Lanýže mají své hlavní město – jmenuje se Alba a leží v srdci kraje Langhe jižně od Turína v italském regionu Piemonte. Nejlepší dobou pro návštěvu je říjen, kdy v ulicích voní lanýže a koná se slavný závod oslů. Závod připomíná věčný konkurenční boj Alby s Asti – tam se ovšem závod jezdí na koních.

Alba

Alba

Ve středověku byla Alba svobodným městským státem. O těchto dobách svědčí staré jádro města s dlážděnými uličkami a chrámem z pálených cihel, zasvěcený sv. Vavřinci (San Lorenzo). Z kdysi početných šlechtických věží ve městě se jich dodnes zachovalo jen málo. Nejhezčí najdete na Via Cavour, Via Vittorio II. a na Piazza Duomo.

Zajímavosti města Alba

Duomo di San Lorenzo

Počátky dómu Duomo di San Lorenzo města Alba se datují až do 12. století. V průběhu staletí byl však několikrát přestavěn. Katedrála se chlubí pěknými románskými portály a mramorovými oltáři od Carloneho z doby rané renesance. Dnešní fasáda pochází z 19. století.

Duomo di San Lorenzo

Duomo di San Lorenzo

Temný interiér kostela zdobí strop vymalovaný do podoby hvězdné oblohy.

San Domenico

Prostá, raně gotická cihlová stavba kostela San Domenico vznikla ve městě Alba ve 13. století a dnes se využívá pro divadelní a hudební představení. Již Napoleon se postaral o odsvěcení kostela, neboť jeho vojáci ho používali jako koňské stáje.

San Domenico

San Domenico

Trojlodní interiér s obrovskými pilíři však dodnes působí majestátním dojmem. V postranních chórech se dosud zachovaly fresky připisované škole Macrina d´Alby.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Alba

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Alba, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!