Oficiální název Emilia – Romagna
Poloha Jih Pádské nížiny
Rozloha 22100 km2
Počet obyvatel 4 miliony
Hlavní město Bologna
Elektrický proud 220 V, v mnoha případech je nutný adaptér

Italský region Emilia – Romagna leží v jižní části Pádské nížiny, jež odděluje chladný alpský sever od teplého středomořského jihu Itálie. Na rozloze 220 100 km2 žije téměř 4 miliony obyvatel. Díky úrodné zemědělské půdě, starobylým městům a průmyslovému rozmachu patří Emilia Romagna k nejvíce prosperujícím oblastem v zemi.

Mapa Emilia-Romagna

Mapa Emilia-Romagna

Region je obklopen slavnými sousedy Lombardií, Benátskem a Toskánskem. Bez zmínky o těchto sousedech by většina lidí pravděpodobně nedokázala určit polohu této oblasti. Turisté přijíždějí do Itálie často jen k Lago di Garda nebo jedou hned do Toskánska. Existenci Emilia Romagna nevnímají ani ti, kteří tam právě pobývají, ale míří za koupáním k Jadranu.

Italský region Emilia-Romagna láká k vícedenní zastávce a prohlídce této oblasti. Pokud regionem nebudete jenom projíždět ale bude cílem vaší cesty, patrně zamíříte do některého z mnoha letovisek na pobřeží jaderského moře, mezi které patří  světoznámé Riccione, Lido di Volano, Lido di Adriano či Milano Marittima.

Emilia Romagna je přitom v mnoha ohledech nejdůležitějším regionem v Itálii. V Bologni se například nachází nejstarší univerzita na světě. Téměř celé jižní pobřeží od Cattolicy až po Po di Goiro je nejdelší a nejnavštěvovanější pláží v Evropě. Oblast kolem Modeny se stala nejzdravějším hospodářským regionem v Itálii.

Továrna na vozy Ferrari se nachází právě v Emilia-Romagna

Továrna na vozy Ferrari se nachází právě v Emilia-Romagna

Emilia Romagna dala světu v osobnostech Federica Felliniho, Michelangela Antonioniho, Bernarda Bertolucciho a Piera Paola Pasoliniho, nejvýznamnější italské filmové tvůrce.

Vyrábí se tu sportovní vozy Ferrari, Lamborghini, de Tomaso a Maserati. Právě zde byla vynalezena mortadella, tortelini a lasagne.

Co už může být víc? :-) A přesto je název Emilia – Romagna spíše neznámý… Tak třeba po přečtení článků na MAHALO.cz se to změní :-)

Emilia Romagna

Zajímavosti regionu Emilia – Romagna

Kraj je bohatý na přírodní krásy i na historické památky, které zde zanechali Etruskové, Byzantinci a hlavně Římané.

Hlavní město regionu Bologna je známá středověkými paláci rozmístěnými kolem dvou hlavních náměstí. Ve městě Ferrara najdete vodní hrad Castello Estense, v Raveně baziliku San Vitale, několik kilometrů od Rimini stojí pevnost Montebello.

Třicet kilometrů západně od Rimini se nachází na svazích hory Monte Titano nejstarší evropská republika San Marino. Tento nezávislý stát se může pyšnit vlastní mincovnou, poštovními známkami, reprezentačním fotbalovým mužstvem a tisícičlennou armádou.

Bologna

Bologna

Pokud se podíváte do mapy regionu Emila-Romagna, ve které nejsou zakresleny silnice, žasnete nad uspořádáním téměř všech jejích velkých měst. Piacenza, Fidenza, Parma, Reggio, Modena, Bologna, Imola, Faenza, Forli, Cesena a Rimini se dají směrem na jihovýchod spojit čarou téměř podle pravítka.

Pláž v Rimini

Pláž v Rimini

V roce 187 před naším letopočtem dal římský konzul Marcus Aemilius Lepidus vybudovat vojenskou silnici, která měla vést zcela rovně z tehdy asi 80 let starého Ariminia (Rimini) do Placentie (Piacenta). Byla založena asi 30 let předtím. Zároveň na ochranu silnice, nazvané po jejím staviteli Via Aemilia, vyrostla Bononia (Bologna), Mutina (Modena) a Julia (Parma). Silnice se stala životní tepnou a je jí dodnes, i když je již vyasfaltovaná a doprovázená moderními dopravními spojnicemi – železnicí a dálnicí. Stále ještě vede přes města a je nadále hlavní osou, jež rozděluje Emilii Romagnu na severní a jižní polovinu. Z řady vybočují pouze dvě významná města – Ravenna, která vyrostla díky blízkému námořnímu opěrnému bodu Římanů, a Ferrara, jež byla patrně založena až o 800 let později než města na Via Aemilia.