Oficiální název Calabria (Kalábrie)
Poloha Jih Itálie
Rozloha 15 000 km2
Nejvyšší pohoří/hora Sella di Dolcedormo, 2271m.n.m.
Počet obyvatel 2 miliony
Hlavní město Catanzaro

Italský region Kalábrie (Calabria) se rozkládá na nejjižnější části italské pevniny. Na rozloze okolo 15 tisíc čtverečních kilometrů žije více jak 2 miliony obyvatel. Calabria je chudý, hornatý, převážně zemědělský kraj s ojedinělými průmyslovými centry na pobřeží. Hlavním městem je od roku 1970 Catanzaro, avšak v bývalém hlavním městě Reggio di Calabria stále sídlí místní zastupitelstvo.

Region je rozdělen do pěti provincií podle pěti největších a nejdůležitějších měst. Nevýznamnějším provinčním městem regionu se správními orgány a úřady je Catanzaro ležící na pobřeží Jónského moře. Další jsou provincie Crotone, Vibo Valentia, Reggio di Calabria a Cosenza.

Mapa Kalábrie

Mapa Kalábrie

Kalábrie se vyznačuje zejména čistotou a průzračností moře, které omývá sluncem zalité pobřeží. Vrcholky Apenin s typickými městečky s úzkými uličkami se střídají se zelenými sady citronovníků, pomerančovníků i olivovými háji.

Kalábrie je typickým představitelem chudých italských regionů zvaných Mezzogiorno. V Kalábrii počítejte s tím, že je zde turistický ruch a turistické zázemí na mnohem nižší úrovni než v severnějších částech Itálie. Na jednu stranu to může být problém (třeba půjčení auta je složitější, není takový výběr ubytování a obecně šíře turistických služeb je menší), na druhou stranu to ale vede k tomu, že je zdejší příroda mnohem autentičtější a nenarazíte zde na davy turistů.

Divoké pobřeží Kalábrie

Divoké pobřeží Kalábrie

Geografie Kalábrie

Kalábrie leží na nejjižnější části Apeninského poloostrova a sousedí tak s ostrovem Sicílie. Je obklopena Jónským a Tyrhénským mořem.

Hornatý region tvoří špičku italské boty. Nabízí turistům tři národní parky. V Kalábrii najdete panensky nedotčenou přírodu, průzračné čisté moře a bílé písečné pláže. Členité pobřeží vhodné pro potápění se nachází v oblasti Tropea a Capo Vaticano.

Jónské pobřeží Kalábarie sahá od města Sibari až po Reggio Calabria a poskytuje vhodné podmínky pro surfování. Kromě přírodních krás tu objevíte i mnoho antických památek. Celé pobřeží je lemováno vysokými horami.

Pobřeží Tyrhénského moře má v Kalábrii písčité pláže, které se střídají se skalnatým pobřežím se strmými útesy.

Hornaté vnitrozemí se chlubí chráněnými národními parky Pollino a Aspromonte, zalesněnou náhorní plošinou Sila s jezery a nedotčenou přírodou.