Historie města Pozzuoli sahá až do 6. století před naším letopočtem. Nejprve stálo antické Puteoli ve stínu vlivné a mocné řecké kolonie Cumae. Za římské nadvlády se však díky obchodu s Orientem stalo ve 2. století před naším letopočtem jedním z nejdůležitějších přístavů ve Středomoří. Založením římského přístavu v Ostii však Puteoli začalo ztrácet na významu.
Dnešní město s 83 tisíci obyvateli, ležící pár kilometrů západně od Neapole, je proslavené především svými termálními a sirnými lázněmi. Moderní Pozzuoli bylo těžce poškozeno při zemětřesení v roce 1980. Horní část města byla opravena, avšak staré město u přístavu se svými opuštěnými a polorozpadlými domy až donedávna působilo jako město duchů. V nedávné době se však i sem vrátil život a u malého rybářského přístavu byly znovu otevřeny restaurace a bary, kde se můžete posadit a vychutnat si slunce a výhled na rybáře.
Zajímavosti Pozzuoli
Anfiteatro Flavio
Amfiteátr Anfiteatro Flavio je nejlépe zachovanou antickou památkou ve městě Pozzuoli a zároveň je třetím největším antickým divadlem v Itálii. Byl založen v 1. století za Flaviovců. Z někdejších tří pater hlediště se dodnes zachovaly pouze dvě. V římské době amfiteátr pojal přes 30 tisíc lidí.
Exteriér stavby kdysi zdobila tři patra arkád, z nichž se dochovalo už jen pár zbytků. V průběhu staletí totiž budova sloužila jako zdroj stavebního kamene. Stejně jako u římského Kolosea se nad hlavní římsou divadla původně zvedala zeď se sloupovou galerií.
Rybí trh
O víkendech a v časných ranních hodinách vládne na rybím trhu v Pozzuoli čilý ruch.
Prodavači hlasitě vychvalují čerstvé úlovky, rybí těla se mrskají a lesknou.
Tempio di Serapide
Zříceniny Tempio di Serapide byly původně mylně považovány za chrám, neboť zde byla nalezena socha egyptského boha Serapise. Ve skutečnosti se jedná o velkolepou čtverhrannou tržnici antického města, v níž se po punských válkách odehrával téměř veškerý obchod (mimo jiné s cenným kořením a látkami) Říma s Řeckem a Orientem. Vnitřní nádvoří tržnice lemovaly sloupové chodby s obchody.
Podle mušlí zachycených na sloupech lze usoudit, že ve středověku musel být tento „chrám“ zaplaven mořem až do výšky 5 metrů. Vysvětlení je snadné. V oblasti dochází k pomalým pohybům zemské kůry, které způsobují častý pokles a zvedání zemského povrchu.
Poté, co byl areál na několik desetiletí znovu vyzdvižen nad mořskou hladinu, nalézá se nyní – po dalším poklesu – jeho podlaha opět částečně pod vodou. Vstup tedy není možný, pozorování pouze z dálky – zato ze všech stran.
Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia
Na hradě v Baie, tyčícím se na kopci nad mořem, bylo roku 1993 zřízeno malé archeologické muzeum Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia. Ve dvou sálech si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky jednoho chrámu a další starověké artefakty, které vydala Flegrejská pole. Ve třetím sále jsou vystaveny nejnovější nálezy: části velkých římských soch, které byly vyzvednuty z areálu vily zatopené mořem.
Stejně jako Castel dell´Ovo v Neapoli působí tento hrad jako malé středověké městečko s uličkami a náměstími, které ovšem byly ponechány svému osudu (až na muzejní budovy) a v současné době nejsou přístupné.