Pozůstatky římského města Pompeje, s dnešními asi 26 tisíci obyvateli, patří k nejpůsobivějším místům na zemi. I z toho důvodu jsou Pompeje, stejně jako město Herculaneum s obdobnou historií, zapsány v seznamu UNESCO. Město bylo zasypáno při výbuchu Vesuvu roku 79 a zůstalo tak zakonzervováno do dnešních dnů. Cenné vnitřní vybavení domů a nástěnné malby byly především z míst starších vykopávek převezeny do Archeologického muzea v Neapoli.
Návštěvníci mohou procházet ulicemi mezi troskami zrekonstruovaných domů. Uvidíte Velké divadlo, ale i nevěstinec s erotickými malbami na stěnách. Při procházce města vás překvapí domy vyzdobené freskami a nádhernými podlahovými mozaikami, chrámy, divadla, lázně, ale také taverny, pekárny či veřejné záchodky.
Do starých Pompejí, které leží na severozápadě města, se vstupuje starobylou bránou Porta Marina. Hned napravo spatříte zbytky Venušina chrámu. Cesta vede dál okolo Domu Romula a Rema a Apolonova chrámu do velkolepého Fóra. Nejvýznamnější veřejnou budovou ve městě je Bazilika postavená v letech 120 – 78 před naším letopočtem.
Zajímavosti města Pompeje
Casa del Fauno
„Faunův dům“ (Casa del Fauno) byl pojmenován podle bronzové sošky tančícího Fauna. Tato luxusní městská vila má samostatnou jídelnu pro každé roční období, dvě lázně a několik přijímacích prostor.
Jedná se o krásnou ukázku římské vily zámožnějších občanů, kterou si v Pompejích rozhodně nenechte ujít.
Casa di Loreius Tiburtinus
„Dům Loria Tuburtina“ (Casa di Loreius Tiburtinus) kdysi patřil úředníku městské správy v Pompejích.
Kromě pěkných nástěnných maleb si prohlédněte také krásně uspořádanou zahradu.
Casa dei Vettii
„Dům Vettiů“ (Casa dei Vettii) vlastnili dva bratři, kteří zbohatli na obchodu s vínem.
Patří k nejkrásnějším v Pompejích, neboť se kromě vnitřního dvora porostlého vegetací může pochlubit i mobiliářem a sochařskou výzdobou.
Edificio di Eumachia
V domě Edificio di Eumachia s dvoupatrovým sloupovým nádvořím sídlil cech soukeníků a barvířů látek města Pompeje.
Povšimněte si především detailně propracovaného mramorového reliéfu nad hlavním vchodem, zdobeného drobnými rostlinkami a zvířaty.
Lupanar
V centru antického města Pompeje stojí velmi dobře zachovaný dvoupatrový dům Lupanar – jenž nebyl ničím jiným, než jedním z celkem 25 nevěstinců.
V jednotlivých pokojích si dnes můžete prohlédnout nástěnné malby s erotickými výjevy.
Villa dei Misteri
Nejdůležitější vila starověkého města zvaná Villa dei Misteri, se nachází kousek za městem (přístup pouze z areálu antických Pompejí). Patřila císařské rodině a dnes představuje mistrovský příklad luxusní venkovské vily.
Ve velkorysé jídelně budete obdivovat největší dochovanou starověkou nástěnnou malbu, představující 29 osob v životní velikosti, které provádějí tajný rituál.
Antiquarium – Museo Boscoreale
Malé muzeum Antiquarium – Museo Boscoreale názorně představuje všední život v antice.
Ve vitrínách jsou mimo jiné vystaveny lékařské nástroje, sponky do vlasů a flakonky od parfémů.