Poloha Sever Itálie u hranic s Rakouskem
Rozloha 23 800 km2
Počet obyvatel cca 10 milionů
Hlavní město Miláno

Region Lombardia se rozkládá východně od Piemontu mezi Lago Maggiore a Lago di Garda. Zabírá rozlohu 23 800 km2 a žije zde více jak 9 tisíc obyvatel. Hlavní město je Miláno.

Od 6. století zabírali skoro celé území Apeninského poloostrova Langobardi a toto území nazývali Langobardia. Z toho se postupem času vyvinul dnešní název Lombardia, jenž zůstal jen na dnešním vnitrozemském teritoriu.

Mapa Lombardie

Mapa Lombardie

Hospodářství Lombardie

Lombardie je ekonomicky nejvyspělejší oblast Itálie s intenzivním zemědělstvím. Pěstuje se zde obilí, kukuřice, rýže, v podhůří se chová dobytek.

V Miláně a okolí je rozvinutý metalurgický, strojírenský, chemický, textilní a potravinářský průmysl.

Katedrála v Miláně

Katedrála v Miláně

Lombardie je nejlidnatějším italským regionem, který je rozdělen na dvě skoro stejné části.

Geografie Lombardie

Severní část je tvořena vysokými masivy Alp, do nichž jsou v jižní části začleněna jezera ledovcového původu Lago Maggiore, Lago di Como, Lago di Garda a další méně známá, avšak turisty hojně navštěvovaná.

Na jezeře Como

Na jezeře Como

Jižní část zabírá rozlehlá Pádská nížina, kde je soustředěna převážná část obyvatel.

Nejznámějším místem regionu s mnoha památkami je město Milano, ale hojně navštěvovaná jsou i další zajímavá místa – Pavia, Cremona, Bergamo, Mantova i jiné.

V Miláně, hlavním obchodním centru oblasti, vládly dynastie Sforzů a Viscontiů, jež zde zanechaly množství paláců a galerií.

Lombardie nemá moře, tak se stala sladkovodní jezera jedinou možností ke koupání. Nenechte si ujít návštěvu malebných vesniček podél jezer Maggiore, Como a Garda. Orta a Oseo jsou menší a méně známá. Na všech jezerech jezdí trajekty, které přepravují cestující i s jejich automobily.

Bergamo v Lombardii

Bergamo v Lombardii

Lombardie se proslavila jako rodiště Vergilia, Monteverdiho, Stradivariho a Donezettiho. Dnešním návštěvníkům nabízí lyrické krajiny v okolí jezer a nádherných životem pulzujících měst.

V tomto regionu si přijdou na své všechny typy turistů, potěšeni budou i milovníci zimních sportů. Lombardské Dolomity dosahují výšky až 4 tisíc metrů a poskytují výtečné podmínky pro lyžování.

Nezapomeňte také navštívit nejkrásnější italský národní park Parco Nazional dello Stelvio.