Mongibello (tedy „Hora všech hor“), právě tak Sicilané nazývají nejvyšší evropskou sopku Etna, vysokou přibližně 3350 metrů, jejíž kužel zlověstně visí nad východní částí Sicílie. Její přesnou výšku lze obtížně určit, jako u všech aktivních vulkánů totiž kolísá. A Etna rozhodně nedřímá.

Sicilský živel - sopka Etna

Sicilský živel – sopka Etna

K doposud největší erupci došlo v roce 1669, kdy byla zničena velká část Catánie.

Vrcholek Etny je až do počátku léta pokryt sněhem. Cestou od moře k vrcholu projedete nejrozmanitějšími vegetačními a klimatickými zónami, což je skvělý zážitek sám o sobě a připomíná cestu na některou ze sopek Havajských ostrovů (třeba sopku Mauna Kea). Díky vulkanické půdě se tu v mimořádně úrodné půdě daří pomerančovníkům a citronovníkům. O kousek výše se pěstuje zelenina a víno, ještě výše určují obraz krajiny kaštanové lesy. Ve vyšších polohách roste kručinka a jalovec, v oblasti vrcholu téměř výhradně lišejníky.

Etna

Etna

Denně se nabízejí exkurze džípem jak ze severní, tak z jižní strany a to až do výšky kolem 3900 metrů. Od Rifugio Sapienza vede do výše 2600 metrů k horské stanici la Mantagnola lanovka. Přiblížit se k vrcholu bez kompetentního průvodce je životu nebezpečné. Toto opravdu zdůrazňujeme, nezapomeňte, že lávou pokrytý povrch může být velmi zrádný (mohou zde být velké vzduchové kapsy, které se po našlápnutí propadnou a ostrý okraj vás může ošklivě pořezat), nebezpečí představují i sirnaté splodiny a samozřejmě i nějaký nečekaný výron lávy atp.

Pod kráterem Etny

Pod kráterem Etny

Jedinečným zážitkem je výlet na Etnu úzkokolejkou „Circumentea“, a to nejen pro milovníky železnice. Circumentea neobjíždí Etnu celou, mezi Giarre-Riposto a Catanií musíte pro cestu kolem pobřeží použít italskou státní železnici. Nemusíte pochopitelně projet celou trasu, ale pouze vybraný úsek. Na zdolání celé trasy, dlouhé 140 kilometrů, si vyhraďte 3,5 hodiny. Cena činí něco okolo 5 euro.

Vláček u Etny

Vláček u Etny

Výlet k Etně rozhodně doporučuji, když už je člověk v této části Itálie, byla by velká škoda si pohled na sopku z blízkosti a nebo výhled z ní nechat ujít, zvlášť, když kus cesty jde zkrátit lanovkou, nabízející úžasné výhledy. Stejně tak i místní železnice je velký zážitek, takže opravdu neváhejte!

Lanovka na Etnu

Lanovka na Etnu

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Etna

Zaujal vás náš článek o destinaci Etna v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Etna nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!