, na památku této události, nazývá Byrsa, což znamená „stažená kůže“. Nově založené město začalo rychle vzkvétat. Osud královny Elissy byl však tragický. Její krása i chytrost prý okouzlila numidského panovníka natolik, že ji chtěl pojmout za manželku. Elissa však chtěla zůstat věrná svému zesnulému manželovi. Jelikož se obávala, že kdyby Jargase odmítla, vystavila by své město nebezpečí, proto zvolila raději smrt skokem do plamenů posvátné hranice.

Reálná historie Kartága

Ve skutečnosti bylo Kartágo založeno jako jeden z mnoha opěrných bodů fénických obchodních lodí. Rychle se vyvinulo v prosperující a mocné město, které získalo jasnou převahu nad ostatními fénickými přístavy. Stalo se hlavní mocností západního Středomoří. Začalo zakládat své vlastní kolonie a v době úpadku levantských fénických měst, včetně mateřského města Tyru, se stalo hlavním a jediným konkurentem řeckých mořeplavců. V historické literatuře se ve spojitosti s Kartágem nemluví o Féničanech, ale o „Punech“, což je odvozenina z latinského výrazu „Poeni“. Označuje původní fénické obyvatelstvo severní Afriky, zejména ale Kartága.

Kartaginský městský stát byl ekonomicky založen na využití zemědělské půdy v Africe a na rozvíjení námořního obchodu ve Středomoří. Vedoucí postavení v tomto mocném impériu měla malá skupina velmi bohatých kupců. V době, kdy měl slavný Hanibal na dosah ruky vítězství nad Římem a kdy úspěch jeho konečného úderu závisel pouze na posilách z Kartága, tak Kartágo tuto pomoc odmítlo.

Pozůstatky římských vil v Kartágu

Pozůstatky římských vil v Kartágu

V průběhu tří punských válek (více viz Historie Tuniska) mezi Kartágem a Římem ztrácelo město svoji moc. Nejznámějšími aktéry těchto bojů byli na jedné straně kartaginský vojevůdce Hanibal (uskutečnil slavné tažení se slony z Hispánie přes Alpy na Řím) a na druhé straně Scipio Africanus, který zvítězil nad Hanibalem v bitvě u Zamy. Důsledkem byla druhá punská válka. Na konci třetí punské války, v roce 146 před naším letopočtem, po dlouhém obléhání a urputných bojích Řím Kartágo definitivně porazil, nenáviděné Kartágo vypálil a srovnal se zemí.

Dnešní Kartágo bylo postaveno na troskách Kartága punského, v době po třetí punské válce. Z původního punského Kartága zbylo jen punské obětiště a punská čtvrť.

Punské obětiště

Punské obětiště najdete v ulici Rue Hannibal, pod názvem Tophet. Punové se domnívali, že příčinou veškerého neštěstí je hněv dvou bohů – Baal a Tanit. Aby si bohy usmířili, tak obětovali své děti. Nejdříve je zardousili a potom hodili do ohně. Jejich popel uložili v obětišti – tophetu. S určitostí nelze říci, že je to pravda, ale skutečnost je taková, že zatím bylo objeveno 50 tisíc uren.

Punská čtvrť

Punská čtvrť leží pod pahorkem Byrsa. Byly zde objeveny základy punských staveb.

Výhled z kopce Byrsa na Kartágo

Výhled z kopce Byrsa na Kartágo

Ostatní památky města Kartágo

Z římského Kartága zbyly jen Antoniovy lázně, římské vily, divadlo a chrám svatého Cypriána.

Antoniovy lázně v Kartágu

Antoniovy lázně v Kartágu

Chcete-li vidět zachovalé památky ze starého Kartága, navštivte Národní muzeum v bývalém klášteře Peres blancs. Zde jsou vystaveny amulety, masky, náhrobky, urny. O historii Kartága se dozvíte i v muzeu Bardo.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nebudete litovat

dne 2014-12-21 23:25:51

Proste Kartago - mesto, ktere kdysi vladlo celemu znamemu svetu. Co vic chtit vedet, aby sem clovek chtel jet? Uz jen historicky vyznam tohoto mista za navstevu jednodznacne stoji!

Podle me tady jde v pohode stravit cely den obdivovanim toho, jak bylo Kartago vyspele uz pred tolika lety, v dobe, kdy si vetsina evropy mohla o tekouci vode nechat jen zdat tady fungovaly verejne lazne a rada domu mela vlastni "vodovodni pripojku". Neskutecne!

Stejne tak akvadukt, ktery vodu do Kartaga privadel, byl technicky zazrak, u ktereho clovek opravdu nechapu, jak to s tehdejsimi technologiemi dokazali postavit tak neuveritelne presne.

Vubec nevahejte a jedte se sem podivat, nebudete litovat.



Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Kartágo

dne 2014-11-17 21:38:15

Kartágo je historicky velice významné město, o kterém se říká, že bylo přehlídkou toho nejlepšího, co římská říše nabízela. Dnes jeho pozůstatky leží v zástavbě luxusní čtvrti a je roztroušené na docela velkém území. Upřímně, čekal jsem od něj trošku víc, bohužel většina zajímavých míst leží stála ještě pod zemí a z města tak je vidět jen troška, která navíc není nijak extrémně atraktivní. Ale ten pocit, že jste na místě Kartága je prostě skvělý.

Pokud sem půjdete sami, začněte u katedrály, kde je malé muzeum. Dají se tady koupit vstupenky a je odsud hezký výhled. Muzeum samotné není nic extra. Je OK, ale žádný zázrak. Počítejte s tím, že tady budete pod útokem taxikářů, kteří vám budou nabízet svezení mezi jednotlivými hlavními částmi Kartága. Ty jsou celkem 4 - římské lázně, římská vila, punský přístav a amfiteátr. Vzhledem ke vzdálenostem bych to doporučil, ale smlouvejte cenu, jinak zaplatíte zbytečně hodně. Řekněte taxikáři, co chcete vidět, kde se chcete jak zdržet, kam máte pak namířeno a co od něj očekáváte. Co jsme tak sondovali na internetu, okolo 20 EUR se dá zajistit taxi na asi 3 hodinky, za což to tady stihnete projít v pohodě a pokud budete dobře smlouvat, možná vás pak hodí ještě na blízké Sidi Bou Said. Z centra města se ceny dostanou kolem 30 EUR za stejný výlet, takže je výhodnější se sem dopravit.

Okolo muzea můžete narazit i na průvodce, kteří za poplatek pojedou s vámi a budou vám říkat o historii města a pozůstatcích, které uvidíte. Doporučuju si jednoho vzít, ale nejprve si přezkoušejte jeho angličtinu a to, že mu rozumíte. Na ceně se domluvte předem, stejně jako u všeho jiného v Tunisku, ať se vyhnete nepříjemnostem při placení (kterým se ale úplně vyhnout stejně nedá).

Celkově Kartágo hodnotím velice pozitivně, třebaže pozůstatky zde vyžadují hodně představivosti, protože už nejsou v moc dobré formě a extra mnoho tady nezůstalo. Asi nejzajímavější jsou podle mě římské lázně, které jsou dochované moc hezky.



Dovolená Kartágo

Klikněte pro zobrazení nabídky Kartágo: zájezdy nebo Kartágo: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Kartágo!