Herculaneum (Ercolano) je jedním z nejúžasnějších míst celé Itálie. a možná i celého světa. Toto město bylo zasaženo lávou z erupce sopky Vesuv, která dne 24. srpna roku 79 po Kristu vychrlila velké množství lávy, která zalila právě Herculaenum a také Pompeje – římská města, která ležela na svazích této známé italské sopky. Do dnešních dnů se zde dochovaly skvěle zakonzervované domy včetně vybavení. Tedy něco zcela světově jedinečného. I díky tomu je Herculaneum zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Herculaneum

Herculaneum

Herculaneum leží jen 7 kilometrů jihovýchodně od Neapole v italské Kampánii a snadno se tam dostanete předměstskou dráhou Circumvesuvianou (trasa Neapol –  Sorrento). Žije zde necelých 60 tisíc obyvatel.

Starověké Herculaneum bylo menší a méně významné než nedaleké Pompeje. Avšak jako příklad způsobu života v dobách římského císařství je stejně zajímavé. V Herculaneu nepoutají pozornost ani tak elegantní vily jako spíše obytné domy a dílny obyčejných lidí.

Úžasně zachované ulice Herculanea

Úžasně zachované ulice Herculanea

Po výbuchu Vesuvu se spustil silný déšť, jenž proměnil proudy lávy a bahna v jednolitou hmotu. Pod několikametrovou vrstvou takového bahna, které se postupně proměnilo v tuf, bylo pohřbeno celé město. Bylo vlastně jedinečným způsobem zakonzervováno – dochovaly se i dřevěné konstrukce a vnitřní vybavení domů. První poklady antického města byly nalezeny již roku 1709, avšak plánovité vykopávky začaly teprve v roce 1927.

Pod lávou pohřbená těla

Pod lávou pohřbená těla

Celou řadu uměleckých předmětů z Herculanea si můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v Neapoli. Přímo v odhaleném areálu Herculanea si můžete prohlédnout pracovní náčiní, nábytek, podlahové mozaiky a nástěnné malby.

Na rozdíl od Pompejí jsou vykopávky antického Herculanea přehledné a více přibližují všední život obyčejných lidí, řemeslníků a sedláků římské doby.

Zajímavosti města Herculaneum

Casa dei Cervi

Casa dei Cervi (v překladu „Dům jelenů“) je největší a nejkrásnější vilou starověkého Herculanea. Za pozornost stojí především zastřešené atrium a hospodářské prostory s protějšími komůrkami pro otroky.

Casa dei Cervi

Casa dei Cervi

Zahradu lemuje portikus s krásně vymalovanými stěnami. V jižní části vily se nachází pergola a nekrytá terasa, z níž se kdysi otvíral výhled na záliv.

Casa a Graticcio

Casa a Graticcio je působivý příklad obytného domu obyčejných lidí. V tomto „činžáku“ žilo několik rodin – v prvním patře se nacházejí malé byty a v přízemí je řemeslná dílna s obchodem.

Casa a Graticcio

Casa a Graticcio

Ve srovnání s velkorysými rozměry vil boháčů jsou tyto nájemní byty směšně maličké.

Casa del Mosaico di Nettuno e di Anfitrite

Dům Casa del Mosaico di Nettuno e di Anfitrite patřil bohatému obchodníku s olejem, jehož obchod se vším zařízením a příslušenstvím se dochoval v přízemí.

Casa del Mosaico di Nettuno e di Anfitrite

Casa del Mosaico di Nettuno e di Anfitrite

V půvabném dvoře byla nalezena mozaika zpodobňující Neptuna a Amfitrité.

Casa del Tramezzo di Legno

Vila Casa del Tramezzo di Legno stojí naproti lázním (thermám) a byla pojmenována podle velmi dobře zachované dřevěné přepážky s křídlovými dveřmi, jež oddělovala atrium od obytných a jídelních prostor.

Casa del Tramezzo di Legno

Casa del Tramezzo di Legno

Takto zachovalá dřevěná přepážka je zcela jedinečná v celém antickém světě.

Terme Suburbane

Předměstské lázně Terme Suburbane se rozkládaly za hranicí města směrem k moři.

Terme Suburbane

Terme Suburbane

Působivý je dnes především vstup do lázní zachovalým atriem. Prostory lázní jsou obloženy mramorem a zdobeny štukem.

Villa Campolieto

V dobách Bourbonů na italském trůně se mezi neapolskou šlechtou rozšířila móda stavět si na úpatí Vesuvu skvostné vily se zahradami.

Villa Campolieto

Villa Campolieto

Postupně tyto letní rezidence vytvořily ulici vedoucí z Portici přes Herculaneum do Torre del Greco, jež získala přízvisko „Zlatá míle“ – „Miglio d´Oro“. Nejkrásnější z těchto pozdně gotických památek je Villa Campolietto.

Interiér Villy Campolieto s výhledem na Vesuv

Interiér Villy Campolieto s výhledem na Vesuv

Můžete ji obdivovat právě v Herculaneu. V jejím otevřeném portiku se každý rok v červenci konají v rámci kulturního festivalu koncerty.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Herculaneum (Ercolano)

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Herculaneum (Ercolano) a nebo další spoustu zájezdů do Itálie. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Herculaneum (Ercolano) a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!