Modena leží 39 kilometrů od Bologni. Stala se důležitým průmyslovým střediskem regionu Emilia-Romagna, místem veletrhů a sídlem univerzity. Vyrábí se zde závodní vozy Ferrari a Maserati. Žije zde 179 tisíc obyvatel.

Svůj původní venkovský ráz v průběhu staletí Modena ztratila.

Modena

Modena

Historie města Modena

Od roku 183 před naším letopočtem se tu rozkládala římská osada Mutina na místě staršího etruského sídliště. V raném středověku byla Modena jedním ze středisek moci Langobardů a Franků. Od 10. století ji ovládala hrabata z Canossy. Ve 12. – 13. století se stala svobodným městským státem. Od roku 1288 je v područí rodu d´Este.

Změna začala stěhováním rodu d´Este, jenž musel krátce před rokem 1600 svůj dvůr přemístit z nádherné Ferrary do této zemědělské provincie. Druhým krokem byla sice mírná, avšak důsledně provedená průmyslová revoluce. Sotva se jinému městu v Itálii vede hospodářsky tak dobře jako Modeně, kde se vyrábí pletená konfekce, rychlá auta a více keramických dlaždic než kdekoliv jinde na světě. Díky blahobytu vládne ve městě téměř mondénní atmosféra.

Muzeum Enzo Ferrari

Muzeum Enzo Ferrari

Velkolepými uměleckými památkami se však Modena pochlubit nemůže. Milovníci románské architektury ocení nanejvýš katedrálu.

K významným místním rodákům se řadí umělci Tommaso da Modena (1325 – 1379) a Guido Mazzoni (asi 1450 – 1518).

Zajímavosti města Modena

Duomo di Modena

Když město Modena v roce 1099 zadávalo stavbu biskupského kostela na počest městského patrona St. Geminiana, obrátilo se na dva významné umělce. Nápisy na bělostném dómu Duomo di Modena chválí architekta Lanfranka jako báječného, vynalézavého a slavného. Kameník Wiligelmus je oslavován jako vůbec nejlepší ve svém oboru.

Duomo di Modena

Duomo di Modena

A skutečně jejich dílo si zasluhuje uznání. Stavitel pracoval tak dobře, že rozestavěný dóm jako jediný z větších kostelů v roce 117 nepoškozen odolal velkému zemětřesení, jež oblast postihlo. V roce 1106 byl papežem vysvěcen chór, v roce 1184 podélná loď. Dóm však dokončila až jedna umělecká rodina z Campione u Luganského jezera, která po sedm generací, do roku 1322, stavbu doplňovala o jemné architektonické práce a výtvarná díla. K nekrásnějším výtvorům těchto umělců patří reliéfy na zábradlí chóru a na kazatelně.

Terakotové seskupení Madonna della Pappa

Terakotové seskupení Madonna della Pappa

Ostatní pamětihodnosti uvnitř dómu jsou již díla z období renesance. Zvláště pozoruhodná jsou dvě terakotová seskupení, tak typická pro tuto oblast. Jedná se o jesličky od Antonia Begarelliho v pravé postranní lodi a především o překvapivě naturalistickou „Madonnu della Pappa“ od tvůrce karnevalových masek Guida Mazzoniho.

Palazzo Ducale

Když rod Este krátce před rokem 1600 ztratil Ferraru, jež pak připadla Církevnímu státu, učinil hlavním sídlem svého knížectví Modenu. O generaci později zahájil Francesco I. stavbu nového paláce Palazzo Ducale, který se měl stát největší budovou ve městě. Až do poloviny 19. století byl palác vícekrát přestavován.

Palazzo Ducale

Palazzo Ducale

Dnes je zámek zbaven své reprezentativní funkce, slouží totiž patnácti stům žákům vojenské akademie.

Kostel Sant´Agostino

Kostel Sant´Agostino je kamennou honosnou barokní oslavou rodu Este ve městě Modena. Leží zde pohřbeni vévodové, papežové a kardinálové z tohoto rodu. Navzdory ješitné vlastní prezentaci rodu Este přitahuje pozornost kultovní obraz od Tommasa da Modena – oprýskaná freska z poloviny 14. století s neobyčejně realistickým vyobrazením madony.

Kostel Sant´Agostino Kostel Sant´Agostino

© Mattana, www.wikimedia.org

Kromě toho je zajímavé i terakotové sousoší od Antonia Begarelliho představující oplakávání. Tyto sakrální poklady neučinily na představitele města Modeny patřičný dojem, a tak město proměnilo Sant´Agostino v přednáškový sál.

Torre Ghirlandina

Zvonice na věži Torre Ghirlandina měří 88 metrů a je spojena s dómem města Modena dvěma gotickými oblouky. Shora se nabízí nádherný výhled. Pro obyvatele Modeny je však mnohem důležitější staré dřevěné vědro v druhém patře, které v roce 1325 po vyhrané bitvě Modeňané ukořistili neoblíbeným sousedům z Bologne.

Torre Ghirlandina

Torre Ghirlandina

Od té doby je vědro symbolem převahy nad věčným rivalem.

Palazzo dei Musei

V prvním patře paláce Palazzo dei Musei ve městě Modena sídlí Biblioteka Estense, z jejíž zanedbané expozice jako klenot vyniká bohatě ilustrovaná bible Borsa d´Este.

Palazzo dei Musei Palazzo dei Musei

© vvoe / Shutterstock.com

O druhé patro se dělí muzeum středověkého a moderního umění (Museo d´Artre e Moderna) a muzeum archeologie a etnologie (Museo Archeologico Etnologica). Jen dobrý pozorovatel si všimne, kde končí jedno a začíná druhé. Obě sbírky prezentují většinu svých pokladů v nádherně staromódních vitrínách. Obě návštěvníka pobaví velice zábavným sledem nesouvisejících témat. V prvním sále jsou vystaveny obrazy města z různých epoch, v druhém zachráněné sakrální umělecké předměty z rozbořených kostelů. Dále následují hudební nástroje, terakotové sošky, hrací karty a dojemná sbírka starých vědeckých přístrojů. Po prohlídce dalších sálů přejdete do etnologické části muzea. Za nejlepší exponáty z Peru, Jižní Ameriky a Nové Guiney lze vděčit badatelům z Modeny. Největší sál ve druhém patře je věnován archeologickým sbírkám. Ty soustřeďují nálezy z období paleolitu přes dobu Etrusků až po epochu antické Mutiny, kterou na Via Aemilia v roce 183 před naším letopočtem založili Římané.

Galleria Estense

Galleria Estense

Ve třetím patře je pak umístěna Galleria Estense, jedna z největších obrazáren Itálie. Nicméně již jde o pouhý zlomek kdysi obrovských uměleckých pokladů rodu Este. Neutěšený stav pokladů knížat Este poskytl Augustu Silnému příležitost získat sto nejlepších pláten za dobrou cenu pro svou galerii v Drážďanech. Na pozdějším úpadku sbírky se podepsala Napoleonova kořistnická tažení. Přesto zůstalo to nejvýznamnější zachováno. Žádný návštěvník Modeny by si neměl nechat ujít dva velkolepé portréty, které si dal zhotovit Francesco I. Este dvěma nejlepšími umělci tehdejší doby – mramorovou bustu od Berniniho a podobiznu od Velázqueze.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Modena

Klikněte pro zobrazení nabídky Modena: zájezdy nebo Modena: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Modena!