Největší kalábrijská provincie Cosenza se chlubí nejrozmanitější přírodou. Na severu, na hranici s Kampánií a s Basilikatou, se táhne mocný horský hřeben Pollino, jehož nejvyšší hora Serra di Dolcedormo je se svými 2271 metry nejvyšší horou regionu.

Cosenza

Cosenza

Tyrhénské moře je před pobřežím poseto desítkami skalnatých ostrůvků, vlny omývají štěrkové a písečné pláže, které se střídají s příkrými útesy. Krásu moře a země narušuje pouze na některých místech nevzhledná zástavba, jež zde vznikala od sedmdesátých let 20. století. Kilometrové volné pláže se nacházejí na jónské straně.

Při cestách do vnitrozemí objevíte nekonečně mnoho tváří původní, nepozměněné Kalábrie. Jsou tu husté lesy, strmé hory, olivové háje a vinice, v jeskyních dochované umění doby kamenné, půvabná středověká města, jimiž je krajina poseta jako perlami. Především ale poznáte srdečnou pohostinnost zdejších obyvatel.

Ulice města Cosenza

Ulice města Cosenza

Po dlouhých letech zanedbávání se staré město Cosenza na soutoku řek Crati a Busento jakoby probudilo z tíživého spánku. Rekonstrukce budov je v plném proudu a početné kulturní akce naplnily město novými nápady a novým životem. V letních měsících jsou památky při příležitosti „citta aperta“ otevřeny do půlnoci.

Athény Kalábrie“, jak se Cosenze říká díky Accademii Cosentina, byly založené v 16. století. Dnes se pyšní jednou z nejmodernějších univerzit (na předměstí Accavata). Studentský život zaplňuje večer romantické uličky, které byly ještě před pár lety takřka mrtvé.

Zajímavosti města Cosenza

Castello Svevo

Na vzezření kastelu Castello Svevo na Colle Pancrazio se podepsal císař Fridrich II. I přes poškození zemětřesením a pozdější přestavby jsou dodnes zřetelně znát klasické základy s trojúhelníkovým půdorysem a vystupujícími rohovými věžemi.

Castello Svevo

Castello Svevo

Osmiboká věž v jihovýchodním rohu může být stavebně posuzována jako předchůdce Castelu del Monte. Pod vysokou křížovou klenbou se vchází na vnitřní dvůr.

Duomo di Cosenza

Dóm Duomo di Cosenza byl postaven kolem poloviny 12. století, avšak po ničivém zemětřesení roku 1184 musel být vystavěn od základů znovu. Opětovné vysvěcení proběhlo roku 1222 za přítomnosti císaře Fridricha II. V levé části příčné lodi můžete obdivovat náhrobek Isabelly Aragonské, jenž je dílem francouzského mistra a byl objeven roku 1891 při stavebních úpravách.

Duomo di Cosenza

Duomo di Cosenza

Místní obyvatelstvo spatřilo v nálezu veliký zázrak a dodnes je zvykem, že čerství novomanželé nosí svatební kytici nevěsty Bohorodičce, uctívané jako „Madonna della Cinta“. Vpravo od Panny Marie klečí postava krále Filipa III., vlevo jeho manželka Isabella.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cosenza

Zaujal vás náš článek o destinaci Cosenza v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Cosenza nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!