Podobně jako sousední ostrov Alicudi je i téměř dvakrát větší Filicudi dosud málo navštěvován. Ostrov mají rádi potápěči, kteří dokážou ...
Liparské ostrovy, známé také jako Aiolské ostrovy, jsou vulkanickým souostrovím, které leží v jižní Itálii a vytváří jakýsi most mezi Sicílií a Kalábrií. Je to dáno tím, že leží na vulkanickém pásmu, které spojuje sopku Vesuv na italské pevnině se sopkou Etna na Sicílii. Ostrovy jsou tedy vulkanického původu a v podstatě se tak jedná o vrcholy podmořských sopek, které vyrostly nad hladinu moře.
Celá skupina ostrovů byla obydlená již v době kamenné. Již v mladší době kamenné se o bohatství oblasti zasloužil kvetoucí obchod s obsidiánem. Z tohoto černého sopečného skla se dá totiž zhotovit vše, co potřebuje ostří – nože, čepele, hroty šípů, sekyry. Před sto lety zažily ostrovy období druhého rozkvětu díky obchodu s pemzou. Obsidián i pemza jsou produkty vulkanické činnosti, proto jich v této oblasti byl vždy dostatek.
Proč vyrazit na Liparské (Aiolské) ostrovy
Na Liparských ostrovech panuje velmi příjemné středomořské počasí, které umožňuje jejich bezproblémovou návštěvu po podstatnou část roku. Pobřeží ostrovů je členité, uvidíte zde vysoké srázy a skaliska padající z výšky do moře. Nejsou zde však skoro žádné klasické písčité pláže. Díky tomu však ostrovy nejsou zahlceny turisty, protože zde nenajdete velké hotelové komplexy a vydávají se sem proto spíše turisté, kteří hledají netradiční zážitky a především úchvatné přírodní scenérie – ostatně kužely jednotlivých sopek jsou impozantní a dechberoucí!
Turisté zde najdou spíše jen vilky a menší prázdninová ubytování, která však dodržují ráz krajiny, aby genius loci tohoto místa zůstal zachován.
Liparské ostrovy jsou oblíbené mezi potápěči.
Mezi jednotlivými ostrovy Liparského souostroví se lze dopravovat pomocí pravidelných trajektů a nebo pomocí rychlých lodí. Cestu (a cenu) domluvíte v mnoha okolních přístavech, stačí se jen trošku poptat.