Po Taormině je Cefalú nejnavštěvovanějším letoviskem Sicílie. Turisticky atraktivní je především jeho mimořádně krásná poloha, kulturně-historicky významný normanský dóm a všude udržovaná písčitá pláž. I při delším pobytu se tu člověk nenudí. Kromě toho se odtud dají podnikat nádherné výlety směrem do hornatého vnitrozemí – Madonie.
Skalní masív, podle kterého bylo město pojmenováno, sloužil jako kultovní místo i jako poslední útočiště před nepřátelskými útoky. Kdysi se zde vypínal Dianin chrám. Později tu Normané na snadno opevnitelné hoře vystavěli hrad. Řekové kolonii pojmenovali dle řeckého slova Kephalos (hlava/vrchol) Kephaloidion.
Staré město, které zůstalo ušetřeno stavebních prohřešků, vyzařuje díky čilému ruchu na Corso Ruggero a majestátnímu normanskému dómu nezapomenutelnou atmosféru. Dóm představuje mimořádně zdařilé spojení normanských a byzantských vlivů. Jeho průčelí lemují dvě věže. Mezi nimi se nachází portál Parta dei Re – královská brána.
V interiéru se ukrývá jedno z nejkrásnějších vyobrazení Krista v západním umění. Slavná mozaika z roku 1148 je nejstarším vyobrazením žehnajícího Krista všemocného. Je umístěna v apsidě. Nádherný dřevěný strop a arabské hlavice sloupů zůstaly téměř po 800 let nezměněny.
Nedaleko od katedrály je umístěno Museo Mandralista.
Pobřeží je lemováno krásnými písčitými plážemi.
Zajímavá místa Cefalú
Duomo di Cefalú
K tomuto nejvýznamnějšímu normanskému kostelu na Sicílii, jenž měl původně být pohřebištěm normanských králů, položil v roce 1131 základní kámen Roger II. Trojlodní bazilika zapůsobí především fascinujícími mozaikami v prostoru oltáře, které vytvořili byzantští mistři, a dále svou prostou podélnou lodí, jež je netypicky nižší než příčná loď.
Kristus Vševládce – Christus Pantokrator – v apsidě je považován za nejznamenitelnější mozaiku Sicílie.
Lavatoio Arabo
Prádelna na Via Vittorio Emanule napájená pramenem je jedním z mála pozůstatků doby, kdy na Sicílii vládli Arabové.
Rocca di Cefalú
Hned za městečkem Cefalú se k nebi vypíná mohutný skalní monolit, jenž každého návštěvníka města vybízí k výstupu. Z Piazza di Cefalú odbočuje malá cesta k Rocca di Cefalú.
Výstup, namáhavý pouze z počátku, vede kolem zbytků středověkého opevnění nahoru k malé plošině. Příkře se svažující skalisko bylo snadné bránit, a bylo proto po staletí využíváno jako poslední bašta při ústupu. I Normané na jeho vrcholu postavili hrad. Někdejší obyvatele připomíná cisterna, kterou do skály vytesali Arabové, a řada ruin domů.
Je vhodné obejít Rocca di Cefalú nejprve ve směru hodinových ručiček. Cesta vede kolem megalitického kultovního místa, takzvaného chrámu Diany, k normanskému opevnění. Tam se nabízí úchvatný pohled na zadní stranu normanského dómu a červené střechy Cefalú.
Opevnění obkružuje kopec v délce několika set metrů. O potřebné ochlazení před poslední částí výstupu se stará osvěžující vítr. Z kastelu je fantastický výhled do dálky. Za jasného počasí je vidět daleko na Tyrhénské moře až k Liparským ostrovům. Pro sestup je zapotřebí pouze necelá půl hodina. Od cisterny vede cesta identická s výstupem.
Museo Mandralisca
Muzeum vzniklo díky sběratelské vášni jednoho soukromého sběratele.
K inventáři patří malby, řecká keramika, arabské vázy a rozsáhlá sbírka mušlí.