Po Taormině je Cefalú nejnavštěvovanějším letoviskem Sicílie. Turisticky atraktivní je především jeho mimořádně krásná poloha, kulturně-historicky významný normanský dóm a všude udržovaná písčitá pláž. I při delším pobytu se tu člověk nenudí. Kromě toho se odtud dají podnikat nádherné výlety směrem do hornatého vnitrozemí – Madonie.

Cefalú

Cefalú

Skalní masív, podle kterého bylo město pojmenováno, sloužil jako kultovní místo i jako poslední útočiště před nepřátelskými útoky. Kdysi se zde vypínal Dianin chrám. Později tu Normané na snadno opevnitelné hoře vystavěli hrad. Řekové kolonii pojmenovali dle řeckého slova Kephalos (hlava/vrchol) Kephaloidion.

Staré město, které zůstalo ušetřeno stavebních prohřešků, vyzařuje díky čilému ruchu na Corso Ruggero a majestátnímu normanskému dómu nezapomenutelnou atmosféru. Dóm představuje mimořádně zdařilé spojení normanských a byzantských vlivů. Jeho průčelí lemují dvě věže. Mezi nimi se nachází portál Parta dei Re – královská brána.

Dóm v Cefalú z výšky

Dóm v Cefalú z výšky

V interiéru se ukrývá jedno z nejkrásnějších vyobrazení Krista v západním umění. Slavná mozaika z roku 1148 je nejstarším vyobrazením žehnajícího Krista všemocného. Je umístěna v apsidě. Nádherný dřevěný strop a arabské hlavice sloupů zůstaly téměř po 800 let nezměněny.

Nedaleko od katedrály je umístěno Museo Mandralista.

Pobřeží je lemováno krásnými písčitými plážemi.

Zajímavá místa Cefalú

Duomo di Cefalú

K tomuto nejvýznamnějšímu normanskému kostelu na Sicílii, jenž měl původně být pohřebištěm normanských králů, položil v roce 1131 základní kámen Roger II. Trojlodní bazilika zapůsobí především fascinujícími mozaikami v prostoru oltáře, které vytvořili byzantští mistři, a dále svou prostou podélnou lodí, jež je netypicky nižší než příčná loď.

Duomo di Cefalú

Duomo di Cefalú

Kristus Vševládce – Christus Pantokrator – v apsidě je považován za nejznamenitelnější mozaiku Sicílie.

Lavatoio Arabo

Prádelna na Via Vittorio Emanule napájená pramenem je jedním z mála pozůstatků doby, kdy na Sicílii vládli Arabové.

Lavatoio Arabo

Lavatoio Arabo

Rocca di Cefalú

Hned za městečkem Cefalú se k nebi vypíná mohutný skalní monolit, jenž každého návštěvníka města vybízí k výstupu. Z Piazza di Cefalú odbočuje malá cesta k Rocca di Cefalú.

Výstup, namáhavý pouze z počátku, vede kolem zbytků středověkého opevnění nahoru k malé plošině. Příkře se svažující skalisko bylo snadné bránit, a bylo proto po staletí využíváno jako poslední bašta při ústupu. I Normané na jeho vrcholu postavili hrad. Někdejší obyvatele připomíná cisterna, kterou do skály vytesali Arabové, a řada ruin domů.

Rocca di Cefalú se vypíná přímo za městem

Rocca di Cefalú se vypíná přímo za městem

Je vhodné obejít Rocca di Cefalú nejprve ve směru hodinových ručiček. Cesta vede kolem megalitického kultovního místa, takzvaného chrámu Diany, k normanskému opevnění. Tam se nabízí úchvatný pohled na zadní stranu normanského dómu a červené střechy Cefalú.

Na vrcholku Rocca di Cefalú

Na vrcholku Rocca di Cefalú

Opevnění obkružuje kopec v délce několika set metrů. O potřebné ochlazení před poslední částí výstupu se stará osvěžující vítr. Z kastelu je fantastický výhled do dálky. Za jasného počasí je vidět daleko na Tyrhénské moře až k Liparským ostrovům. Pro sestup je zapotřebí pouze necelá půl hodina. Od cisterny vede cesta identická s výstupem.

Nádherný výhled z Rocca di Cefalú

Nádherný výhled z Rocca di Cefalú

Museo Mandralisca

Muzeum vzniklo díky sběratelské vášni jednoho soukromého sběratele.

Museo Mandralisca

Museo Mandralisca

K inventáři patří malby, řecká keramika, arabské vázy a rozsáhlá sbírka mušlí.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cefalú

Dovolená Cefalú je dobrou volbou pro každého, koho láká Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Cefalú a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!