Turín, známý především díky automobilové značce FIAT, fotbalovým klubem Juventus či proslulým italským módním designem, byl velmi významným městem již v 19. století, kdy se stal prvním hlavní městem sjednocené Itálie v letech 1861-1865.

Budete-li do Turína přijíždět autem, na první pohled ve vás toto průmyslové město na řece Pádu v regionu Piemonte asi mnoho nadšení nevzbudí. Ale nenechte se odradit. Uvnitř prstence nevábných předměstí se nachází příjemné městské centrum, jehož ulice jsou lemovány grandiózními barokními paláci a krásnými kostely. Najdete zde velkolepé umělecké sbírky. Mnohé důležité budovy pocházejí z 15. století, kdy bylo město součástí savojského vévodství – v roce 1563 se stal Turín jeho hlavním městem.

Turín (Torino)

Turín (Torino)

V centru města objevíte pravidelnou šachovnicovou síť ulic. Hlavní třída, Via Roma, s drahými obchody a luxusními kavárnami a restauracemi, vás přivede například na náměstí Piazza San Carlo nebo k hlavnímu nádraží.

Mimochodem, oblíbenou zajímavostí je skutečnost, že je Turín evropským hlavním městem čokolády. Každoročně koncem října město organizuje čtrnáctidenní festival čokolády. Takže pokud jste milovníkem čokolády jako já, máte o důvod víc sem vyrazit 🙂

Zajímavosti města Turín

Královský palác

Královský palác města Turín, bývalá rezidence savojských panovníků ze 17. století byla v roce 1997 zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Královský palác (Palazzo Reale) v Turíně

Královský palác (Palazzo Reale) v Turíně

Dnes sem chodí návštěvníci obdivovat zahrady, přepychové reprezentační komnaty a královskou zbrojnici Armeria Reale, která je jednou z největších a nejdůležitějších sbírek zbraní a různých vojenských exponátů na světě.

Královská zbrojnice (Armeria Reale) v turínském paláci Královská zbrojnice (Armeria Reale) v turínském paláci

© trabantos / Shutterstock.com

Turínský královský palác je skutečně nádherným místem.

Duomo di Torino

V turínské katedrále Duomo di Torino se nachází asi nejvýznamnější předmět města Turín, světoznámé turínské plátno (Sacra Sindone). Pro věřící je toto plátno velmi vzácné, neboť do něho bylo údajně zabaleno Kristovo tělo po ukřižování. Vědci jej mnohokráte zkoumali a nikdy jeho věrohodnost nebyla dostatečně průkazně vyvrácena (ovšem ani potvrzena).

Duomo di Torino

Duomo di Torino

Jisté je, že plátno skutečně pochází z doby, kdy Ježíš Kristus žil, ovšem to, zda je krev na plátně skutečně Kristova, se vedou (a asi vždy budou vést) spory.

Turínské plátno Turínské plátno

© Koppchen, www.wikimedia.org

Ostatně všechny dostupné studie a informace o turínském plátně, najdete v muzeu Muzeum Sacra Sindone, tak se tam určitě zastavte, je-li pro vás toto téma zajímavé.

Údajná tvář Ježíše Krista na Turínském plátně Údajná tvář Ježíše Krista na Turínském plátně

© Secundo Pia

Galerie Sabauda

Kdo má rád obrazy, neměl by ve městě Turín vynechat návštěvu galerie Sabauda. Obsahuje totiž sbírku, kterou shromáždila savojská dynastie od 15. století. Po sjednocení Itálie v roce 1860 byla sbírka darována státu.

Galerie Sabauda Galerie Sabauda

© elitravo / Shutterstock.com

Mezi mnoha holandskými a vlámskými obrazy vynikají především Rembrandtův Spící stařec, Utrpení Krista od Hanse Memlinga a Madona s dítětem od Antony Van Dycka a Holbeina mladšího.

Muzeum filmu

Vysoko nad střechy domů v Turíně vyčnívá věž Mole Antonelliana z druhé poloviny 19. století. Věž je vysoká 167 metrů a o stavbě se proto říká, že je to nejvyšší muzeum světa. Má tři oddělení – archeologické, filmových dějin a filmové výroby.

Muzeum filmu v Turíně Muzeum filmu v Turíně

© Eddy Galeotti / Shutterstock.com

Sbírka k prehistorii filmu čítá 6 tisíc exponátů od optické skříňky až po daguerrotypie, kromě toho pak 14 tisíc plakátů a 120 tisíc reklamních materiálů.

Automobilové muzeum

Automobilové muzeum města Turín představuje produkci desítek automobilových značek na několika podlažích, v poměrně přehledném členění.

Automobilové muzeum v Turíně

Automobilové muzeum v Turíně

K vidění je průřez automobilismem napříč celým 20. stoletím, včetně vojenských, moderních závodních i běžných vozů. Zajímavostí pro všechny nadšence je, že zde mají i opravdu historické modely z konce 19. století.

Bazilika Maria Ausiliatrice

Bazilika Maria Ausiliatrice postavená roku 1868 na přání San Giovanniho Boscy podle projektu A. Spezii patří k nejhezčím stavbám v Turíně. Uvnitř jsou přechovávány tělesné pozůstatky dvou světců – San Giovanniho a Domenica Savia.

Bazilika Maria Ausiliatrice

Bazilika Maria Ausiliatrice

Palazzo Carignano

V paláci Palazzo Carignano zasedal v roce 1848 první „podalpský“ a později italský parlament. Zakřivený tvar fasády a dvou hlavních schodišť činí z tohoto paláce z pálených cihel od Guarina Guariniho (1680) ve městě Turín jednu z nejkrásnějších barokních staveb 17. století v Itálii.

Palazzo Carignano

Palazzo Carignano

Pozor na to, že z druhé strany tato budova vypadá dost jinak a nemuseli byste ji poznat!

Palazzo Madama (Museo d´Arta Antica)

Zhruba 2000 let historie najdete v jediné budově města Turín – v paláci Palazzo Madama. Našly by se tu totiž pozůstatky římské městské brány Porta Decumanta, také ruiny středověkého kastelu od markýze Guglielma di Monterrata a konečně zdi samotného paláce, kterému Filippo Juvarra v roce 1718 propůjčil překrásnou západní fasádu a monumentální nekryté schodiště ve stylu piemontského baroka. K sálům, které patří k nejkrásnějším výtvorům evropského baroka, vede čestné schodiště.

Palazzo Madama (Museo d´Arta Antica) Palazzo Madama (Museo d´Arta Antica)

© Matej Kastelic / Shutterstock.com

Dnes v paláci sídli Museo d´Arta Antica.

Chiesa di San Lorenzo

Kostel Chiesa di San Lorenzo postavený roku 1660 Guarino Guarinim patří k nejvýznamnějším barokním stavbám nejen ve městě Turín, ale v celém italském regionu Piemonte. Má nádhernou kopuli a uvnitř chór vyzdobený krásným oltářem.

Chiesa di San Lorenzo Chiesa di San Lorenzo

© Alberto Masnovo / Shutterstock.com

Egyptské muzeum (Museo Egizio)

Egyptské muzeum (Museo Egizio) v Turíně vám představí tajemnou říši faraonů. Museo Egizio v Palazzo dell´Accademia má hned po Egyptském muzeuKáhiře největší sbírku egyptského starověku. Přes 30 tisíc exponátů vypráví o více než pěti tisících letech historie – o umění, náboženství i všedním životě v době faraonů.

Egyptské muzeum (Museo Egizio) Egyptské muzeum (Museo Egizio)

© Claudio Divizia / Shutterstock.com

V Turíně můžete obdivovat taktéž fascinující sochu Ramsese II. – černou bazaltovou figuru perfektních tvarů. Kromě toho jsou zde přechovávány hrobové výbavy z období Staré říše, papyry a nástěnné malby.

V egyptském muzeum v Turíně V egyptském muzeum v Turíně

© Claudio Divizia / Shutterstock.com

Muzeum Sacra Sindone

Muzeum Sacra Sindone, které je součástí kostela Confratermita del Santissimo Sudario, dokumentuje studie, jež byly provedeny na světoznámém rubáši, který údajně halil Kristovo tělo v hrobě. Od roku 1578 se tento 4,36 metrů dlouhý a 1,10 metru široký pruh tkané látky nachází v Turíně a říká se mu proto „turínské plátno“.

Muzeum Sacra Sindone

Muzeum Sacra Sindone

Má na sobě nést otisk Kristova těla a jeho ran. Mezi vědci se ovšem vedou spory. V roce 1988 odborníci stanovili, že stopy na plátně nemohou být starší než z 12. století. V roce 1999 ovšem na plátně objevili stopy rostliny, z níž byla trnová koruna.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Turín (Torino)

Zaujal vás náš článek o destinaci Turín (Torino) v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Turín (Torino) nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!