Město Palermo je milované i nenáviděné. Kdo ho nenavštívil, neviděl Sicílii. Třpytivá metropole Sicílie se rozkládá u dlouhého zálivu. Žije zde asi 730 tisíc obyvatel.

Palermo, založené Féničany jako obchodní středisko, se za arabské nadvlády stalo nejen centrem Sicílie, ale jedním z nejvýznačnějších měst celého Středomoří. Tehdy prý mělo Palermo více mešit než dnes kostelů. Přes trhy v Palermu si nacházelo cestu do Evropy exotické ovoce a koření.

Ulice Palerma

Ulice Palerma

Za Normanů dokázalo Palermo své výsadní postavení dále rozvinout. Stalo se „tavícím kotlem“ arabské, židovské, byzantské a latinské kultury. Klikaté ulice svědčí ještě dnes o arabských kořenech Balarmuhu (arabské jméno Palerma).

Teprve před 400 sty lety byly během španělské epochy do spletité uliční sítě proraženy dvě pravoúhlé třídy. Zároveň se začala násilně prosazovat protireformace a po staletí trvající sicilská tolerance vůči náboženským menšinám skončila.

Jednotlivé památky v centru města jsou umístěny daleko od sebe. Pro turisty je nejpřitažlivější staré město plné paláců, kostelů, klášterů a také muzeí.

Palermo

Palermo

Palermo je gigantický moloch, zakousnutý daleko do okolní krajiny. Na jedné straně se město utápí v hluku dopravy, dusí se zplodinami, zaslepená okna a drolící se fasády černé od sazí trvale připomínají pokračující úpadek historického centra. Obzvláště ve večerních hodinách je nápadné, že ve staré části města bydlí stále méně lidí. Na druhé straně má Palermo i přes znehodnocování kulturních památek značné množství pozoruhodných kostelů a paláců. Město nepřetržitě nabízí nové piroteskní pouliční scény. Na orientálně laděné bazary navazují na příštím rohu elegantní butiky, jejichž majitelé čekají na zákazníky.

Zajímavá místa Palerma

Castello della Zisa

Malý normanský letohrádek, kdysi obklopený parkem, pochází z druhé poloviny 12. století. I i zde lze zřetelně poznat arabské vlivy.

Castello della Zisa

Castello della Zisa

Katedrála

Katedrála je konglomerátem několika stylů. Základní kámen položili v roce 1185 Normané. Chór a tři apsidy dosud odpovídají původní stavbě. V průběhu staletí docházelo k různým přestavbám, například fasády, jež je zdobena nápadně krásným goticko-katalánským portálem. Nejvýraznější byly klasicistické přeměny vnitřního prostoru. V té době dostala katedrála stylově nevhodnou kupoli.

Katedrála v Palermu

Katedrála v Palermu

Pro historii umění jsou významné čtyři sarkofágy s ostatky Rogera II. a jeho dcery Konstance, dále pak Fridricha II. a jeho otce Jindřicha VI. Tyto čtyři porfyrové sarkofágy objevíte v pravé postranní lodi.

Kapucínský klášter a katakomby

Návštěva katakomb je hrůzným zážitkem, a proto není pro každého. Ve sklepních prostorách kapucínského kláštera byli zhruba dvě století až do roku 1881 mumifikováni, mnohdy bez rakví pohřbíváni, příslušníci horní vrstvy. Slavná je vynikajícím způsobem konzervovaná mrtvola dvouleté Rosalie, která vypadá jako kdyby zemřela včera a ne v roce 1920.

Kapucínské katakomby

Kapucínské katakomby

Botanická zahrada

Rozlehlá palermská botanická zahrada patří k nejkrásnějším v Evropě. Pečuje o rostliny z celého světa a nachází se zde údajně největší stromy v Evropě. Sousedí s městským parkem Villa Giulia.

Botanická zahrada v Palermu - největší stromy Evropy

Botanická zahrada v Palermu – největší stromy Evropy

Palazzo Chiaramonte

Mohutný středověký palác, jedna z nejkrásnějších gotických staveb v Palermu, svědčí o sebevědomí sicilské šlechty. Bohužel je třeba se spokojit pouze s prohlídkou zvenčí.

Palazzo Chiaramonte

Palazzo Chiaramonte

Palazzo dei Normanni a Cappella Paltaina

Jelikož normanský palác je sídlem sicilské vlády a parlamentu, můžete si ho prohlédnout z velké části pouze zvenčí. Palác vystavěli v 9. století Arabové. Normané ho rozšířili a později vícekrát přestavěli. Hlavní pamětihodností je kaple Cappella Palatina. V hlavní turistické sezoně však bývá požitek z architektonického klenotu pokažen davy turistů, kteří se v kapli zdržují.

Palazzo dei Normanni

Palazzo dei Normanni

Původně oddělená kaple má poměrně skromné rozměry, avšak o to bohatěji je vyzdobena nádhernými mozaikovými cykly a ornamenty. K vybavení patří kromě trůnu Rogera II. i jediná normanská kazatelna, jež se na Sicílii dochovala.

Kaple Cappella Paltaina

Kaple Cappella Paltaina

San Giovanni degli Eremiti

Malý kostelík korunovaný pěti červenými kupolemi stojí uprostřed překrásné zahrady. Tato čtyřboká stavba je fascinujícím příkladem směsi islámské a křesťanské architektury. Interiér je velmi prostý. Křížová chodba z 13. století, obklopená exotickou vegetací, vyzařuje téměř pohádkovou atmosféru.

San Giovanni degli Eremiti

San Giovanni degli Eremiti

Galleria d´Arte Moderna

V budově Teatro Politeama Garibaldi, klasicistickém divadle, se v městské umělecké sbírce představují obrazy z posledních 200 let. K nejhodnotnějším exponátům patří autoportrét sicilského malíře Renata Guttusa.

Galleria d´Arte Moderna

Galleria d´Arte Moderna

Galleria Regionale della Sicilia

Sbírka tohoto uměleckého muzea, umístěného v gotickém paláci, zahrnuje sicilské malby a plastiky z období od 11. do 17. století. Těžiště tvoří umění gotiky a renesance.

Galleria Regionale della Sicilia

Galleria Regionale della Sicilia

Museo Archeologico Regionale „Antonio Salinas“

Palermské archeologické muzeum se řadí k nejvýznamnějším v Itálii. Nálezy z dob Féničanů, Řeků a Římanů pocházejí ze všech částí Sicílie. Vzácné kulturní poklady jsou bohužel prezentovány zcela nudně, navíc chybí informace a popisy. Za to je ale muzeum, bývalý klášter, dokonalou oázou klidu 🙂

Museo Archeologico Regionale

Museo Archeologico Regionale

Sicilské etnografické muzeum

V luxusní vile v čínském stylu je shromážděna řada předmětů sicilského folklóru. Rozsáhlá trvalá expozice vystavuje mimo jiné vozíky, loutky a kroje.

Mezinárodní muzeum loutek

Toto muzeum by měli povinně navštívit milovníci sicilského loutkového divadla. Sbírka však zahrnuje nejen řadu loutek, ale i orientální figury stínového divadla.

Mezinárodní muzeum loutek

Mezinárodní muzeum loutek

Museo di Risorgimento

Toto muzeum se věnuje výhradně historii sicilského hnutí za nezávislost v 19. století.

Museo di Risorgimento

Museo di Risorgimento

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Palermo

Dovolená v destinaci Palermo? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Itálie a vyberte si ze všech dostupných možností!