Malé městečko Santa Severina se rozkládá na horské plošině a střeží údolí řeky Neto. Vypadá z dálky jako orlí hnízdo.

V 9. století křesťanské město obsadili Saracéni a na více než 40 let se jim stalo základnou pro loupeživé výpravy do vnitrozemí. Po znovudobytí města byzantským generálem Nikephorem Phokasem roku 886 se Santa Severina stala v rámci nového církevního uspořádání Kalábrie druhým nejvýznamnějším městem vedle Reggia.

Santa Severina

Santa Severina

O dvousetletém období rozkvětu byzantského města svědčí četné církevní stavby z té doby. V normanském období město přešlo k římskokatolickému ritu. Robert Guiscard „zpříjemnil“ duchovenstvu konverzi tím, že nové katedrále věnoval relikvii paže řecké světice Anastázie. Svou největší pozornost však tento muž věnoval výstavbě hradu.

Hrad v Santa Severina

Hrad v Santa Severina

Zajímavosti Santa Severina

Castello

Ne vždy můžete na jednom místě tak podrobně sledovat posloupnost kalábrijských panovníků a stavební vývoj přizpůsobující se právě platným vojenským technikám, jako právě v Castello města Santa Severina.

Castelo di Santa Severina

Castelo di Santa Severina

„Maschio“ v centru areálu byl vybudován v normanském období, čtyři kulaté věže byly připojeny až za štaufské vlády. V době vlády Anjouovců byla postavena cimbuří a v 16. století dala hrabata Carrafové přistavět k areálu hradby.

Cattedrale & Battistero

Hlavní portál s lomeným obloukem ze 13. století zdobí prosté barokní průčelí katedrály v Santa Severina. Vnitřní výzdoba uvnitř je stará necelých sto let.

Katedrála v Santa Severina

Katedrála v Santa Severina

Vpravo od kostela stojí arcibiskupský palác, vlevo pak baptisterium (původně se jednalo o byzantský kostel s kopulí nad křížením lodí, postavený v 7. – 8. století). Najdete zde jednu z nejhezčích obřadních místnostíKalábrii.

Baptiserium v Santa Severina

Baptiserium v Santa Severina

Kopule spočívá na osmi antických sloupech. Světlo do centrální místnosti proniká stejně jako ve středověku „děrovanými deskami“.

Santa Filomena

Santa Filomena je malý byzantský kostelík z 11. století, nacházející se v městečku Santa Severina. Je korunován kupolí zdobenou sloupy a slepými arkádami. Jde vlastně o „dvojitý kostel“ s obřadními síněmi nad sebou. Spodní prostor sloužil původně jako cisterna do doby, než se jakési dítě propadlo podlahou horního kostela do nádrže a Matka boží ho zachránila před utonutím.

Santa Filomena

Santa Filomena

Tehdy byla cisterna vysvěcena jako součást kostela a dostala jméno Santa Maria del Pozzo jako vzpomínku na zázračnou záchranu. Do horního kostela se vstupuje dvojitým portálem s lomeným obloukem.

Museo Diocesano

Bývalý biskupský palác vedle dómu v městě Santa Severina je od roku 1998 sídlem jednoho z nejlepších diecézních muzeí v Itálii.

Museo Diocesano

Museo Diocesano

V Museo Diocesano jsou uloženy hodnotné exponáty, například relikvie paže sv. Anastázie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Santa Severina

Zaujal vás náš článek o destinaci Santa Severina v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Santa Severina nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!