„Nejkrásnější ženy žijí v Krotonu“ (dnešním Crotone), to bylo mínění antiky. Dnes sem návštěvníky lákají především nádherné písečné pláže a křišťálově čisté moře. Středověké obce Santa Severina nebo Stróngoli skýtají široký rozhled po okolí. Kvalitní dálnice umožňuje rychlé spojení z hlavního města provincie Crotone přes San Giovani in Flore do zelených lesů náhorní plošiny Sily. Poloostrov u Capo Rizzuto lemuje pás krásných pláží. Zdejší podmořské revíry patří k nejlepším v Kalábrii.
Delfský trojzubec ve znaku města připomíná, že Kroton byl založen řeckými Acháji kolem roku 708 před naším letopočtem na základě věštby. Město se v průběhu času stalo jednou z nejbohatších „polis“ Velkého Řecka, oslavovanou pro krásu žen a sílu atletů, kteří si často přinášeli vítězství z olympijských zápasů.
Při stavbě nového městského opevnění v 16. století byly zničeny téměř všechny pozůstatky antických staveb. Zachráněné důkazy o někdejší velikosti města dnes našly své místo v nově otevřeném archeologickém muzeu.
Moderní Crotone má neprávem špatnou pověst. Nezdařená industrializace (proud dodávají vodní elektrárny v Sile) a s ní spojené mafiánské intriky přinesly městu špatné ohlasy v tisku. Díky nové místní správě je však nyní Crotone rozvíjející se město. Do romantického starého města se vrací život, pořádá se velké množství kulturních akcí. Kdo Crotone navštíví zjistí, že zdejší lidé jsou srdeční a ženy jsou skutečně velmi krásné (ale na Češky a Slovenky samozřejmě nemají! 🙂 ).
Dnešní návštěvníky Crotone přitahují především nádherné písečné pláže a křišťálově čisté moře. Do modravých vln Jónského moře shlíží jediný přeživší krotónský sloup.
Nesčetné okolní útesy, malebné skály a podmořské jeskyně lákají plavce, potápěče a příznivce šnorchlování. Na své si přijdou i vyznavači windsurfingu a plachtění.
Zajímavosti v Crotone
Capo Colonna (chrám Héry Lacinie)
Deset kilometrů jižně od Crotone stojí na nejvýchodnější špičce Kalábrie osamělý dórský sloup Capo Colonna, jenž se stal posledním svědkem jedné z nejvýznamnějších antických svatyní. Základní kámen chrámu Héry Lacinie byl položen počátkem 6. století před naším letopočtem. Tato bohyně byla uctívána jako strážkyně přírody, ochránkyně domácích zvířat, mořeplavby a ženského principu ve všech jeho aspektech. K nesmírným pokladům chrámu patřil sloup z ryzího zlata a podobizna krásné Heleny, kterou namaloval opěvovaný malíř Zeuxis roku 400 před naším letopočtem.
Už v antice byl chrám vícekrát vypleněn a konečně v 16. století musely sloupy a okopané kvádry uvolnit místo stavbě nové katedrály arcibiskupa Lucifera. Poté, co se při zemětřesení roku 1638 zřítil jeden ze dvou zbývajících dórských sloupů, zbývá už jen jediný. Nedaleko sloupu stojí malý kostel Stella Maris.
Castello di Crotone
Na obranu před tureckými útoky nechal vicekrál Don Pedro de Toledo roku 1541 obehnat město Crotone silnou zdí s baštami a na nejvyšším místě antické akropole dal postavit impozantní pevnost Castello di Crotone.
Jako stavební materiál sloužily všechny zbytky antických staveb, stejně jako kameny z byzantské tvrze. Shora si můžete vychutnat nádherný rozhled na krajinu a moře.
Dóm v Crotone
Na místě, kde dnes stojí dóm města Crotone, původně stála stavba z 11. století. V 16. století byl nově postaven jak kostel, tak sousední arcibiskupský palác.
Jako stavební materiál posloužily kameny z chrámu Héry Lacinie. Uvnitř kostela je uložena byzantská ikona Panny Marie z Capo Colonna.
Národní archeologické muzeum v Crotone
Obsáhlé sbírky národního archeologického muzea v Crotone názorně představují nálezy z vykopávek v Krotonu, Kaulonii a Apollónově chrámu u Punta Alice.
Stěžejní je sbírka mincí, avšak největší zvláštností muzea jsou cenné votivní dary Héře z Capo Colona.