Historie města Pozzuoli sahá až do 6. století před naším letopočtem. Nejprve stálo antické Puteoli ve stínu vlivné a mocné řecké kolonie Cumae. Za římské nadvlády se však díky obchodu s Orientem stalo ve 2. století před naším letopočtem jedním z nejdůležitějších přístavů ve Středomoří. Založením římského přístavu v Ostii však Puteoli začalo ztrácet na významu.

Pozzuoli

Pozzuoli

Dnešní město s 83 tisíci obyvateli, ležící pár kilometrů západně od Neapole, je proslavené především svými termálními a sirnými lázněmi. Moderní Pozzuoli bylo těžce poškozeno při zemětřesení v roce 1980. Horní část města byla opravena, avšak staré město u přístavu se svými opuštěnými a polorozpadlými domy až donedávna působilo jako město duchů. V nedávné době se však i sem vrátil život a u malého rybářského přístavu byly znovu otevřeny restaurace a bary, kde se můžete posadit a vychutnat si slunce a výhled na rybáře.

Zajímavosti Pozzuoli

Anfiteatro Flavio

Amfiteátr Anfiteatro Flavio je nejlépe zachovanou antickou památkou ve městě Pozzuoli a zároveň je třetím největším antickým divadlemItálii. Byl založen v 1. století za Flaviovců. Z někdejších tří pater hlediště se dodnes zachovaly pouze dvě. V římské době amfiteátr pojal přes 30 tisíc lidí.

Anfiteatro Flavio

Anfiteatro Flavio

Exteriér stavby kdysi zdobila tři patra arkád, z nichž se dochovalo už jen pár zbytků. V průběhu staletí totiž budova sloužila jako zdroj stavebního kamene. Stejně jako u římského Kolosea se nad hlavní římsou divadla původně zvedala zeď se sloupovou galerií.

Rybí trh

O víkendech a v časných ranních hodinách vládne na rybím trhu v Pozzuoli čilý ruch.

Na rybím trhu v Pozzuoli

Na rybím trhu v Pozzuoli

Prodavači hlasitě vychvalují čerstvé úlovky, rybí těla se mrskají a lesknou.

Tempio di Serapide

Zříceniny Tempio di Serapide byly původně mylně považovány za chrám, neboť zde byla nalezena socha egyptského boha Serapise. Ve skutečnosti se jedná o velkolepou čtverhrannou tržnici antického města, v níž se po punských válkách odehrával téměř veškerý obchod (mimo jiné s cenným kořením a látkami) ŘímaŘeckem a Orientem. Vnitřní nádvoří tržnice lemovaly sloupové chodby s obchody.

Tempio di Serapide

Tempio di Serapide

Podle mušlí zachycených na sloupech lze usoudit, že ve středověku musel být tento „chrám“ zaplaven mořem až do výšky 5 metrů. Vysvětlení je snadné. V oblasti dochází k pomalým pohybům zemské kůry, které způsobují častý pokles a zvedání zemského povrchu.

Areál Tempio di Serapide

Areál Tempio di Serapide

Poté, co byl areál na několik desetiletí znovu vyzdvižen nad mořskou hladinu, nalézá se nyní – po dalším poklesu – jeho podlaha opět částečně pod vodou. Vstup tedy není možný, pozorování pouze z dálky – zato ze všech stran.

Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia

Na hradě v Baie, tyčícím se na kopci nad mořem, bylo roku 1993 zřízeno malé archeologické muzeum Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia. Ve dvou sálech si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky jednoho chrámu a další starověké artefakty, které vydala Flegrejská pole. Ve třetím sále jsou vystaveny nejnovější nálezy: části velkých římských soch, které byly vyzvednuty z areálu vily zatopené mořem.

Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia

Museo Archeologico dei Campi Flegrei di Baia

Stejně jako Castel dell´Ovo v Neapoli působí tento hrad jako malé středověké městečko s uličkami a náměstími, které ovšem byly ponechány svému osudu (až na muzejní budovy) a v současné době nejsou přístupné.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pozzuoli

Zaujal vás náš článek o destinaci Pozzuoli v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Pozzuoli nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!