Reggio di Calabria bylo založeno Řeky v 8. století př.n.l. (pojmenovali ho Rhégion) a od té doby hrálo v dějinách jižní Itálie vždy významnou roli.

O tři století po založení města se Reggio di Calabria spojilo s Athénami proti sicilskému městu Syrakusy a ve 3. století Reggio dobyli Římané. Později se městem prohnalo několik válek, poznamenáno bylo i vpádem Kartaginců. Vládli mu Byzantinci, Turci, Normané, Aragoňané a nakonec Bourboni.

Reggio di Calabria

Reggio di Calabria

Zemětřesení v letech 1783 a 1908 však dalekosáhle zničilo architektonická svědectví z předchozích dob. Díky jedinečné poloze u Messinského průlivu a velkorysosti nové výstavby v historizujícím stylu však Reggio i nadále zůstává hezkým městem. Větší turistický zájem na sebe město připoutalo v roce 1972, kdy byly z moře u Riace vyloveny bronzové sochy válečníků, které jsou od roku 1981 vystaveny v archeologickém muzeu v Reggiu. Piazza Indipendenza ústí od léta roku 2000 na mořskou promenádu, navrženou slavným architektem Pierem Luigi Nervim. Nová promenáda se táhne podél starší velkolepé třídy Langomare, lemované mohutnými gumovníky, magnóliemi a vysokými palmami, kterou básník Gabriele d´Annunzio popsal jako „Il piu bel chilometro d´Italia“.

Promenáda v Reggio di Calabria

Promenáda v Reggio di Calabria

Provincie Reggio v Kalábrii je plná kontrastů. Vedle velkolepé nedotčené přírody se strmými horami, hučícími vodopády a fascinujícími údolími existují také neuvěřitelně ošklivá města jako Giola Tuaro nebo Palmi. V romantických rybářských městečkách jako Scilla můžete prožít nezapomenutelné západy slunce, které ostatně daly pobřeží Costa Viola své jméno. Bronzoví válečníci v muzeu v Reggiu patří k nejvýznamnějším uměleckým pokladům na světě. Aspromonte je od roku 1994 chráněno jako národní park.

Dóm v Reggiu

Dóm v Reggiu

Z Reggio di Calabria pochází Gianni a Donatella Versace, italští módní návrháři. Narodil se tu malíř a sochař Umberto Boccioni, jenž se stal jedním z hlavních teoretiků uměleckého směru futurismu. Město je rovněž rodištěm rakouského vojenského velitele Františka Trencka.

V Reggiu žije dnes okolo 190 tisíc obyvatel.

Zajímavosti v Reggio di Calabria

Duomo di Reggio

Na Corso Garibaldi, dvoukilometrové hlavní třídě v centru města Reggio di Calabria, se nachází dóm Duomo di Reggio s barokní kaplí.

Duomo di Reggio di Calabria

Duomo di Reggio di Calabria

Původní stavbu na začátku 20. století zcela zničilo zemětřesení, katedrála však byla brzy podle románského stylu znovu postavena.

Chiesa degli Ottimati

Chrám optimátů Chiesa degli Ottimati byl vybudován v byzantsko-románském slohu v 10. století.

Chiesa degli Ottimati

Chiesa degli Ottimati

Přes škody napáchané zemětřeseními i válkami si kostel uchoval některé původní prvky, například byzantské mozaiky na podlaze.

Villa Zerbi

Původně barokní Villa Zerbi byla znovu postavena v eklektickém slohu v Reggio di Calabria po zemětřesení v roce 1908. Konají se v ní různé výstavy.

Villa Zerbi

Villa Zerbi

Například zde můžete vidět některá díla z benátského Bienále.

Národní archeologické muzeum

Jedna z nejvýznamnějších archeologických sbírek v Itálii je už několik let prezentována podle nejmodernějších výstavnických kritérií v Národním archeologickém muzeu v Reggio di Calabria. V prehistorickém oddělení rekonstruují rozměrné diorámy okolí jeskyně „Grotta del Romito“. Velký prostor je věnován nálezům z „Lokroi Epizephyrioi“.  V obsáhlé sbírce mincí v prvním patře nechybí ani razicí lis na padělky.

Národní archeologické muzeum v Reggio di Calabria

Národní archeologické muzeum v Reggio di Calabria

Největší poklady muzea se ovšem nacházejí v podzemí. V klimatizovaném sále stojí na podstavcích odolných proti zemětřesení oba bronzoví válečníci z Riace. Z nahých hrdinů v nadživotní velikosti vyzařuje jakési erotické napětí, přičemž bojovník A se u návštěvníků těší větší oblibě. Ve stejném sále je rovněž vystavena busta jednoho filozofa, jež je pochopitelně, ale zcela neprávem většinou návštěvníky opomíjena.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Reggio di Calabria

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Reggio di Calabria a nebo další spoustu zájezdů do Itálie. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Reggio di Calabria a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!