Egyptské muzeum uchovává přes 120 tisíc starověkých exponátů a egyptských artefaktů. Stalo se tak největší institucí svého druhu na světě. V přízemí se nachází chronologicky uspořádané sbírky od Staré říše, Střední říše i Nové říše a vše je zakončeno řecko-římským obdobím. V prvním poschodí naleznete exponáty uspořádány tématicky. Muzeum poskytuje návštěvníkům komplexní výklad o historii starého Egypta a umožňuje pochopení egyptské kultury.

Egyptské muzeum v Káhiře Egyptské muzeum v Káhiře

© Anton_Ivanov / Shutterstock.com

Základy pro jedinečné exponáty položil francouzský archeolog Auguste Mariette v roce 1858. Shromáždil první sbírku egyptských artefaktů, jež nalezl v oblastech Eddu, Dendare, Luxoru a Karnaku.

Jednou z hlavních dominant muzea jsou poklady faraona Tutanchamona – jeho zlatá pohřební maska a sarkofág. Dále ohromí návštěvník expozice královských mumií. Seznámíte se tu s jedenácti nejslavnějšími egyptskými faraony – Sethi I., Tuthmos II., Ramess II.

Faraonův sarkofág v Egyptském muzeu v Káhiře Faraonův sarkofág v Egyptském muzeu v Káhiře

© Kekyalyaynen / Shutterstock.com

Na centrálním nádvoří v přízemí jsou uloženy reprezentativní památky z faraonského období egyptských dějin. Objevíte tu vápencovou sochu krále Džosera z 27. století před naším letopočtem. Na protější stěně uvidíte kopii Rosettské desky, která byla klíčem k rozluštění hieroglyfů. Dále vás zaujme sbírka sarkofágů, mimo jiné sarkofág Psusennese I., ozdobený reliéfem bohyně nebes Nut. Nejvýznamnějším exponátem dvorany je malovaná podlaha z amarnského období. Na konci dvorany stojí sochy Amenhotepa III., jeho manželky královny Tiju a jejich dcery.

Galerie Staré říše začíná síněmi 46 a 47. Uvidíme zde břidlicové triády faraona Menkaura, rohatou bohyni Hahor a ženskou personifikaci jedné z oblastí pod jeho nadvládou.

Mumie v Egyptském muzeu

Mumie v Egyptském muzeu

Galerie Střední říše začíná sochou krále Mentuhotepa II. Umístěny jsou tu také sochy Senusreta I.

Galerii Nové říše začínají v síni 12. Naleznete tu faraony z 18. dynastie – Tuthmos III. či Hatšepsut, která byla jedinou egyptskou královnou.

U vstupu do muzea je umístěna prodejna knih s literaturou o muzeu i o celém starověkém Egyptě.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (3 )
  • 80%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Skvělé muzeum!

dne 2015-03-28 09:31:42

Součástí našeho výletu do Egypta byl i dvoudenní pobyt v Káhiře a prohlídka Egyptského muzea. To se má brzy přesouvat do větších prostor v Gíze. My jej tedy ještě zažili v původní budově a musím říct, že to byl skvělý zážitek a to především díky našemu průvodci, který vše velmi poutavě popisoval a řekl nám spoustu zajímavostí. Nejlepší byl tutanchamonův poklad z jeho hrobky v Údolí králů. Muzeum je narváno historickými artefakty až k prasknutí. Když to srovnám s muzei v Londýně či Berlíně, tak ta jsou sice možná udělána atraktivněji (hlavně to Berlínské), ale na místní množství předmětů nemají. Nestihli si toho z Egypta tolik nakrást :-) Nám se egyptské muzeum líbilo hrozně moc a velice jeho návštěvu doporučuji. Určitě jděte nejprve sem a pak teprve do Gízy na pyramidy!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Nutno vidět, hlavně mumie byly super

dne 2015-03-09 18:48:55

Egyptské muzeum v Káhiře je trošku rozporuplné. Na jednu stranu je na první pohled vidět, že by potřebovalo trošku nějaký příliv peněz, aby mohlo exponáty udělat trošku atraktivnějším způsobem. Na druhou stranu je tady tolik ÚŽASNÝCH památek a předmětů, že si to tady prostě musíte zamilovat! Nejlepšími exponáty jsou poklad krále Tutanchamona a pak sbírka mumií a především mumie faraona Ramsese II., která se nedá slovy popsat. Skvělé skvělé skvělé, jen bych si moc přála, aby do tohoto muzea vláda nalila trošku peněz, rozhodně si to zaslouží!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Bohatá historie zobrazená velmi nedůstojným způsobem

dne 2015-02-19 21:51:30

Káhirské muzeum je zajímavé místo, které odkrývá neskutečně bohatou historii nejen téhle země, ale civilizace, která ovlivnila i vývoj našich předků v Evropě. Bylo pro mne obrovským zklamáním, že muzeum exponáty vystavuje velmi nedůstojným způsobem. Vypadá to tady spíše jako ve skladišti a ne jako v muzeu. Je mi jasné, že v Egyptě nemají dost peněz na to, aby muzeum udělali dle moderních vzorců, ale i tak to pro mne bylo zklamáním, třebaže muzea mám obecně v lásce.Dovolená Egyptské muzeum v Káhiře

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Egyptské muzeum v Káhiře a nebo další spoustu zájezdů do Egypta. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Egyptské muzeum v Káhiře a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!