Ostrov Lípari patří do souostroví nazvaném právě po tomto ostrově – Liparské ostrovy. Ostrov Lipari je z celého souostroví největší a nejnavštěvovanější.

Na prvním místě celého souostroví a ostrova Lípari především, leží turistický ruch. Je chvályhodné, že ostrov nehyzdí žádná betonová monstra, takže je možné těšit se z relativně nezkažené krajiny.

Město Lípari

Město Lípari

Díky kvalitě vody je Lípary spolu s ostatními Aiolskými ostrovy oblíbeno u sportovních potápěčů. Souostroví je vulkanického původu, proto nelze počítat s bílými písečnými plážemi. Ale místní se snaží asi turisty zmást, protože hlavní pláž z tmavého kamení na Lípari se nazývá Spiaggia Bianca (bianca = bílá) 🙂

Všechny pamětihodnosti tohoto pěkného malého městečka najdete v okolí skály, která leží přímo u přístavu.

Zajímavá místa Lípari

Akropole

Na mohutné skále u přístavu Lípari jsou na malém prostoru soustředěny historické pamětihodnosti ostrova. Na místě někdejší řecké akropole vybudovali Španělé v 16. století ohromnou pevnost, která dodnes kopci dominuje. Normané tu postavili katedrálu, jež byla později barokizována. Na kopci se dále nachází archeologické muzeum Museo Archeologico Eóliano, zóna s vykopávkami a malý park s řadou řeckých a římských kamenných sarkofágů. Park sousedí s amfiteátrem moderního  původu.

Hrad v Lípari

Hrad v Lípari

Museo Archeologico Eóliano

Na historickém hradním kopci (skále) je hned v několika budovách umístěno archeologické muzeum. V každé budově se nalézají tematicky odlišné sbírky. Kromě prehistorické a vulkanologické části je zde také epigrafická sbírka (sbírka nápisů).

Nejzajímavější je takzvaná klasická část, jež je situována v jedné budově severně od katedrály. Cenné nálezy z řecké a římské minulosti, včetně sbírky vzácných divadelních masek a řady amfor vyzvednutých z potopených lodí – to vše stojí za návštěvu.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Lípari

Zaujal vás náš článek o destinaci Lípari v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Lípari nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!