Oficiální název:
Liguria
Poloha: Pobřeží Ligurského moře
Rozloha: 5400 km2
Počet obyvatel: 1,9 milionu
Hlavní město: Janov (Genova)

Ligurie fascinuje svou rozmanitostí. Jsou tu mondénní přímořská letoviska, staré horské vesničky a taktéž půvabná pobřežní oblast Cinque Terre. A navíc také příznivé podnebí.

Region Ligurie se rozkládá na pobřeží Ligurského moře na severozápadě Itálie. Na ploše 5400 km2 žije téměř 1,9 milionu obyvatel.

Ligurie je třetí nejmenší oblast Itálie. Mezi významná města patří její hlavní město Janov, La Spezia, Imperia, Savona, San Remo, Ventimiglia (francouzsky: Vintimille) (cílová stanice mnoha vlaků z Francie), Portofino a světově proslulá oblast Cinque Terre.

Mapa Ligurie

Mapa Ligurie

Geografie regionu Ligurie

Ligurie je nevelký přímořský region, ležící mezi Ligurským mořem a pásmem geologicky odlišných horských útvarů Ligurských Alp a Apenin. Hory se prudce svažují do moře, vytvářejí převážně skalnaté pobřeží, v některých místech (například Cinque Terre) prakticky nepřístupné z pevniny, ale také úzké a malé písčité pláže.

Ligurie

Ligurie

Dělí se na dvě části: Rivieru di Levante a Rivieru di Ponente. Tato italská Riviéra se pyšní nejenom překrásnými plážemi a blankytně modrým mořem, ale i množstvím historických památek, nacházejících se ve strmých kopcích Apenin. To všechno se odráží v paprscích slunka, o které není nouze během celého roku. Majestátní vily a paláce zastínily i půvab historických měst. Dnes jsou z většiny těchto paláců muzea a hotely.

Život v regionu Ligurie

Od severu je území regionu chráněno horami. Panuje zde mírné klima, které umožňuje pěstování vinné révy. Spatříte tu olivové háje a zahrady.

Leží zde tři významné přístavy s rozvinutým průmyslovým zázemím – Savona, La Spezia a hlavně největší přístav v Itálii Janov (Genova), jenž je také hlavním městem regionu.

Teritorium obývali již před dvěma tisíci lety lidé „Liguri“. Obyvatelstvo je soustředěno převážně na pobřeží.

Nejhezčím ligurským městem je Janov s početnými kostely, paláci a slavnou katedrálou San Lorenzo, vysvěcenou roku 1118.

Východní Ligurii – Rivieru di Levante (Vycházejícího slunce) – charakterizují rozmanité pláže, čisté moře, krásné zálivy. Zvláštní pozornost zasluhuje Via dell´Amore, cesta vytesaná do skalního útesu a svisle směřující do moře. Je to oblíbená stezka všech zamilovaných a zároveň nejhezčí místo v Ligurii.