Z někdejšího světového města Sybaridy už dnes neleží kámen na kameni a dnešní letovisko Sibari je tak jen jeho nástupcem. Město založené Acháji počátkem 8. století před naším letopočtem se rychle stalo jedním z největších obchodních center své doby. Aby mohli lépe kontrolovat obchod mezi Etrusky a Malou Asií, založili na tyrhénském pobřeží přístav „Poseidinia“ (Paestum). Bohatství Sybarijských bylo příslovečné. Antičtí autoři podávají názorné zprávy o jejich luxusním životním stylu.

Sibari

Sibari

Obyvatelé města však na sebe přivolali hněv bohů, neboť založili vlastní svaté hry, které se konaly ve stejné době jako hry v Olympii. Konec přišel rychle a ukrutně. Závist a zloba, především však naléhání pythagorovců, nasměrovali město Kroton k tomu, aby roku 510 před naším letopočtem vyhlásilo Sybaridě válku. Útočníci, vedeni mnohonásobným olympijským vítězem Milonem, dosáhli vítězství jednou jedinou bitvou. Obrátili směr řeky Kratis, jež svými vlnami pohřbila sutiny zničeného města.

Za podpory Periklových Athén bylo roku 443 před naším letopočtem založeno nové město Thuroi, jehož půdorys navrhl Hyppodamus z Milétu.

Dnešní Sibari je menším moderním letoviskem (městečko Sibari leží ve vnitrozemí a jako u mnoha jiných měst na pobřeží vyrostla jeho marina, v tomto případě tedy Marina di Sibari, což je plážové letovisko, přičemž pokud se řekne Sibari, myslí se obvykle právě Marina di Sibari) a pyšní se plážemi s jemným pískem a křišťálově čistým mořem, což však pro Kalábrii není nic výjimečného. Milovníci přírody určitě rádi navštíví jezera Sibari nebo pohoří Sila, které uzavírá tuto nížinnou oblast. Vypíná se do výše 2000 metrů.

Marina di Sibari

Marina di Sibari

Na rozdíl od bájného Sybaris má dnešní Sibari pouze 2500 obyvatel. V současnosti pokračují archeologické práce v nedalekých lokalitách Stombi, Casa Bianca a Parco del Cavallo. V místním muzeu jsou vystaveny antické předměty, které byly nalezeny v řeckých hrobech. Doposud bylo odkryto pouhé jen jedno procento obrovského archeologického naleziště, které je dvacetkrát větší než Pompeje. Naleziště i muzeum můžete navštívit denně.

Moderní turistická centra jsou situována v pobřežní části a jsou vzdálena 3 – 6 kilometrů od města Sibari. Jónské moře s písčitými plážemi a pozvolným vstupem do průzračně čisté vody má vysoký obsah jódu s pozitivními účinky na dýchací cesty a kožní problémy. Soukromá i veřejná pláž je od střediska oddělena eukalyptovými hájem.

Za návštěvu stojí vodní park s celou řadou atrakcí v blízkém Rossanu. Přístav Langhi di Sibari je tvořen uměle vybudovanými zátokami a jezírky.

Zajímavosti Sibari

Scavi di Sibari

Archeologické práce v Parco del Cavallo odkryly zbytky římského města Copia.

Scavi di Sibari

Scavi di Sibari

K vidění je například dlážděná třída „decumanus“, základy lázní z 1. století, pár stupňů hlediště divadla a mozaikové podlahy patricijských vil. Scavi di Sibari a archeologické práce zde budou pokračovat ještě dlouhou dobu.

Museo Archeologico Nazionale della Sibaritide

Muzeum Museo Archeologico Nazionale della Sibaritide otevřené v roce 1996 rekonstruuje historii od doby bronzové do období římské Copie.

Museo Archeologico Nazionale della Sibaritide

Museo Archeologico Nazionale della Sibaritide

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Sibari

Dovolená Sibari je dobrou volbou pro každého, koho láká Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Sibari a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!