Oficiální název Piemonte (Piemont)
Poloha Sevorozápadní Itálie
Rozloha 25 400 km2
Nejvyšší pohoří/hora Monte Rosa, 4634 m
Důležitá vodstva Po (Pád)
Počet obyvatel 4,5 milionu

Region Piemonte zabírá západní část pádské nížiny, přilehlé svahy Apenin na jihu a část alpského oblouku na italsko – francouzském pomezí. Název Piemonte je zkomoleninou slov piede di monti – úpatí hor – podle rozlehlé hradby Alp, jež chrání mlhou zakryté nížiny, malá provinční města a kopce s pastvinami a vinicemi.

Mapa regionu Piemonte

Mapa regionu Piemonte

Geografie Piemonte

Piemonte je svojí rozlohou druhý největší region Itálie, rozkládá se na 25 399 km2. Přes 40% území regionu je hornaté. Skály jsou vysoké a strmé. Najdete zde druhou nejvyšší horu Evropy Monte Rosa s výškou 4634 m.n.m. I ostatní alpské štíty v mnoha dalších případech přesahují nadmořskou výšku 4 000 metrů. Na úpatí hory Montovisa, vysoké 3 841 mn.m, pramení nejdelší italská řeka Po. Ta je zároveň nejdůležitější řekou Piemontu a celá čtvrtina jejího toku protéká územím regionu.

Piemonte

Piemonte

Jižní část oblasti sousedící s Ligurií je kopcovitá, podobně jako zbytek regionu.

Uprostřed krajiny, plné historických hradů a zámků, se rozléhají nádherné vinice. Rozmanitá krajina Piemonte u jezer Lago Maggiore a Lago d´Orta fascinuje půvabnou, téměř středozemní atmosférou, zatímco na západě, na hranicích s Francií, láká pěší turisty divoká příroda horských údolí. Jezera Lago Maggiore, Lago d´Orta a navíc jezero Lago di Cicerone se staly žádaným turistickým cílem. Nejznámější jezero je právě Lago Maggiore, má rozlohu 212,2 km2.

Přírodní krásy tohoto regionu, ve kterém se setkávají dvě nejvýznamnější italská pohoří, Alpy a Apeniny, a který jako jeden z mála italských regionů nemá přístup k moři, patří k důvodům, proč zvolit Piemont za cíl své dovolené.

Hory v regionu Piemonte

Hory v regionu Piemonte

Průmysl v Piemonte

Piemonte proslul také průmyslem – Fiat v Turíně, Olivetti v Ivrey, Ferrero v Albě, ale nezapomněl ani na své zemědělské kořeny. Jídlo a pití si místní obyvatelé dodnes dovedou vychutnat.

Obyvatelstvo Piemonte

V Piemonte žije téměř 4,5 milionu obyvatel. Region tvoří 8 okresů – Alessanria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Verbano Cusio, Ossola a Vercelli. Hlavním městem je Torino (Turín).

Zdejší obyvatelé nejsou na první pohled tak srdeční a pohostinní jako v ostatních italských regionech, ale jedná se spíše o uzavřenost pramenící z historie, než o nepřátelský postoj. V minulosti byl region z velké části letním sídlem boháčů z Janovské republiky, kteří do Piemontu jezdili odpočívat a toužili po soukromí. Dodnes není turistický ruch příliš rozvinutý a není ani podporovaný.

Turín

Turín

Ubytovacích kapacit je tu o poznání méně než jinde v Itálii. Přesto se tu nachází mnoho pamětihodností, přírodních krás a dalších zajímavostí, které lákají k návštěvě.

Lahůdky z Piemonte

Bílé lanýže z města Alba jsou žádané stejně jako lískové oříšky z Cortemilia, sýr z města Tovada nebo houby z údolí Val di Susa. Piemonte je proslulé také výrobou vynikajících vín.

Kromě jiného je to rovněž jedna z nejvýznamnějších oblastí pro pěstování rýže v Evropě.