Vidět Neapol a zemřít, říká úsloví o třetím největším italském městě. Dnešní skutečnost je složitější. Neapol (Napoli) je sice položena u nádherného mořského zálivu pod majestátním kuželem Vesuvu, současně však jde o město s vysokou zločinností a řadou chudých čtvrtí. Historické centrum největšího sídla italského jihu bylo zapsáno na seznam památek světového dědictví UNESCO.
V Neapoli žije oficiálně asi 950 tisíc lidí, neoficiálně však víc jak dva miliony. Je hlavním městem stejnojmenné provincie i celého regionu Kampánie.
Nevalná pověst Neapole, především problémy s bezpečností, jsou bezpochyby hlavním důvodem, proč sem zavítá méně návštěvníků, než by si toto výjimečné město zasloužilo. Pod drsnou slupkou tu totiž objevíte skvělé památky dokumentující dlouhé dějiny Neapole. V ulicích panuje jedinečná atmosféra. Neapol je proslulá také svojí kuchyní. Stará část města sestává ze změti úzkých uliček – to ovšem nebrání místním v tom, aby se zde mezi davy pěších neproplétali na skútrech, trojkolkách i v malých autech. Každý parkuje, kde se dá. Signální světla se všeobecně ignorují. Chodníky (pokud existují) lemují pouliční prodejci všemožného zboží a nad hlavami vlaje prádlo zavěšené na šňůrách napříč ulicemi.
V Neapoli najdete několik starobylých hradů, z nichž nejvýznamnější je Castel Nuovo nedaleko přístavu. Navzdory názvu (Nový hrad) je docela starý – začal ho stavět již Karel I. z Anjou koncem 13. století.
Castel dell´Ovo (Hrad-vejce) stojí na malém ostrůvku těsně u pevniny. Zatímco rozlehlý hrad Sant´Elmo, postavený na půdorysu hvězdy, shlíží na centrum Neapole z vysokého kopce a patří k hlavním dominantám města.
Město je prostoupené desítkami bohatě zdobených kostelů, mezi nimiž vyniká katedrála (Duomo). Její součástí je raně křesťanské baptisterium s mozaikami ze 4. století. Národní archeologické muzeum vystavuje jedny z nejcennějších sbírek v Itálii včetně mnoha soch, mozaik a artefaktů z archeologických areálů v Pompejích a Herculaneu.
Zajímavosti Neapole
L´Acquario
V městském parku u moře, ve Vila Comunale, sídlí nejstarší akvárium Evropy, v italštině známé jako L´Acquario a založené roku 1872 přírodovědcem Antonem Dohrem. Přidružené zoologické oddělení se v současné době zasazuje především o záchranu velkých želv.
Zařízení akvária je dosud v původním stavu – v bazénech můžete obdivovat kdysi bohatou flóru a faunu Neapolského zálivu. V prvním poschodí si prohlédněte pěkné fresky s vedutami Neapole od Hanse von Marée.
Castel dell´Ovo
Castel Nuovo
Mohutnou pevnost Castel Nuovo, nazývanou taktéž Maschio Angionio, založil ve 13. století Karel I. z Anjou.
Později k pevnosti přibyl bílý mramorový portál, jenž patří k nejkrásnějším ukázkám renesance v Neapoli.
Castel Sant´Elmo
Roku 1343 založil Robert Moudrý vysoko nad městem na vršku Vormero pevnost Castel Sant´Elmo, jež po celá staletí sloužila jako vězení.
Výhled na město a záliv z tohoto místa je jedinečný.
Chiesa e Chiostro di Santa Chiara
Gotický kostel Chiesa e Chiostro di Santa Chiara, jehož interiér zaujme především strohou krásou, je centrem největšího klášterního komplexu v Neapoli.
Křížová chodba se zahradou a lavičkami zdobenými majolikou je oázou klidu. Vchod do křížové chodby najdete uvnitř kláštera.
Chiesa del Gesu Nuovo
Nádherná fasáda kostela Chiesa del Gesu Nuovo z 15. století zdobila původně Plazzo Sanseverino – teprve o sto let později byl interiér paláce přestavěn na kostel a vysvěcen.
Grandiózní barokní kostel je odrazem hluboké lidové zbožnosti. Lidé se sem chodí modlit k blahoslavenému neapolskému lékaři Moscatimu.
Duomo
V neapolském dómu Duomo di Napoli stojí za prohlídku především Capella di San Gennaro, klenot neapolského barokního umění.
Galleria Umberto I
Novým leskem zářící nákupní pasáž Galleria Umberto I objevíte přímo naproti divadlu San Carlo.
Byla založena v 19. století a její působivá skleněná kupole je vysoká 56 metrů.
Napoli Sotterranea
Starý kanalizační systém Napoli Sotterranea v podzemí Neapole sloužil obyvatelům města jako útočiště za druhé světové války. Později tajný vchod využívali členové podsvětí na útěku.
Exkurze tímto tajemným podzemním světem se konají ve dvou různých čtvrtích – v historickém centru a ve Španělské čtvrti.
Piazza Bellini
Náměstí Piazza Bellini, v jehož středu se nachází malý areál řeckých vykopávek, se rozkládá poblíž konzervatoře a patří k nejvyhledávanějším místům Neapole.
Celá řada kaváren a vybraných restaurací tu rozmazluje své hosty v téměř jakoukoliv denní i noční dobu.
San Lorenzo Maggiore
San Lorenzo Maggiore je jeden z nejvýznamnějších středověkých kostelů Neapole.
Okružní chór s věncem kaplí, vybudovaný podle francouzského vzoru, je překrásný.
Spaccanapoli
Spaccanapoli – tak se jmenuje ulice, jež v přímé linii protíná staré město Neapole. Začíná na úpatí kopce sv. Martina. Byla jednou z hlavních os řeckého a později římského sídliště.
Z větší části je dnes uzavřena dopravnímu provozu, takže se stala turistickým centrem města. Prohlédněte si šlechtické paláce s působivými portály.
Cappella Sansevero
Pohřební kaple Cappella Sansevero šlechtické rodiny Sangrů v současnosti slouží jako muzeum.
Především vás zaujme mramorové sousoší Cristo Velato od Giuseppe Sanmarina – nádherně propracovaný mramorový závoj vypadá jako skutečný.
Museo Archeologico Nazionale
Budova muzea Museo Archeologico Nazionale sloužila nejprve jako kasárna a později jako univerzita. Teprve Bourboni tu roku 1777 zřídili muzeum.
Jeho archeologické sbírky dnes patří k nejvýznamnějším v Evropě. Všechny poklady, odhalené v Pompejích a Herculaneu, jsou vystaveny právě zde.
Museo dell´Opera di Santa Chiara
Muzeum Museo dell´Opera di Santa Chiara obhospodařuje církevní klenoty, starověké lázně a mramorové umělecké předměty a taktéž malý archeologický areál.
Museo di Palazzo Reale
V bývalém královském paláci Bourbonů si návštěvníci v místním muzeu Museo di Palazzo Reale mohou prohlédnout nádherně zařízené sály, salonky a dvorní divadlo.
Museo e Galleria Nazionali di Capodimonte
V zámku Capodimonte sídlí Národní galerie Museo e Galleria Nazionali di Capodimonte.
Její základ tvoří sbírka Famesů s díly od Caravaggia, Raffaela nebo Michelangela, pro něž nechal Karel III. postavit zámek jako reprezentativní prostory.
Museo Nazionale di San Martino
Neapolská sbírka jesliček a betlémů s jedním exponátem od Cuciniella představuje nejatraktivnější část muzejní expozice v Museo Nazionale di San Martino, umístěném v kartouze San Martino ze 14. století.