Oficiální název Campania (Kampánie)
Poloha Jih Itálie
Rozloha 13 600 km2
Počet obyvatel 5,5 milionu obyvatel
Hlavní město Napoli (Neapol)

Region Kampánie leží na jihu Itálie u Tyrhénského moře. Na rozloze 13600 km2 žije asi 5,5 milionu obyvatel. Hlavním městem regionu je Napoli (Neapol).

Neuvěřitelná kombinace – uhrančivé a matoucí velkoměsto Neapol a v jeho okolí idylická příroda a fascinující svědkové starých kultur. Kraj kolem Neapolského zálivu žije z protikladu ráje a chaosu.

Mapa Kampánie

Mapa Kampánie

Průmysl a obchod se soustřeďuje hlavně do Neapole a okolí. Zemědělství se orientuje na pěstování ovoce, zeleniny, révy, ve vnitrozemí obilí. Řada lidí se živí lovem ryb a mořských plodů.

Ve 20. století stihlo region několik pohrom. Vedle dvou světových válek to byl i výbuch Vesuvu v letech 1943 – 1944, zemětřesení v roce 1980, nepřetržitá sopečná činnost, jež ohrožuje území u Pozzuoli západně od Neapole.

Geografie regionu Kampánie

Kampánie je druhý nejlidnatější region Itálie. Najdete zde krásná panoramata, pobřeží tvoří zálivy, kouzelné zátoky, malebné ostrůvky. Skály na pobřeží střídají malé písčité pláže. Nedaleko pobřeží se rozkládají ostrovy Ischia, Capri a Procida.

Vesnice Positano v Kampánii

Vesnice Positano v Kampánii

Na sorrentském výběžku je dominantní činná sopka Vesuvio (Vesuv). Pod Vesuvem navštivte pohřbená města Pompeje a Herculaneum. Apeniny ve vnitrozemí se tyčí do výšky až 2000 metrů.

Dovolená v Kampánii

Region Kampánie je příjemným místem pro strávení dovolené. Pro milovníky historie je zde přehlídka architektury a umění od antických amfiteátrů, románských, gotických a barokních kostelů a paláců, ale i moderních prosklených pasáží.

Najdete tu spoustu přírodních parků. K odpočinku vyzývají krásné písečné pláže s bary a restauracemi. K návštěvě zvou města Neapol, Pozzuoli, Beneveto, Pompeje, Sorrento, Amalfi, či Paestum. V oblasti Paestum byly objeveny trosky chrámů, upomínka na řecké stavitelské umění na italské pevnině.